لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۱

عراق: از تعلیق پرواز ها به شمال عراق تا حمله انتحاری داعش


عراق می گويد کليه پرواز های ميان بغداد و دو استان اربيل و سليمانيه در شمال کشور را از روز دوشنبه به مدت دو روز به حال تعليق در آورده است.

دولت عراق علت اين تعليق را وجود ترافيک سنگين نظامی در محدودۀ هوايی آن مناطق توسط جنگنده های روسی و عملیات نظامی روسيه عليه داعش در سوريه ذکر کرده است.

مسئولان پروازهای غيرنظامی عراق، در بيانيه ای اعلام کردند برای محافظت از جان مسافران و به دلیل عبور بمب افکن ها و موشک های دوربرد روسیه که از دریای خزر پرتاب و از محدودۀ هوايی شمال عراق عبور می کنند، پرواز هواپيماهای مسافربری از بغداد به اين مناطق را موقتا تعليق کرده است.

روسيه برای پرتاب موشک های دوربرد به مواضع پیکارجویان گروه افراطی داعش در سوريه از ناوهای خود در دريای خزر استفاده کرده و اين عمليات يک محدوده هوايی به شعاع ۹۰۰ کيلومتر از مرز هوايی ايران و عراق را در بر گرفته است.

عراق برای مقابله با خطر داعش با ايران، روسيه و سوريه از لحاظ امنيتی و تبادل اطلاعات همکاری دارد. روسيه نيز به خاطر اجتناب از ورود به مرزهای هوايی ترکيه و ساير اعضای ناتو، از آسمان ايران و عراق برای حمله به مواضع داعش در سوريه استفاده می کند.

اما در جبهه های زمينی جنگ عراق با داعش، نيروهای عراقی در استان انبار موفق شدند دست کم ۲۱۰ نفر از کسانی را که از سال پيش در اسارت داعش بودند، آزاد کنند و داعش در اين عمليات چند نفر از پبکارجويان خود را از دست داد.

ارتش عراق در بيانيه ای اعلام کرده است، عمليات آزادسازی اسرا در جنوب استان انبار صورت گرفت و آزاد شدگان متعلق به ۷۰ خانواده مختلف هستند و همه به قبايلشان برگشته اند.

تصرف استان انبار در روز ۱۷ ارديبهشت سال گذشته، از آنجا که بافت جمعيت آن را عمدتا سنی ها تشکيل می دهند، برای داعش پيروزی بزرگی به شمار آمد. دولت عراق به شهروندان خود قول داده است اين منطقه را از وجود داعش پاک کند.

مقام های کردستان عراق نيز می گويند هنوز حدود ۳۰۰ هزار نفر از اعضای اقليت قوم ايزدی در اسارت داعش هستند. سرپرست امور ايزدی ها می گويد تاکنون ۲۲۷۸ نفر از ايزدی ها عمدتاً از طريق پرداخت پول، ارتباطات شخصی در مناطق تحت کنترل داعش، يا پشتيبانی پيشمرگه های کرد عراق آزاد شده اند.

اما در فلوجه در شمال عراق، ارتش و نيروهای دولتی بسيج عمومی عراق در يک حملۀ انتحاری دست کم ۲۰ نفر از اعضای خود را از دست دادند.

XS
SM
MD
LG