لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۹

نخست وزير يونان خواستار برگزاری رفراندوم شد


جورج پاپاندرو، نخست وزیر یونان، خواست، برای تایید توافق انجام شده با اتحادیه اروپا دایر بر دریافت بسته نجات مالی، رفراندم عمومی، برگزار شود. او همچنین خواهان رای اعتماد از پارلمان یونان شد، اما، با برگزاری انتخابات سراسری مخالفت کرد.

چورج پاپاندرو در توصيف ضرورت برگزاری رفراندم برای تایید توافق های مالی با اتحادیه اروپا، گفت: این بالاترین شکل دموکراسی است. اکنون زمان آن رسیده است، که مردم یونان میهن پرستی خود را نشان دهند. پس بیایید کلام آخر را به مردم واگذار کنیم و بگذاریم شهروندان کشورمان تصمیم بگیرند. می خواهیم مردم نه برای مردم، و نه برای احزاب، بلکه برای سرنوشت کشورمان تصمیم بگیرند.

رهبران حوزه یورو هفته گذشته برای دومین بار توافق کردند، برای نجات اقتصادی یونان، یک وام صد و سی میلیارد یورویی در اختیار این کشور بحران زده قرار دهند و همچنین نیمی از بدهی های یونان را نادیده بگیرند.

بر اساس یک بررسی انجام شده، حدود ۶۰ درصد از مردم یونان به توافق انجام شده در همایش اتحادیه اروپا که در روز پنجشنبه گذشته برگزار شد، با دیدی منفی می نگرند.

احزاب مخالف، از سیاست های ریاضت اقتصادی دولت حمایت نمی کنند و بارها خواستار برگزاری انتخابات شده اند.

اما آقای پاپاندرو بار دیگر با برگزاری هرگونه انتخاباتی مخالفت کرد و گفت: ما با برگزاری انتخابات مخالفیم، زیرا، این تنها به معنی دوگانگی در سیاست های کشور است و تلاش های دولت را در اجرای یک برنامه ملی برای نجات یونان از ورشکستگی، تضعیف خواهد کرد.

حدود نیمی از شهروندانی که در این بررسی شرکت کردند، می گویند، توافق صورت گرفته در بروکسل، ضربه ای به حق حاکمیت مردم یونان بوده است. تنها ۳۶ درصد از شرکت کنندگان در این بررسی، توافق های بروکسل را مثبت تلقی کرده اند.

XS
SM
MD
LG