لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۵

اوباما: جهان تسلیم افراط گرایان نمی شود


باراک اوباما در کنفرانس خبری در مالزی - ۱ آذر ۱۳۹۴
باراک اوباما در کنفرانس خبری در مالزی - ۱ آذر ۱۳۹۴

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفت جهان تسلیم اعمال خشونت بار افراط گرایانی نخواهد شد که می خواهند مردم را به وحشت بیاندازند.

آقای اوباما که روز یکشنبه در مالزی و در حاشیه کنفرانس اقتصادی کشورهای جنوب شرقی آسیا صحبت می کرد، با اشاره به مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا برای محدود کردن پذیرش پناهجویان گفت باید احتیاط کرد که در جنگ با داعش ارزش های انسانی زیر پا گذاشته نشوند.

باراک اوباما روز یکشنبه به خبرنگاران گفت جهان تسلیم افراط گرایان نخواهد شد "به عقیده من بسیار مهم است که هر کشور و هر رهبری پیام بدهد که شرارت تعدادی انگشت شمار از قاتلان، جهان را از انجام امور حیاتی باز نخواهد داشت. و این پیام که پاریس، یکی از جذاب ترین شهرهای جهان، از اعمال خشونت بار چند دیوانه به وحشت نخواهد افتاد. و این بخشی از پیام کلی من به مردم آمریکا است. ما تسلیم ترس نمی شویم. آن ها نمی توانند یک ضربه مهلک به آمریکا، یا فرانسه و یا کشوری مانند مالزی وارد کنند. اما می توانند مردم را به وحشت بیاندازند و این قابل درک است. زیرا ما ممکن بود به جای مردم پاریس باشیم. خانواده ها و فرزندان ما ممکن بود در آنجا باشند. و قلب های ما از دیدن تصاویر این صحنه ها می شکند."

آقای اوباما گفت باید اطمینان حاصل کرد که در جنگ با داعش ارزش های انسانی زیر پا گذشته نشوند: "می خواهم تا جایی که می شود، به صراحت بگویم، تعصب و تبعیض به داعش کمک می کند و امنیت ملی ما را به خطر می اندازد. از این رو حتی اگر ما داعش را در صحنه نبرد نابود و اراضی اشغال شده را آزاد و خطوط تدارکاتی و مالی آن ها را مسدود کنیم، باید اطمینان حاصل شود که اصول و ارزش هایمان را از دست نخواهیم داد. "

آقای اوباما به تصویب لایحه محدود کردن برنامه پذیرش مهاجران در مجلس نمایندگان آمریکا اشاره کرد و گفت چنین مصوبه ای شرایط را بهتر نخواهد کرد: "اگر انجام امور تا این حد دشوار شوند دیگر پذیرفتن هیچ پناهجویی ممکن نخواهد شد."

رئیس جمهوری آمریکا گفت با این اقدامات آمریکا امن تر نخواهد شد. آقای اوباما بار دیگر در مالزی بر موضع دولت آمریکا تاکید کرد که با وجود بشار اسد در قدرت در سوریه ، راه انتقال سیاسی باز نخواهد شد و تنها به استمرار جنگ داخلی در آن کشور مینجامد.

XS
SM
MD
LG