لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۴

صنعت نوظهور چاپ کتاب بر اساس تقاضای خوانندگان


یک بعد از ظهر یکشنبه، بازدیدکنندگان به منزلی در الکساندریا در ویرجینیا رفته بودند که جان ساول نسخه هایی از «شهر در پنجره» را امضا می کرد. این کتاب اولین نگارش او است.

ساول می گوید: «این اولین مجموعه اشعاری است که طی چهل سال گذشته به رشته تحریر درآورده ام. شصت و شش مجموعه را در این کتاب گردآوری کرده ام. از طنز گرفته تا آثاری برای کودکان و مطالب عشقی و رمانتیک، مجموعه ای از موضوعات مختلف است.»

آقای ساول که ۶۴ سال دارد و قبلاً مدیر پروژه های ساختمانی بود، چند سال پیش و پس از سقوط بازار مسکن احساس کرد که زمان برای نویسندگی و توجه به حرفه ای که علاقه بسیار به آن دارد، فرا رسیده است. اما متاسفانه صنعت نشر سنتی روند متفاوت و معکوسی را طی می کرد.

وی می گوید: «بعد از دریافت چندین نامه از ناشران معمولی، ناشران سرشناس و شرکت های انتشاراتی چاپی دیگر درمانده و سرخورده، و در نهایت متعجب می شوی و توانایی های خودت را زیر سوال می بری.»

ساول سال گذشته رویکرد متفاوتی را امتحان کرد و مجموعه اشعار خود را به صورت یک کتاب اینترنتی و با بودجه شخصی اش روی شبکه جهانی اینترنت منتشر کرد.

او می افزاید «واکنشی که من از نشر اینترنتی گرفتم، شگفت آور است چون همه مردم جهان می توانند آن ها را ببینند و کتاب را بخوانند و برای خود قضاوت کنند».

فروش این کتاب اینترنتی بسیار موفق و عالی بوده است.

اما همه مردم به کتاب های الکترونیکی و اینترنتی علاقه ندارند.

ساول می گوید «من درخواست های متعددی از افرادی دریافت کردم که می خواستند کتاب را در دست بگیرند و بخوانند و دوست نداشتند تا آن را از روی اینترنت بخوانند. من هم دوست داشتم به نوعی این افراد را راضی کنم».

ساول برای این کار در کتاب فروشی محلی پولتیک اندر پروز (Politics and Prose) و اسپرسو بوک ماشین (Espresso Book Machine) راه حلی پیدا کرد، چون این کتاب فروشی ها به مشتریانشان اجازه می دهند تا کتاب های با جلد مقوایی خود را چاپ کنند.

بیل لگت، مشاور این کتاب فروشی می گوید «آن ها یا می توانند کتاب ها را به صورت Word در بیاورند و ما بعد می توانیم آن را به PDF تبدل کنیم و برای فرمت کردن آن به مشتریان کمک می کنیم یا این که اگر کسی بلد باشد می تواند خودش کتاب را با طرح روی جلد به صورت PDF در بیاورد ما آن را چاپ می کنیم».

در این کتاب فروشی هیچ تمایزی بین پروژه بزرگ و کوچک وجود ندارد. قیمت چاپ کتاب از هفت دلار شروع می شود و مشتریان باید به ازای هر صفحه، دو سنت دیگر هم بپردازند. چاپ کتاب بیشتر از چند دقیقه وقت نمی گیرد. کتاب فروشی اسپرسو بوک ماشین از زمان ارائه چنین خدماتی تاکنون، شش هزار جلد کتاب چاپ کرده است.

لگت می گوید مردم خاطرات، تاریخچه خانوادگی، کتابچه های راهنما و مطالب کمک درسی را چاپ می کنند.

آثار نویسندگان کتاب هایی که مردم خواهان چاپ آن هستند، در این کتاب فروشی ها به فروش می رسد.

جان ساول بروشورهای روز امضای کتاب را در سالن های ورزشی، کتابخانه ها و فروشگاه های مواد غذایی توزیع کرد. او همچنین آن ها را در محله خود توزیع کرد. فیلیس کلاور هم به همین شیوه از انتشار کتاب «شمع در پنجره» مطلع شد.

کلاور می گوید «من هنوز کتاب را نخوانده ام، اما دوست دارم زودتر آن را بخوانم».

جان ساول قصد دارد سال آینده هم کتاب جدید خود را در کتاب فروشی «Politics and Prose» منتشر کند.
XS
SM
MD
LG