لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۶:۵۹

سرخط خبرها

دومین دادگاه ترکیه خواهان لغو ممنوعیت به توئیتر شد

در دومین حکم علیه ممنوعیت توئیتر در ترکیه، دادگاهی روز شنبه دستور دولت برای حذف صفحه ای در شبکه اجتماعی را رد کرد. این صفحه یک وزیر سابق را به فساد متهم می کند.

دولت ترکیه هفته پیش دسترسی به توئیتر را ، که محلی برای رجوع به پرونده های مرتبط با فساد مقامات بوده است، ممنوع ساخت.

دولت سپس دسترسی به یوتیوب را در پی درز مذاکرات جلسه امنیتی مهمی که در آن گویا مقامات در باره مداخله نظامی در سوریه بحث می کردند، ممنوع کرد.

به گزارش اسوشیتد پرس، توئیتر، که ممنوعیت را در دادگاه های ترکیه به چالش گرفته است، دیرگاه جمعه اعلام کرد دادگاهی در استانبول در مورد مطلبی که بیناری ییلدریم وزیر سابق ترابری را به فساد متهم می کند، به نفع آن رای داده است و حکم را یک «پیروزی برای آزادی بیان» نامید.

وکیل ییلدریم روز شنبه صدور حکم را تایید کرد و گفت از آن استیناف خواهد خواست.

هفته پیش، دادگاه دیگری دستور داد دسترسی به توئیتر برقرار شود، اما مقامات ترکیه گفتند آنها برای اجرای آن ۳۰ روز مهلت دارند و ممکن است استیناف بخواهند.

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

یک نماینده هم‌حزب نخست وزیر جدید بریتانیا: جانسون احتمالا از برجام خارج می‌شود

یکی از نمایندگان محافظه‌کار پارلمان بریتانیا معتقد است دولت بوریس جانسون، همانند دولت پرزیدنت ترامپ از توافق هسته ای میان ایران و قدرتهای جهانی خارج خواهد شد.

«ماتیو آفورد» از نمایندگان حزب محافظه کار، در پی پیروزی آقای جانسون در رای گیری حزبی برای انتخاب نخست وزیر آینده بریتانیا به شبکه اسرائیلی تلویزیون آی۲۴ نیوز گفت که بریتانیا در پی رویارویی نظامی با ایران نیست، اما لازم است که با ایران محکم باشد.

روابط جمهوری اسلامی و بریتانیا در پی توقیف یک نفتکش ایرانی توسط نیروی دریایی بریتانیا در جبل الطارق و توقیف یک نفتکش بریتانیایی در تنگه هرمز، به تنش کشیده شده است. وزیر خارجه بریتانیا روز دوشنبه این اقدام ایران را «دزدی دریایی دولتی» نامید.

حال یک عضو پارلمان بریتانیا گفته است که به نخست وزیر جدید بریتانیا احتمالا از توافق هسته ای با ایران خارج شده و همانند آمریکا تحریمها علیه جمهوری اسلامی را باز می‌گرداند.

در دو ماه اخیر تنش بین ایران و آمریکا افزایش یافته است.

رئیس جمهوری ایالات متحده عصر پنجشنبه خبر داد یک پهپاد ایران بعد از نزدیک شدن به فاصله «بسیار نزدیک» یک ناوچه آمریکایی در حریم هوایی بین المللی در تنگه هرمز سرنگون شد.

جمهوری اسلامی در گذشته نیز بارها تهدید کرده بود که چنانچه قادر به صدور نفت خود نباشد، تنگه هرمز - جایی که یک پنجم نفت جهان از آن می‌گذرد - را خواهد بست. به دنبال حملات انجام شده به نفتکش‌ها در ماه‌های مه و ژوئن در منطقه خلیج فارس، و شناسایی ایران به عنوان مظنون اصلی این حملات، ایالات متحده از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی خبر داده است.

بعد از اینکه جمهوری اسلامی در تاریخ ۳۰ خرداد/۲۰ ژوئن یک پهپاد آمریکا را بر فراز حریم بین المللی در منطقه خلیج فارس سرنگون کرد، رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که قرار بود به سه مکان در ایران حمله نظامی شود، اما تنها ده دقیقه قبل از حمله از این کار منصرف شد.

