لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۷

تمدید ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران


شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ، مدت ماموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران را تمدید کرده است.

قطعنامه مربوط به آن ، که روز ۲۸ مارس با ۲۱ رای موافق، ۹ مخالف و ۱۶ ممتنع به تصویب رسید، نسبت به تحولات مندرج در گزارشی که احمد شهید در اوائل مارس به شورا ارائه داد ابراز نگرانی می کند و دولت ایران را به آغاز همکاری کامل با او فرا می خواند.

امریکا از قطعنامه شورا حمایت می کند. این سند نشان می دهد نقض حقوق انسانی مردم ایران، مقوله ای است که شایسته است در کانون توجه بین المللی قرار گیرد.

آن گونه که گزارش گزارشگر ویژه حاکی است در حالی که تغییر مطلوبی در لفاظی های دولت ایران صورت گرفته، بهبود عمده ای در وضعیت عمومی حقوق بشر در کشورپیدا نشده است.

با احکام مرگ که دادگاه ها پس از محاکماتی بدون رعایت معیارهای قانونی اساسی صادر می کنند، بر شمار اعدام ها در ایران افزوده شده است. دستگیری و بازداشت مردم به دلیل اعمال صلحجویانه حقوق اساسی خود، از جمله حق بیان ، تجمع یا داشتن اعتقاد، ادامه دارد.

اعضای اقلیت های مذهبی و قومی همچنان با آزار و پیگرد روبرو هستند. آن گونه که احمد شهید نوشت «تا ۱۴ ژانویه ۲۰۱۴، دست کم ۸۹۵ نفر به دلیل باورهای عقیدتی و سیاسی زندانی بودند. این رقم ۳۷۹فعال سیاسی ، ۹۲ مدافع حقوق بشر (از جمله ۵۰ فعال حقوق قومی) ۷۱ فعال مدنی، ۳۷روزنامه نگار و ۲۴ فعال دانشجویی را شامل می شود.

پائولا شریفر، مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا در امور بین المللی در ژنو گفت ماموریت گزارشگر ویژه علامت نیرومندی از وحدت بین المللی به دولت ایران می فرستد که نیاز دارد به مساله نقض حقوق بشر بپردازد. او گفت امیدوار هستیم تمدید ماموریت همچنین دولت ایران را ترغیب کند برای حفظ حقوق بشر و آزادی های مردم ایران با جامعه بین المللی همکاری کند.
XS
SM
MD
LG