لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۱

توافق اعضای ناتو به استقرار هزاران نیروی نظامی در شرق اروپا برای مقابله با تهدید روسیه


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در نشست روز شنبه نهم ژوئیه در اجلاس ناتو
باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در نشست روز شنبه نهم ژوئیه در اجلاس ناتو

در حالی که ناتو سیاست قبلی خود را در مقابل تهدید های روسیه از اطمینان بخشی به کشورهای آسیب پذیر در منطقه بالتیک به سیاست جلوگیری از این تهدید تغییر داده است ، سیاست فعلی این ائتلاف نظامی بین المللی در قبال افغانستان تا چند سال دیگر ادامه خواهد داشت.

تمامی ۲۸کشور عضو ناتو توافق کرده اند چهار گردان متشکل از سه تا چهار هزار نیروی نظامی را به صورت ادواری ، برای نشان دادن آمادگی جمعی در مقابل تهدید های روسیه در استونی ، لتونی ، لیتوانی و لهستان مستقر کنند. باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه گفته بود سهم آمریکا ، اعزام هزار سرباز به لهستان است.

در همین حال آقای اوباما از رهبران ناتو در ورشو خواست کمک های ائتلاف نظامی بین المللی برای جنگ با طالبان در افغانستان را گسترش دهند.
ینس استولتنبرگ ، دبیر کل ناتو ، نیز ، ضمن اشاره به ادامه حضور نیروهای ائتلاف نظامی در افغانستان پس از سال ۲۰۱۶گفت ، کمک مالی به افغانستان برای جنگ با طالبان تا سه سال دیگر ادامه خواهد داشت: "ما تصمیم گرفته ایم کمک مالی به ارتش افغانستان را تا سال ۲۰۲۰ تامین کنیم و هزینه آن در حال حاضر حدود پنج میلیارد دلار آمریکا ، در هر سال است."

آمریکا سالانه سه و نیم میلیارد دلار به نیروهای امنیتی افغانستان شامل ۳۲۵ هزار نیروی نظامی و پلیس کمک می کند. دولت افغانستان قرار است ۵۰۰ میلیون دلار از این هزینه را تقبل کند. دبیر کل ناتو ، از تامین یک میلیارد دلار باقی مانده از سوی دیگر کشورهای عضو خبر داد.
دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا نیز در سخنان خود در ورشو ، ضمن تاکید بر نقش ناتو در مبارزه با تروریسم ، شمار نیروی نظامی کشورش در افغانستان را مشخص کرد:" ما ۴۵۰ نیروی نظامی بریتانیا را تا سالا ۲۰۱۷ در افغانستان نگاه می داریم و ۵۰ نیروی اضافی دیگر را برای آموزش نیروهای افغان به ویژه نیروی هوایی آن کشور اعزام خواهیم کرد."

آقای کامرون همچنین به نقش ناتو در کمک به دولت عراق در جنگ با افراط گرایی اشاره کرد.

در همین حال ، صدها معترض از سراسر اروپا روز شنبه در مقابل محل همایش ناتو در ورشو راهپیمایی و تجمع کردند. این تجمع اعتراضی از سوی سازمان های محلی صلح طلب و سازمان بین المللی موسوم به " نه به جنگ ، نه به ناتو " سازماندهی شده است.

XS
SM
MD
LG