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد.

ایران تهدید به بستن تنگه هرمز کرد و در دو حادثه نیز جمهوری اسلامی به خرابکاری در نفتکش های دیگر کشورها متهم شد. ایالات متحده شواهد حمله ایران به نفتکش ها در دریای عمان و همچنین حمله به پهپاد آمریکا در حریم بین المللی را به شورای امنیت سازمان ملل در ابتدای تیرماه گزارش کرد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است. برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرد که آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است، اما جمهوری اسلامی تاکنون هرگونه مذاکره را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شریک ایرانی‌تبار مایکل فلین توسط هیئت منصفه در دو اتهام مجرم شناخته شد

بیژن کیان (چپ) در کنار مایکل فلین

هیئت منصفه یک دادگاه فدرال در ایالت ویرجینیا آمریکا بیژن کیان، شریک تجاری سابق مایکل فلین، مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید را در دو اتهام گناهکار دانست.

رسانه‌های آمریکا سه شنبه یکم مرداد گزارش دادند، بیژن رفیعی‌کیان ۶۷ ساله از سوی هیئت منصفه در دو اتهام «فعالیت به عنوان تاجر خارجی ثبت نشده در آمریکا» و «تلاش برای نقض قانون و شهادت دروغ» مجرم شناخته شد و به نوشته پولیتیکو، احتمال دارد به حداکثر ۱۵ سال زندان محکوم شود هر چند معمولا احکام کمتر از اشد مجازات صادر می شود.

آقای کیان مدیر شرکت مشاوره‌ای مایکل فلین به نام «اینتل گروپ» بود.

این اتهامات به کاری که این دو طبق قراردادی در سال ۲۰۱۶ در جهت منافع ترکیه انجام دادند، مربوط می شود.

این شرکت پیشتر یک قرارداد لابی‌گری به ارزش ۵۳۰ هزار دلار برای پیشبرد منافع دولت ترکیه، از جمله ساخت یک فیلم مستند امضا کرده بود که البته ساخت فیلم پس از چند ماه متوقف شد. هدف این مستند، بی اعتبار ساختن و بد نام کردن فتح الله گولن روحانی خود تبعیدی مقیم آمریکا بوده است که رجب طیب اردوغان او را به طراحی کودتای نافرجام ترکیه متهم کرده بود.

دادگاه ویرجینیا غیر از بیژن کیان، «اکیم الپ‌تکین» بازرگان اهل ترکیه و در حلقه نزدیکان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه را نیز به جرم «دسیسه برای نقض قوانین فدرال لابی‌گری» و مخفی کردن مدارک و «اظهارات نادرست به اف‌بی‌آی» مجرم شناخت.

این دو متهم شده اند مدارکی را که نشان می دهد دولت ترکیه و دیگر مقامات ارشد ترکیه لابی‌ها در آمریکا را هدایت کرده اند، از دید مقامات آمریکایی مخفی کرده بودند.

پرونده این دو بازرگان بخشی از بررسی های رابرت مولر، بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در آمریکا است. آقای مولر پرونده دو بازرگان ایرانی تبار و ترک را اوایل سال جاری میلادی به بازپرسی فدرال ویرجینیا ارجاع داد.

مایکل فلین در ژانویه ۲۰۱۷ به سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید منصوب شد، اما در کمتر از یک ماه، به خاطر دروغ گفتن به معاون رئیس جمهوری آمریکا درباره ملاقاتش با سفیر روسیه، از سمت خود کناره‌گیری کرد.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نخست وزیر عراق از دستور بازداشت ۱۱ وزیر کابینه به اتهام فساد خبر داد

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق

نخست وزیر عراق از صدور دستور بازداشت ۱۱ وزیر کابینه در ارتباط با پرونده ها فساد در این کشور خبر داد.

اسکای نیوز عربی به نقل از تلویزیون عراق گزارش داد که عادل عبدالمهدی روز سه شنبه یکم مرداد با ضمن اعلام این خبر گفت که این دستور در پی بررسی ۱۲۶۷ پرونده فساد صادر شده است.

