لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۱

ديدار نخست وزير يونان با رهبران آلمان و فرانسه


پس از ماه ها مذاکراه سرانجام هفته گذشته سران اروپا طرح مقابله با بحران مالی اتحاديه اروپا را به تصويب رساندند. در حاليکه اتحاديه اروپا با تصويب اين طرح ميرفت تا سرانجام ثباتی در نظام مالی متزلزل خود ايجاد کند، اعلام همه پرسی شگفت انگيز ژورژ پاپاندرو، نخست وزير يونان، در مورد طرح کمک اتحاديه اروپا، ضربه شديدی به نظام مالی شکننده اروپا وارد آورد و ثبات مالی اتحاديه اروپا را بار ديگر به زير سوال برد.

در همين رابطه، قرار است آقای پاپاندرو پيش از آغاز اجلاس روز پنجشنبه سران بيست کشور بزرگ اقتصادی جهان، موسوم به گروه بيست، با نيکولا سرکوزی، رئيس جمهوری فرانسه، و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان ديدار و گفتگو کند. گفته ميشود بحران مالی اروپا درصدر موضوع های مورد بحث اجلاس دو روزه سران گروه بيست قرار میگيرد، که قرار است فردا پنجشنبه و روز جمعه در شهر توريستی «کَن» در فرانسه برگزار شود.

آقای سرکوزی طرح نجات مالی اتحاديه اروپا را تنها راه حل ممکن برای حل و فصل بحران بدهی يونان عنوان کرد و اعلام همه پرسی را شگفت آميز خواند.

امروز سخنگوی دولت يونان گفت که وزيران کابينه يونان پس از ۷ ساعت مذاکره از طرح همه پرسی نخست وزير اين کشور پشتيبانی کردند. سخنگو در مورد زمان برگزاری همه پرسی گفت به مجرد آنکه اتحاديه اروپا جزئيات طرح نجات مالی يونان را به تصويب برساند، همه پرسی برگزار خواهد شد.

آقای پاپاندرو، که با خطر سقوط دولتش روبروست، گفت که نتيجه همه پرسی پاسخ قاطعی برای ادامه عضويت يونان در اتحاديه اروپا خواهد داد. پارلمان يونان قرار است جمعه همين هفته اعتماد به دولت را به رأی بگذارد، که بسياری از شهروندان در دادن رأی اعتماد پارلمان ابراز ترديد کرده اند. آقای پاپاندرو گفت مشکل يونان دولت فعلی و يا تشکيل يک دولت جديد نيست، بلکه پاسخ مردم به طرح نجات مالی اتحاديه اروپا و ادامه عضويت يونان در اين اتحاديه است.

بسياری از شهروندان يونان گفته اند که برای انجام همه پرسی بسيار دير شده است. سخنگوی کاخ سفيد واشنگتن گفت که اعلام همه پرسی در يونان اهميت اجرای فوری طرح مقابله با بحران مالی اتحاديه اروپا را، که هفته گذشته به تصويب رسيد تأييد ميکند.

و سخنگوی وزارت امور خارجه چين نيز گفت که پکن از اتحاديه اروپا و تلاش اين اتحاديه برای مقابله با بحران مالی پشتيبانی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG