لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۲

چین ۲ مسلمان را در سین کیانگ محکوم به مرگ کرد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو
دادگاهی در چین دو مرد را به دلیل نقشی که در درگیریهای آوریل گذشته در سین کیانگ - منطقه عمدتاً مسلمان نشین چین در شمال غربی این کشور - داشتند به مرگ محکوم کرد.

رسانه های دولتی چین اعلام کردند ۳ نفر متهم دیگر به حبسهایی از ۹ سال تا ابد محکوم شده اند.

وابستگی قومی محکومان اعلام نشده است، اما از نام آنان بر می آید که از اقلیت اویغورها هستند که مدت مدیدی است از تبعیض های دولتی در مورد خود شکایت دارند.

آوریل خونبارترین ماه در درگیریهای قومی در سین کیانگ بود. در روز ۲۳ آوریل گذشته تنش میان اقلیت اویغورها، مقامهای دولتی و اکثریت چینی «هان» بالا گرفت.

دولت می گوید درگیریها هنگامی آغاز شد که مقامها متوجه حرکات مشکوکی در نزدیکی کاشغر شدند و توسط «گروهی تروریستی» مورد حمله واقع شدند.

بعضی از اویغورهای تبعیدی این ادعا را مورد تردید قرار می دهند و می گویند خشونتها بعد از قتل یک پسربچه اویغور توسط نیروی مسلح امنیتی آغاز شد.
این گونه اختلافها در بیان آنچه روی داده، بعد از درگیری میان مقامهای دولتی و اویغورها غیر معمول نیست.

پکن مدعی است در حال مبارزه با تروریستهای اسلامگرا در سین کیانگ است، اما بسیاری از اویغورها می گویند در مورد چنین تهدید هایی اغراق شده است تا سیاستهای محدودیتهای سنگین فرهنگی و مذهبی بر اویغورها را توجیه کنند.

مقامهای دولتی احتمال می دهند خارجی ها در آخرین درگیریها دخالت داشته اند و می گویند در خانه «تروریستها» در کاشغر مطالبی «از خارج» به دست آمده که افراط گرایی مذهبی را تبلیغ می کند.

پلیس می گوید تظاهر کنندگان چاقو و مواد منفجره داشته اند تا در تابستان امسال «کار بزرگی» در کاشغر انجام دهند، ولی توضیح بیشتری در این باره ندادند.

یکی از محکوم شدگان به مرگ «موسار آسار» نام دارد و مقامهای چینی می گویند «عضو کلیدی» و بنیانگذار گروهی بوده که متهم به ساختن مواد منفجره شده اند.

محکوم به مرگ دوم «رحمان وُوپر» نام دارد و متهم است که قصد کمک به حمله در کاشغر را داشته است.

در اغتشاشات ماه آوریل گذشته در کاشغر ۱۵ پلیس و کارکنان خدماتی کشته شدند. پلیس نیز در آن درگیریها ۶ تن از اعضای «گروه تروریستی» را کشت و بقیه را بازداشت کرد.

محاکمه گروهی دیگر از بازداشت شدگان قرار است به زودی برگزار شود.
XS
SM
MD
LG