نخست وزیر عراق نام های این وزیران را اعلام نکرد، اما گفته می‌شود در صورت اثبات اتهام آنها، معرفی خواهند شد.

در یک سال گذشته شهرهای عراق بارها شاهد تظاهرات معترضان به فساد و ناکارآمدی مسئولان دولتی بوده اند.

شهریور سال گذشته، تظاهرات گسترده و طولانی مردم بصره در اعتراض به فساد دولت با شلیک سه موشک‌ها کاتیوشا توسط افراد ناشناس ابعاد دیگری پیدا کرد.

یک ماه بعد آقای عبدالمهدی، نخست وزیر جدید عراق، اعلام کرد که یک کابینه ضدفساد تشکیل خواهد داد.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سه کشور اروپایی با پیشنهاد بریتانیا برای تشکیل نیروی مشترک حفاظت دریایی در خلیج فارس موافقت کردند

یک روز پس از خواست وزیر خارجه بریتانیا برای تشکیل یک نیروی حفاظت از امنیت کشتیرانی در خلیج فارس و تنگه هرمز، سه کشور اروپایی موافقت اولیه خود را این پیشنهاد بریتانیا اعلام کردند.

خبرگزاری رویترز سه شنبه یکم مرداد گزارش داد که فرانسه، ایتالیا و دانمارک حمایت اولیه خود را از طرح بریتانیا برای تشکیل نیروی حفاظت دریایی اروپایی که سه روز پس از توقیف نفتکش بریتانیایی توسط ایران مطرح شد، اعلام کردند.

حمایت از طرح بریتانیا پس از آن رخ داد که کشورهای اروپایی به پیشنهاد مشابه دولت ایالات متحده در ماه گذشته تمایلی نشان ندادند.

یکی از دیپلمات‌های ارشد اروپایی به رویترز گفت: «پیشنهاد بریتانیا، در مقایسه با پیشنهاد واشنگتن، حل این موضوع را آسانتر می کند.» او اضافه کرد: «آزادی کشتیرانی یک اولویت است. این طرح با کارزار فشار حداکثری بر ایران که آمریکا در نظر دارد، فرق می‌کند.»

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا روز دوشنبه خواستار تشکیل یک نیروی دریایی اروپایی جهت حفاظت از کشتیرانی آزاد و عبور امن از تنگه هرمز شده بود تا با آنچه که «دزدی دریایی ایران خواند»، مقابله کند.

وزیر خارجه بریتانیا پس از حضور در جلسه کمیته اضطراری دولت بریتانیا، در پارلمان این کشور حاضر شد و این طرح را به عنوان تصمیم دولت بریتانیا برای نحوه پاسخ به اقدام ایران در توقیف کشتی بریتانیایی «استنا ایمپرو» تشریح کرد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روز جمعه ۲۸ تیر توقیف نفتکش بریتانیایی «استنا ایمپرو» را اعلام کرد. این نفتکش از بندر فجیره امارات متحده عربی به مقصد الجبیل در عربستان سعودی در حرکت بود.

مایک پمپئو در مورد اقدامات ایران در نزدیکی تنگه هرمز و توقیف نفتکش بریتانیایی گفته بود که ایران حالا دست به راهزنی دریایی در سطح حکومتی زده و یک کشتی که در حال حرکت در آب‌های بین‌المللی است را توقیف می‌کند.

پیشتر، در پی توقیف یک نفتکش ایران از سوی مقام‌های جبل‌الطارق و با کمک نیروی دریایی بریتانیا، مقام‌های جمهوری اسلامی تهدید کرده بودند که این کار را بی‌پاسخ نخواهند گذاشت.

مقامات بریتانیا و جبل الطارق اعلام کردند که این کشتی حامل نفت برای سوریه بود، از این رو تحریم‌های اروپا را نقض کرده بود.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

هشدار خزانه‌داری آمریکا: درباره همکاری با شرکت‌های هوایی تحریم شده ایران بسیار مراقب باشید

سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی

وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای به تمامی شرکت های هواپیمایی هشدار داد مراقب باشند تا با شرکت‌های هوایی تحریم شده ایران همکاری نکنند و در تجارت با ایران نیز هوشیاری بالایی به خرج دهند.

سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، در این بیانیه که روز سه‌شنبه یکم مرداد منتشر شد گفت که صنایع هوایی مسافربری بین‌المللی از جمله فروشندگان و واسطه‌ها باید در هوشیاری کامل باشند که به هیچ شکلی در فعالیت‌های بدخواهانه ایران حضور پیدا نکنند.

در این بیانیه به شماری از شرکت‌های هواپیمایی ایران اشاره شده است که به رغم ظاهر غیرنظامی، در امور نیابتی و رساندن تسلیحات ایران فعالیت دارند. برای مثال، شرکت هوایی ماهان ایر که ابزار ارائه خدمات به سپاه قدس و فرمانده آن، قاسم سلیمانی، و نیروهای نیابتی آن، است.

طبق تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا، شرکت قشم فارس ایر که زیرمجموعه ماهان ایر است و ارائه خدمات به آن در مالزی و ارمنستان تحت تحریم قرار دارد. هرگونه خدمات از جمله خدمات مالی، رزرو و خرید و فروش بلیت، حمل بار، قراردادهای سوختی برای شرکت‌های تحریم شده، ممنوع است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اسرائیل: ایران و سپاه قدس از کانال‌های آبی غیرنظامی به ویژه بندر بیروت بهره‌برداری می‌کنند

دنی دانون، سفیر اسرائیل در سازمان ملل

دنی دانون، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، جمهوری اسلامی ایران را به انتقال اسلحه به هم‌پیمان خود حزب‌الله از راه‌های گوناگون، از جمله استفاده از فرودگاه‌های غیرنظامی، متهم کرد و گفت که بندر بیروت اکنون بندر حزب الله است.

آقای دانون که در جلسه بررسی وضعیت خاورمیانه در شورای امنیت سازمان ملل سخن می‌گفت، ضمن متهم کردن ایران به نقض قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل از طریق کمک به تقویت توانایی‌های نظامی حزب‌الله در لبنان، افزود: «ایران و نیروی قدس شروع به بهره‌برداری از کانال‌های آبی غیرنظامی، به ویژه بندر بیروت، کرده‌اند.»

به گزارش شبکه تلویزیونی آی۲۴ نیوز، در این جلسه که روز سه‌شنبه یکم مرداد ماه برگزار شد، سفیر اسرائیل همچنین اعلام کرد ایران از راه‌های زمینی،‌ هوایی، و دریایی مشغول رساندن تسلیحات به حزب‌الله لبنان است.

دنی دانون گفت که طی سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، اسرائیل کشف کرد که تجهیزاتی با کاربرد دوگانه به طور قاچاق به لبنان منتقل شده است تا از آنها در زمینه ارتقاء توان راکتی و موشکی حزب‌الله استفاده شود.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر خارجه آمریکا انتخاب مسرور بارزانی به نخست وزیری اقلیم کردستان عراق را تبریک گفت

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، انتخاب مسرور بارزانی به نخست وزیری دولت اقلیم کردستان عراق را تبریک گفت.

آقای پمپئو روز سه شنبه یکم مرداد در پیامی در توئیتر ضمن اعلام این مطلب و تقدیر از رهبری آقای بارزانی، نوشت که آمریکا به حمایت از عراق در نبرد با داعش ادامه می‌دهد و به شرکای عراقی خود متعهد می‌ماند.

مسرور بارزانی که ۲۱ خرداد برای نخست وزیری اقلیم کردستان انتخاب شد، از روز سه شنبه اول مرداد رسما کار خود را آغاز کرد.

او فرزند مسعود بارزانی است که از سال ۲۰۱۷ از قدرت کناره گیری کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فرمانده سنتکام می گوید آمریکا احتمالا دو پهپاد ایران را سرنگون کرده است

فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در خاورمیانه اعلام کرد که آمریکا احتمالا بیش از یک پهپاد ایران را سرنگون کرده است.

ژنرال کنت مک‌کنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام که به منطقه سفر کرده است روز سه شنبه اول مرداد به خبرنگار سی بی اس گفت که ناو یو اس اس باکسر هفته گذشته احتمالا دو پهپاد ایرانی را سرنگون کرده است.

پرزیدنت ترامپ پنجشنبه گذشته اعلام کرده بود که ناو یو اس اس باکسر هنگام عبور از تنگه هرمز یک پهپاد ایرانی را که بسیار به این ناو نزدیک شده بود، سرنگون کرد.

ژنرال مک‌کنزی که روی عرشه این ناو با خبرنگار سی بی اس گفت و گو می کرد نیز توضیح داد که ارتش آمریکا درباره سرنگون کردن پهپاد اول اطمینان دارد.

به گفته خبرنگار سی بی اس، پس از نزدیک شدن پهپاد اول به ناو باکسر، این ناو اقدام کرد. بنا بر این گزارش، هیچ گلوله یا موشکی به این ناو شلیک نشده است بلکه نوعی سیگنال ارسال شده که امکان کنترل پرواز پرنده‌هایی چون پهپادهای ایرانی را از بین می برد.

بر اساس این گزارش، پهپاد نخست بلافاصله از صفحه رادار محو شد، اما در این بین سقوط پهپاد دوم به داخل آب هم دیده شد.

ژنرال مک‌کنزی نیز تاکید کرد: «ما باور داریم که دو پهپاد را با موفقیت سرنگون کردیم.»

ناو آبی خاکی «یو اس اس باکسر» که امکان پیاده کردن نیرو و خودروهای آبی خاکی را دارد، حدود ۳۰ هواپیما و تعدادی هلیکوپتر را حمل می کند. ارتش آمریکا دلیل سرنگون کردن پهپادهای ایرانی را احتمال تداخل آن با پرواز هواپیماها و هلی کوپترهای این ناو اعلام کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

علی مظفری، فعال دانشجویی به ۳۰ ماه زندان محکوم شد

علی مظفری، فعال دانشجویی

«علی مظفری» فعال دانشجویی دانشگاه تهران از سوی دادگاه تجدید نظر استان تهران به ۳۰ ماه زندان محکوم شد.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های حقوق بشری، با رای شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران مدت زمان حکم صادره از سوی دادگاه انقلاب علیه علی مظفری، فعال دانشجویی، از هشت سال به ۳۰ ماه کاهش یافت.

آقای مظفری سومین دانشجوی دانشگاه تهران است که برای او رای قطعی محکومیت به زندان صادر شده است. او پیش از این در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب بابت اتهاماتی همچون «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «توهین به رهبری» مورد محاکمه قرار گرفته بود و از بابت این اتهامات مجموعا به هشت سال زندان محکوم شده بود.

بر اساس دادنامه صادره، اتهامات وارده مصداق «شرکت در چند تجمع دانشجویی داخل دانشگاه» عنوان شده است.

این فعال دانشجویی در جریان اعتراضات سراسری دی ماه ۹۶ همزمان با تعدادی دانشجو دیگر از سوی ماموران وزارت اطلاعات تهران بازداشت شده بود.

تیر ماه سال گذشته دیدبان حقوق بشر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بود که مقام‌های ایران سرکوب دانشجویان معترض را با صدور احکام زندان و ایجاد محدودیت برای فعالیت‌های مسالمت آمیز، شدت بخشیده‌اند.

مدیر بخش خاورمیانه دیدبان حقوق بشر نیز در این بیانیه از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، خواسته بود که براساس وعده حقوق شهروندی که در زمان کمپین انتخاباتی‌اش داده بود به وزارتخانه‌های تحت نظارتش دستور دهد به برخورد علیه دانشجویان پایان دهند.

بنا بر گزارش سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۱۸ بیش از هفت هزار نفر اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی در ایران بازداشت و صدها تن به زندان محکوم شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و مخالفان رژیم به بهانه‌های مختلف، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

این بار «مت دیمون» و «بن افلک» در فیلمی از «ریدلی اسکات» همبازی می‌شوند

«ریدلی اسکات» کارگردان صاحب سبک بریتانیایی مراحل پیش تولید فیلم جدیدش «آخرین دوئل» را آغاز کرد، اثری هیجان انگیز که بازیگران اصلی آن «مت دیمون» و «بن افلک» هستند.

فیلمنامه را مت دیمون و بن افلک با همکاری «نیکول هولوفسنر» به صورت مشترک نوشتند. این فیلم با اقتباس از ماجراهای واقعی و بر اساس کتابی از «اریک ژاگر» نویسنده نامدار آمریکایی ساخته می شود.

آخرین دوئل داستان سربازی فرانسوی در قرن چهاردهم میلادی را روایت می کند که پس از بازگشت از جنگ متوجه می ‌شود یکی از دوستانش به همسرش تجاوز کرده است.

این سرباز تصمیم می گیرد برای دفاع از شرافتش با دوستش دوئل کند و او را بکشد، این آخرین دوئلی است که در فرانسه ترتیب می یابد.

مت دیمون و بن افلک در گذشته نیز با یکدیگر همکاری کردند و در سال ۱۹۹۷ برای نوشتن «ویل هانتینگ خوب» موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اصلی شدند.

فیلمی با بازی درخشان «رابین ویلیامز» هنرمند فقید آمریکایی که از آثار کلاسیک سینمای جهان محسوب می شود.

آخرین دوئل توسط ریدلی اسکات، مت دیمون، بن افلک و کوین والش تولید می شود.

هنوز زمان آغاز فلیمبرداری مشخص نشده است و در حال حاضر تمامی دست اندرکاران فیلم درگیر پروژه های دیگری هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در خواست روس‌ها از «لئوناردو دی کاپریو» بازیگر هالیوود و فعال محیط زیست؛ دریاچه بایکال ما را نجات بده

لئوناردو دی کاپریو، علاوه بر نقش های به یادماندنی اش در سینما، با فعالیت هایش در زمینه حفظ محیط زیست و حمایتش از فعالان محیط زیستی نیز برای مردم دنیا شناخته شده است و از طریق شبکه های اجتماعی در این رابطه آگاهی رسانی می کند.

به گزارش گاردین اما مدتی است که تعداد بسیار زیادی از کاربران در بخش نظرات زیر مطالب او، یک موضوع را با او مطرح می کنند: سرنوشت دریاچه ای در سیبری.

فعالان محیط زیست و کاربران روس، به صفحه این بازیگر برنده جایزه اسکار سرازیر شده اند و از او می خواهند تا از کارزاری که برای نجات دریاچه بایکال راه انداخته اند، حمایت کند.

به نوشته گاردین بایکال در جنوب سیبری در روسیه قدیمی ترین و عمیق ترین دریاچه دنیا و بزرگترین دریاچه آب شیرین جهان است که در میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است.

این دریاچه که به «مروارید سیبری» شهرت دارد در معرض آلودگی، توسعه، و شکار غیر قانونی قرار گرفته است.

این درخواست‌ها که بیشتر به زبان روسی است لئوناردو را با نام «لِووشکا» که نسخه روسی اسمش است خطاب قرار می دهند.

لئوناردو دی کاپریو، از طریق بنیادش که در سال ۱۹۹۸ راه اندازی شد میلیون ها دلار برای حفظ محیط زیست خرج کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پژوهش دانشگاه هاروارد: مصرف آسپرین تأثیر خاصی در پیشگیری از حمله قلبی ندارد

سالهاست که بیماران به توصیه پزشکان قرص آسپرین استفاده می کنند.

به گزارش اسوشیتدپرس، نتایج یک پژوهش علمی در دانشگاه «هاروارد» نشان می دهد بر خلاف تصور رایج، مصرف قرص آسپرین تأثیری خاصی در پیشگیری از حمله قلبی ندارد.

پیش از این مصرف روزانه قرص آسپرین برای افرادی که سکته کردند یا دچار بیماری های قلبی بودند، توسط پزشکان توصیه می‌شد.

بر اساس آمار موجود، در سال ۲۰۱۷، حدود ