لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۱

ترور نافرجام سردبیر روزنامه جمهوریت ترکیه مقابل دادگاه


ضارب نتوانست جان دوندار را هدف قرار بدهد اما حبرنگار ان‌تی‌وی ترکیه در این حادثه مصدوم شد.
ضارب نتوانست جان دوندار را هدف قرار بدهد اما حبرنگار ان‌تی‌وی ترکیه در این حادثه مصدوم شد.

"جان دوندار"، روزنامه‌نگار سرشناس و سردبیر روزنامه جمهوریت ترکیه در مقابل دادگاهی در استانبول مورد هدف تیراندازی یک مهاجم قرار گرفت، اما جان سالم به در برد.

به گزارش روزنامه حریت ترکیه، مردی ۴۰ ساله به نام مورات شاهین از استان سیواس ترکیه، در حالی که فریاد می‌کشید و آقای دوندار را "خائن" خطاب می‌کرد، سه تیر به سوی او شلیک کرده است.

تیرهای شلیک شده به آقای دوندار اصابت نکرد، اما گزارش شده که آقای شنکال، خبرنگار تلویزیون ان‌تی‌وی ترکیه، هدف گلوله قرار گرفته و مصدوم شده است.

آقای دوندار پس از این ترور نافرجام به خبرنگاران حاضر گفت که فرد ضارب را نمی‌شناسد، اما می‌داند چه کسی با متهم جلوه دادن او و همکارش، آنها را هدف این حمله قرار داده است.

دستگیری فرد ضارب توسط نیروهای امنیتی

جان دوندار سردبیر روزنامه جمهوریت و "اردم گل" سردبیر دفتر آنکارای این روزنامه به اتهام افشای پرونده مربوط به ارسال سلاح توسط کامیون‌های سازمان اطلاعات ترکیه (میت) به معارضان سوری در سال ۲۰۱۳میلادی، حدود چهار ماه بازداشت شدند.

این دو روزنامه نگار شناخته شده در ترکیه، از سوی دولت این کشور به "جاسوسی و کمک به سازمان های تروریستی" متهم شده و دادگاه ترکیه این دو روزنامه نگار را به دستیابی به اسناد امنیتی کشور برای اهداف جاسوسی سیاسی یا نظامی متهم کرد. اما دادگاه عالی ترکیه حکم به آزادی آنها داد، با این حال محاکمه این دو روزنامه‌نگار در جریان است.

روزنامه جمهوریت منتقد سیاست های رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه است. در زمان انتشار گزارش این روزنامه درباره همکاری دولت ترکیه و معارضان سوری، آقای اردوغان گفته بود هرگز گزارش های این روزنامه را فراموش نخواهد کرد.

ترکیه در میان کشورهایی است که بیشترین روزنامه نگاران زندانی را دارد و رجب طیب اردوغان پس از رسیدن به ریاست جمهوری برخوردی تند با منتقدان خود درپیش گرفته است.

XS
SM
MD
LG