لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۹

آمریکا: در شب یلدا جای جان‌باختگان در کنار خانواده‌هایشان «خالی» است


خانواده‌های پیمان منبری و رامین فاتحی، از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ایران، شب یلدا را بر مزار آنها گرامی‌ می‌دارند
خانواده‌های پیمان منبری و رامین فاتحی، از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ایران، شب یلدا را بر مزار آنها گرامی‌ می‌دارند

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، چهارشنبه ۳۰ آبان به مناسبت فرا رسیدن شب یلدا در شرایطی که جمهوری اسلامی اعتراضات را به شکلی مرگبار سرکوب می‌کند، در بیانیه‌ای با مردم ایران ابراز همدردی کرد.

در این بیانیه با اشاره به کشته شدن ایرانیان در جریان سرکوب معترضان، آمده است که شب یلدا در ایران معمولا برای بسیاری از ایرانیان زمانی برای شادی و «جشن گرفتن در خانه با عزیزان است... اما بسیاری از خانواده‌ها امشب با صندلی‌های خالی روبرو می‌شوند.»

در این بیانیه در مورد این شب که به طور سنتی و تاریخی ایرانیان در کنار یکدیگر می‌گذرانند، از یلدا به عنوان «نماد پیروزی روشنایی بر تاریکی» یاد شده است.

در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به آمار نهادهای حقوق بشری در مورد وضعیت معترضان در ایران آمده است که رهبران جمهوری اسلامی از اعدام، بازداشت خودسرانه، ناپدید شدن افراد و به کارگیری خشونت جنسی برای سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز مردم ایران استفاده کرده است و به نظر می‌رسد از دید رهبران جمهوری اسلامی هیچ حد و مرزی در انجام «اقدامات پَست» برای خاموش کردن مخالفان وجود ندارد.

در بخش پایانی بیانیه با اشاره به اقدامات آمریکا و شرکایش و وعده انجام اقدامات آتی، آمده است که آمریکا همراه با مردم ایران سوگوار است، بر تعهد خود به مردم ایران تاکید می‌کند، به مقابله با نقض حقوق بشر توسط مقامات جمهوری اسلامی ادامه می‌دهد، و عاملان خشونت علیه مردم ایران را پاسخگو می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پایان این بیانیه می‌گوید آمریکا بار دیگر از این فرصت استفاده می‌کند و از رهبران جمهوری اسلامی می‌خواهد که به جای سرکوب خشونت‌آمیز مردم، حرف‌های آنها را بشنود.

به گفته گروه‌های حقوق بشری، از زمان آغاز اعتراضات در ایران که پس از مرگ مهسا امینی در گشت ارشاد روی داد نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بیش از ۵۰۰ نفر را در اعتراضات ضدحکومتی کشته‌اند.

XS
SM
MD
LG