لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۱

کابينه يونان از طرح رفراندوم پاپاندرئو حمايت کرد


کابينه يونان از طرح رفراندوم پاپاندرئو حمايت کرد
کابينه يونان از طرح رفراندوم پاپاندرئو حمايت کرد

کابينه يونان در واکنش به تصميم ناگهانی نخست وزير کشور برای برگزاری يک همه پرسی در زمينه لزوم يا عدم لزوم دريافت يک وام ۱۳۰ ميليارد يورويی از اتحاديه اروپا، روز سه شنبه به طور اضطراری تشکيل جلسه داد و با اين تصميم موافقت خود را اعلام کرد. در عين حال، بازارهای مالی جهان از اين نگران هستند که رای منفی مردم يونان نه تنها ممکن است به ورشکستگی کامل اقتصاد اين کشور منجر شود، بلکه، ثبات مالی کل بازارهای جهان را به خطر اندازد.

جورج پاپاندرئو، نخست وزير يونان، با فرض بر اينکه، پاسخ منفی مردم در رفراندوم مربوط به دومين وام اضطراری اتحاديه اروپا به سقوط کشور منجر شود، روز سه شنبه خواستار تشکيل جلسه کابينه دولت شد.

شش نفر از اعضای کادر رهبری حزب سوسياليست حاکم يونان، پاسوک، در اعتراض به تصميم ناگهانی پاپاندرئو برای رجوع به رای مردم برای دريافت وام کمکی از اتحاديه اروپا اعلام کردند، پاپاندرئو بايد جای خود را به افراد بالغ تری بدهد.

يکی از نمايندگان پيشرو حزب حاکم نيز با کناره گيری از حزب، به نشانه مخالفت با برگزاری همه پرسی عمومی و ادامه سياست های سخت گيرانه اقتصادی دولت، پشتوانه اکثريت پارلمانی پاپاندرئو را ضعيف تر کرده است.

پاپاندرئو، اکنون با توجه به شکاف های موجود در بدنه حزب خود به دليل ادامه سياست های سخت گيرانه اقتصادی بدون اعتنا به مخالفت های پی در پی مردم، می گويد برای برآورده کردن خواست وام دهندگان بين المللی در راستای کاستن از کسری بودجه و ايجاد اصلاحات بنيادين نياز به پشتوانه سياسی گسترده تری دارد.

در همين حال، کاخ سفيد در واکنش به تصميم غيرمنتظره پاپاندرئو برای برگزاری رفراندوم در يونان معتقد است، اروپا توانايی حل مشکل بدهی های خود را دارد و بايد هرچه زودتر در اين زمينه اقدام کند. جی کارنی، سخنگوی کاخ سفيد، روز سه شنبه گفت: تصميم غافلگيرانه، يا به عبارت بهتر اعلام خبر برگزاری رفراندوم از طرف جوروج پاپاندرئو، نخست وزير يونان، نشان می دهد که اروپايی ها بايد با دقت بيشتر و هر چه سريع تر تصميم خود را به مورد اجرا بگذارند.

واشنگتن از اين نگران است که عدم توانايی اروپا به حل مسایل اقتصادی اش، تنها به يونان و اروپا محدود نمی شود و علاوه بر اينکه بخش زيادی از بازارهای مالی جهان را دچار هرج و مرج بيشتری می کند، بهبود شکننده و اندکی را نيز که به تازگی در بخش های اقتصادی آمريکا و جهان احساس می شود، از بين خواهد برد.

در اروپا نيز، نيکولا سارکوزی، رييس جمهوری فرانسه، روز سه شنبه گفت که اروپا از تصميم پاپاندرئو به شدت شگفت زده است و از وی خواسته است روز چهارشنبه، بلافاصله با او و آنگلا مرکل در شهر کن ديدار کند.

XS
SM
MD
LG