لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۳

اوباما: امیدوارم ترامپ اجازه ندهد مردم سوریه قربانی سیاست‌های مسکو و دمشق شوند


رئیس جمهوری آمریکا اظهار امیدواری کرده است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب، هنگامی که عهده دار مقام ریاست جمهوری آمریکا می‌شود، نجات مردم سوریه از رژیم بشار اسد را قربانی معاملات سیاسی با روسیه نکند.

پرزیدنت باراک اوباما که در اروپا به سر می‌برد گفت، گرچه به عقیده او در سیاست بشار اسد، که از حمایت روسیه و ایران برخوردار است، تغییری روی نخواهد داد، اما واشنگتن به تلاش در یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه ادامه خواهد داد.

وی گفت «ساده لوحانه است تصور کنیم، در این مرحله، چرخشی ۱۸۰ درجه ای در سیاست اسد یا روسیه و یا ایران رخ می‌دهد. با این حال ما در مورد ارسال کمک های اسنان‌دوستانه برای مردم سوریه به تلاش ادامه خواهیم داد. تلاش ما برای اجرای توافق ترک مخاصمات، به گونه ای که فاجعه انسانی در سوریه و سیل پناهجویان را کم کند، ادامه می‌یابد.:

آقای اوباما در ادامه گفت «با این حال، راه برون رفت از بحران در نهایت این است که روسیه واقعیت را به رسمیت بشناسد و بخواهد اسد را متقاعد کند که صلح با دوام و ایجاد کشوری کارآمد، به تفاهم عمومی بستگی دارد. شما نمی‌توانید با کشتار، مردم را به چنین تفاهمی برسانید.»

رئیس جمهوری کنونی آمریکا که اول بهمن ماه کاخ سفید را ترک خواهد کرد همچنین گفت، گرچه انتظار ندارد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب، از سیاست های فعلی واشنگتن در قبال سوریه پیروی کند، اما امیدوار است اجازه ندهد مردم سوریه قربانی سیاست‌های روسیه و رژیم سوریه شوند.

او گفت «امیدوارم رئیس جمهوری منتخب برخورد سازنده و مشابهی اتخاذ کند، حوزه هایی را بیابد که با منافع و ارزش هایمان منطبق هستند، در آن صورت می‌توانیم با روسیه همکاری کنیم. اما در عین حال، او باید مایل باشد در مقاطعی که روسیه از ارزش ها و موازین بین المللی عدول می کند، ایستادگی کند.»

آقای اوباما افزود «من انتظار ندارم رئیس جمهوری منتخب دقیقاً نسخه و رویکرد ما را ادامه دهد، اما امیدوارم صرفاً برخوردی سیاسی اتخاذ نکند که بر پایه آن اگر فقط معامله ای با روسیه انجام دهیم، حتی اگر به زیان مردم باشد، و یا حتی اگر موازین بین المللی را نقض کند، و یا حمایت از کشورهای کوچکتر و بی پناه را متوقف کند، و مشکلاتی درازمدت برای جهان بوجود آورد، مانند سوریه، ما هر چه را که برایمان راحت تر است انجام دهیم.»

در همین حال ، به گزارش فعالان سوری، در حملات هوایی روز جمعه به شرق حلب، ضمن تلفات بسیاری که به بار آمد، چهار کودک نیز کشته شدند. حمله هوایی امروز به شرق حلب که ۲۷۰ هزار سکنه آن در محاصره هستند، زمانی صورت گرفت که روسیه از آغاز حملات هوایی جدید در استان های حمص و ادلب خبر داد که تحت کنترل مخالفان است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG