لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۵

دیدگاه: اسرائیل و ایران به سوی برخورد در سوریه پیش می‌روند


مقاله‌ای در نشریه آتلانتیک از آوی ایساخاروف، تحلیلگر امور خاورمیانه در تایمز اسرائیل

گزارش های حاکی از یک حمله دیگر نیروی هوایی اسرائیل به پایگاهی در نزدیکی حمص نشان می دهد که با نزدیک شدن به پایان جنگ داخلی سوریه واقعیتی جدید در حال شکل گیری است که برخورد محتوم اسرائیل و ایران در خاک یک کشور سوم را رقم خواهد زد.

شکست داعش، استقرار دوباره حاکمیت بشار اسد در سراسر سوریه، در کنار کم علاقگی آمریکا به سوریه به استثنای حملات عمده شیمیایی، موجب تسهیل توسعه نفوذ ایران و در عمل تسلط آن بر تمام سوریه شده است. با گذشت هر روز این احساس در اسرائیل که ایران سوریه را به پایگاهی برای حمله به آن کشور بدل می کند، بیشتر و بیشتر می شود. تنها امری که می تواند موجب تغییر این شرایط شود تغییر سیاست آمریکا است.

این اولین حمله هوایی اسرائیل به سایت های نظامی مورد استفاده شده ایران در سوریه نبوده است. اما واقعیت موجود در سوریه به سختی بر در اسرائیل می کوبد. ایرانی ها هیچ نشانه ای از کاستن از اقداماتشان نشان نمی دهند؛ در عوض فعالیت هایشان را شدت بخشیده اند. سپاه پاسداران ایران در حال ساخت پایگاه های دائمی در سوریه است.

به نظر می آید که موضع آمریکا در بی توجهی به مداخله ایران در سوریه و تسلط روسیه بر آن کشور فقط مشوق اقدامات نظامی بیشتر اسرائیل و سرانجام یک رو در رویی گسترده اسرائیل با ایران و سوریه است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG