لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۲

۲۷ نفر در شورش سین کیانگ چین کشته شدند


رسانه های دولتی چین می گویند ۲۷ نفر در شورشی در ایالت سین کیانگ در شمال غربی کشور کشته شده اند. این بزرگترین شورشی است که در چهار سال اخیر در این منطقه درگرفته است.
خبرگزاری دولتی شین هوا می گوید شورش اوایل چهارشنبه و هنگامی روی داد که «جمعی چاقوکش» به ایستگاه پلیس، یک ساختمان دولتی، و یک ساختمان نیمه تمام در شهر لوکقان در منطقه شانشان حمله کردند.
بر اساس این گزارش آشوبگران به مردم چاقو زدند و اتومبیلهای پلیس را به آتش کشیدند، ۹ مامور امنیتی و ۸ شهروند غیر نظامی را قبل از این که پلیس به سوی آنها شلیک کند، کشتند. پلیس می گوید در این حوادث ۱۰ نفر از آشوبگران کشته شده، ۳ نفر دستگیر شده اند و در جستجوی تعداد نامشخص دیگری از آنها هستند.
در این گزارش هیچ اطلاعاتی درباره علت وقوع این حوادث یا هویت قومی درگیران نیامده است.

استان سین کیانک مرتباً شاهد خشونت میان اکثریت مسلمان اویغور و قوم «هان» است که اکثریت چین را تشکیل می دهد. بیشتر اویغورها خشونتها را ناشی از تبعیض مذهبی و فرهنگی ناشی از تفوق «هان» ها در منطقه خود می دانند.
دولکان عیسی، دبیر کنگره جهانی اویغورها به صدای امریکا گفت به دلیل حضور سنگین پلیس و جو «حکومت نظامی» در منطقه مشکل بتوان گفت روز چهارشنبه دقیقا چه اتفاقی افتاده است. وی این موضوع را رد نکرد که ممکن است جمعی از اویغورها به ایستگاه پلیس حمله کرده باشند و آن را ناشی از احساس انتقامی «قابل فهم» ارزیابی کرد، زیرا به گفته وی پلیس و دولت چین همیشه در زندگی روزانه مردم اویغور محدودیت ایجاد می کنند.

چین می گوید آزادیهای زیادی به مردم اویغور داده است، ولی تاکید می کند که در جامعه اویغورها با رشد افراط گرایی و تروریسم مواجه است که خواهان جدایی و تشکیل دولت «ترکستان شرقی» هستند.
ولی فعالان تبعیدی اویغور مثل عیسی این ادعای چین را مورد چالش قرار می دهند و می گویند چین در مورد این تهدید اغراق می کند تا حضور پلیس و نظارت مرتب بر نهادهای مذهبی مسلمانان را توجیه کند.

برخوردهای روز چهارشنبه سنگین ترین برخوردها بین اویغورها با هون ها و امنیتی های چین از سال ۲۰۰۹ به این سو بود. برخوردهای ۴ سال اخیر نزدیک به ۲۰۰ قربانی بر جای نهاده است.
در ماه آوریل گذشته نیز ۲۱ تن در برخوردهای مشابهی میان اویغورهای کاشغر و پلیس محلی کشته شدند.
XS
SM
MD
LG