لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۲

آنچه عربستان سعودی در جنگ علیه داعش انجام می دهد و نمی دهد


هرچند افزایش تنش بین روسیه و ترکیه به صدر اخبار اغلب رسانه ها راه یافته اما برخی رسانه ها از جمله واشنگتن پست، به موضوع حمایت معنوی عربستان سعودی از داعش پرداخته اند.

"آدام تیلور" در مقاله ای با عنوان "آنچه عربستان سعودی در جنگ علیه داعش انجام می دهد و نمی دهد" در این روزنامه می گوید هر چند تحلیلگرانی عربستان را پدر داعش می خوانند اما دست کم در ظاهر، عربستان سعودی و داعش با هم اختلاف دارند: داعش می گوید عربستان به دست کفار اداره می شود و به دست کم چهار بمبگذاری در مساجد در عربستان متهم است.

نویسنده دلیل حضور کمرنگ سعودی ها در حملات هوایی اخیر علیه داعش را درگیری سعودی ها در جنگ یمن و مقابله با نیروهای تحت حمایت ایران می داند.

واشنگتن پست در باره انتقادها از این که عربستان مسئولیت پناهجویان سوری را برعهده نگرفته است می نویسد ریاض مدعی است امکان سکونت حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار سوری را فراهم کرده و در سال ۲۰۱۵ دست کم ۹۰ میلیون دلار به آژانس پناهجویان سازمان ملل متحد کمک مالی کرده است. اما بنا بر گزارش ها این افراد عمدتا با ویزای کار وارد عربستان شده اند.

آدام تیلور همچنین از نگرانی رهبران سعودی نسبت به عضوگیری داعش در عربستان و سفر ۲۵۰۰ تن از اتباع آن کشور به سوریه خبر می دهد.

نویسنده با اشاره به تلاش سعودی ها در جلوگیری از فعالیت واعظان مبلغ داعش می نویسد ریاض بیش از آن که نیروی خود را معطوف مقابله با داعش کرده باشد بر تقابل با ایران تمرکز دارد و احتمالا داعش را متحد موقت سودمندی در این راستا می بیند.

XS
SM
MD
LG