لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۱

اردوغان: دشمن تراشی های جدید و دوستان خسته


نیویورک تایمز می نویسد اردوغان الان تنها یک هدف دارد: تبدیل نظام پارلمانی ترکیه به ریاست جمهوری.
نیویورک تایمز می نویسد اردوغان الان تنها یک هدف دارد: تبدیل نظام پارلمانی ترکیه به ریاست جمهوری.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه یک ماه پیش وقتی که سیلی از میلیون ها شهروند ترکیه با پرچم های قرمز پانزدهمین سده فتح استانبول توسط سلطان محمد دوم، دوران طلایی استیلای مسلمانان ترکیه بر مسیحیان را جشن گرفتند، به روی صحنه سخنرانی رفت و خطاب به جمعیت گفت: "پیروزی به معنای رفتن به فراتر از دیوارهایی است که غرب فکر می کرد نفوذناپذیر است." او گفت "پیروزی به معنای این است که سلطان ۲۱ ساله بیزانس را به زانو درآورد."

نویسنده مقاله ای درباره ظهور و شکوفایی و عملکرد سیاسی رجب طیب اردوغان در روزنامه نیویورک تایمز می گوید مراسم یک ماه پیش در ترکیه که با آتش بازی همراه بود تصویری از اتحاد رو به سوی تعالی در آینده مبتنی بر فتوحات گذشته را ثبت کرد. اما واقعیت امروز این کشور تلخ و ناخوشایند است.

آقای اردوغان که همواره بر سیاست خارجی "مشکلات صفر با همسایگان" تاکید می کرد امروز با تقریبا همه و در همه جا در مناقشه است. شبه نظامیان کرد و داعش از سال گذشته تاکنون ۱۴ بار در خاک این کشور دست به حمله زده اند، ۲۸۰ نفر را کشته و سایه ترس را بر کشور افکنده اند و با کاهش توریست ها اقتصاد وضع خوبی ندارد.

در عین حال اردوغان به شدت منزوی شده و با تعلل در اتخاذ موضع محکم علیه داعش، متحدان قدیمی ترکیه از جمله آمریکا را به ستوه آورده است.

روابط ترکیه با مسکو بر سر هدف قرار دادن هواپیمای روسیه در این کشور به سردی گراییده بود و نیروهای دولتی از تابستان گذشته در جنوب شرق کشور با جدایی طلبان کرد درگیر بوده اند.

اردوغان آنقدر تحت فشار قرار گرفته که هفته گذشته سعی کرد با توافق های صلح با روسیه و اسرائیل تجدید دوستی کند. آنچه که کارشناسان می گویند حاکی از شدت استیصال اردوغان است.

نیویورک تایمز سپس به عملکرد اردوغان در سرکوب موسسات دموکراتیک از جمله روزنامه ها و روزنامه نگاران و همچنین از کار بیکار کردن مدیران و وزیران و گماردن دوستان و خویشان خود بر سمت های آنان اشاره می کند.

او در سخنرانی هایش گفته که قدرت های غربی در صدد نابودی او هستند و در عین حال از خانه ای کم زرق و برق در مرکز آنکارا به قصری اشرافی در حومه شهر نقل مکان کرده است.

نیویورک تایمز می نویسد اردوغان الان تنها یک هدف دارد: تبدیل نظام پارلمانی ترکیه به ریاست جمهوری. منتقدانش می گویند او به این ترتیب می خواهد رئیس جمهور مادام العمر ترکیه بشود.

نیویورک تایمز می گوید رجب طیب اردوغان ۶۲ ساله یکی از مستعدترین رهبران ترکیه است که از خانواده ای فقیر به ارشدترین مقام کشور رسیده اما در عین حال منتقدانش می گویند با وجود چنددستگی در جمعیت ترکیه، کشتی اردوغان با سرعت به سوی موانع صخره ای پیش می رود.

XS
SM
MD
LG