لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۹

روز جهانی آزادی مطبوعات، فنلاند در صدر جدول


شنبه سوم مه، روز جهانی آزادی مطبوعات است که در سال ۱۹۹۳ سازمان ملل متحد در حمایت از آزادی بیان آن را نامگذاری کرده است.

سازمان ملل متحد می گوید «یک رسانه باز و تکثرگرا»باید در فضایی امن و بدون واهمه فعالیت کند.

این نهاد بین المللی می گوید تنها در سال گذشته ۷۱ روزنامه نگار حین انجام وظیفه کشته شدند، ۸۲۶ نفر بازداشت شدند، و بیش از دو هزار روزنامه نگار یا تهدید شدند و یا مورد حمله فیزیکی قرار گرفتند.

شاخص آزادی جهانی مطبوعات در ۲۰۱۴ بر تاثیر منفی درگیری ها و مناقشات بر آزادی اطلاعات تمرکز کرده است. سازمان گزارشگران بدون مرز می گوید برخی کشورها نیازهای امنیت ملی را فدای حق اطلاعرسانی و دریافت اطلاعات کرده اند.

این سازمان می گوید گرایش فوق «تهدیدی فزاینده در سراسر جهان است» و آزادی اطلاعات در کشورهایی که دمکراتیک تلقی می شوند را به مخاطره انداخته است.

فنلاند برای چهارمین سال پیاپی در صدر جدول شاخص آزادی مطبوعات جهان قرار دارد و پس از آن مانند سال گذشته هلند و نروژ هستند.

مانند قبل ترکمنستان، کره شمالی و اریتره سه کشوری هستند که در قعر جدول جای دارند و به گفته سازمان گزارشگران بدون مرز در آنها آزادی اطلاعات وجود ندارد.

در فهرست ۱۸۰ گانه کشورها از نظر شاخص آزادی بیان، ایالات متحده آمریکا در جایگاه ۴۶ قرار دارد. هائیتی در رتبه ۴۷، کیپ ورد در جایگاه ۲۴ و بریتانیا در جایگاه ۳۳ است. روسیه در رتبه ۱۴۸، کوبا ۱۷۰ و چین در جایگاه ۱۷۵ است.
XS
SM
MD
LG