لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

وال‌استریت ژورنال: ایران از راه خزر به روسیه مهمات ارسال کرده است


دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، و علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران. آرشیو
دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، و علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران. آرشیو

روزنامه وال‌استریت ژورنال روز دوشنبه در گزارشی به نقل از «مقامات خاورمیانه‌ای» عنوان کرد کشتی‌های روسیه‌ای مقادیر زیادی گلوله‌ توپ و سایر مهمات ایرانی را از طریق دریای خزر به روسیه منتقل می‌کنند.

طبق گزارش، طی شش ماه گذشته کشتی‌های روس بیش از ۳۰۰ هزار گلوله توپ و یک میلیون‌ گلوله از ایران به روسیه منتقل کرده‌اند و به گفته منابع آگاه، اطلاعات مربوط به این مساله با مقامات آمریکایی در میان گذاشته شده است.

وال‌استریت ژورنال می‌گوید قراردادی را دیده که بر اساس آن وزارت دفاع ایران در سپتامبر سال ۲۰۲۲، طی معامله‌ای به ارزش یک میلیون و ۷۰۰ هزار دلار با یک شرکت دولتی روسیه‌ای با عنوان «رُسبُرُنِکسپُرت»، ۷۴ هزار گلوله توپخانه به روسیه فروخته است.

در ادامه این گزارش آمده است ایران عمدتا از طریق کشتی‌های باری تسلیحات به روسیه می‌فرستد و جلوگیری از این امر تقریبا غیرممکن است. انجام هرگونه اقدام در دریای خزر مسلتزم همکاری کشورهای ساحلی این دریا است که همگی از جمهوری‌های استقلال‌یافته از اتحاد شوروی سابق هستند.

اوایل ماه میلادی جاری، رئیس ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده که در بحرین مستقر است، در سفری به ترکمنستان مسائلی همچون تعمیق همکاری‌ها و افزایش امنیت دریایی را با مقامات این کشور به بحث گذاشت.

طبق گزارش، جدیدترین محموله سلاح‌های ایرانی که هزار کانتینر تسلیحات از جمله دو هزار گلوله توپ بود، در اوایل ماه مارس از طریق دریای خزر به وسیله کشتی باربری روسی «رسول گامزاتف» به روسیه منتقل شده است.

داده‌های عمومی کشتی‌رانی نشان می‌دهد «رسول گامزاتف» که تحت مالکیت یک شرکت روسیه‌ای تحریم‌شده از سوی ایالات متحده است، ٨ مارس بندر امیرآباد را ترک کرده و شش روز بعد در بندر آستراخان روسیه پهلو گرفته است.

در این گزارش آمده که روسیه هنوز جنگنده‌های سوخو-۳۵ را به ایران تحویل نداده است. با این حال، مقامات خاورمیانه‌ای مزبور عنوان کرده‌اند در هفته‌های اخیر تیمی از ایرانیان از یک کارخانه ساخت جنگنده‌های پیشرفته در شرق روسیه بازدید کرده‌اند.

دولت جو بایدن هشدار داده تعمیق همکاری‌ها میان تهران و مسکو تهدیدی فراتر از اوکراین را به همراه خواهد داشت. استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در حمله به اوکراین، پایتخت‌های غربی را به شدت نگران کرده و آنها را واداشته چندین بسته تحریمی علیه اشخاص و نهادهای ایرانی فعال در این زمینه وضع کنند.

XS
SM
MD
LG