لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۸

مردم ویرجینیا، در صدر فهرست کتاب خوان ترین آمازون


آمریکایی ها عاشق فهرست درست کردن هستند. فهرست پنجاه دانشکده برتر، فهرست ده هنرمند برتر موسیقی، صد فیلم برتر و فهرست هایی از این قبیل. این فهرست ها به فروش مجله ها کمک شایانی می کند چون همیشه رتبه بندی هایی که برخی از سردبیران و یا کارشناسان تعیین کرده اند، اختلاف نظرهایی هم به وجود می آورند.

بنابراین ما نمی توانیم به طور قطع صحت فهرست باهوش ترین شهرهای آمریکا را تایید کنیم، اما موضوع خوب و مثبتی برای گفتگو است. به ویژه از آن جا که فهرست های بسیار متفاوتی در مورد مناطق شهری مختلف آمریکا منتشر شده اند.

آمازون، کتاب فروشی اینترنتی این فهرست جدید را منتشر کرده، اما با وجودی که واژه «باهوش ترین» را در توضیح شهرها به کار نبرده است، اما شهرهایی که در صدر فهرست این شرکت قرار گرفته اند را «کتاب خوان ترین» خوانده است. آمازون از میزان فروش کتاب، مجله، روزنامه و دستگاه های الکترونیکی (tablet) کتاب خواندن به این نتیجه گیری رسیده است.

به فرض این که مردم واقعاً بعد از خرید کتاب ها و نشریات، آن ها را می خوانند، به نظر می رسد که بین خرید این نشریات و کتاب ها و میزان هوش و خرد کلی مردمان یک شهر ارتباط منطقی وجود داشته باشد.

تعجب آور نیست که از ده شهر برتر فهرست آمازون، شش شهر دانشگاهی هستند که کمبریج در ماساچوست، شهر دانشگاه هاروارد به رتبه دوم دست یافت و دانشگاه برکلی در ایالت کالیفرنیا که تحقیقات و پژوهش های گسترده در دپارتمان های مختلف این دانشگاه انجام می شود، نیز رتبه سوم را کسب کرد.

اما الکساندریا در ویرجینیا، در صدر این فهرست قرار دارد که مردم آن علاقه و توجه بسیاری برای خواندن کتاب، روزنامه و سایر نشریات دارند. این شهر فقط دو یا سه دانشکده کوچک و بزرگ و یک مدرسه علوم دینی دارد. این شهر در دامنه رودخانه پوتوماک در منطقه واشنگتن دی سی واقع شده است.

الکساندریا در فهرست باهوش ترین اماکن و «باسوادترین شهرهای آمریکا» در سال ۲۰۱۱ در صدر فهرست قرار داشت. این فهرست را دانشگاه مرکزی کانتیکت تهیه کرده بود. تدوین کنندگان این فهرست معتقدند که بین ثروت و سواد و کسب دانش و خرد مردم یک شهر، ارتباط مستقیم وجود دارد.

با این همه، شهرهایی همچون پیتزبرگ، پنسیلوانیا و شهرهایی همچون ناکس ویل، تنسی و بلویوو که به ندرت در اخبار از آن ها می شنویم نیز در این فهرست، جزء بیست شهر برتر «کتاب خوانده» ایالات متحده قرار گرفته اند.
XS
SM
MD
LG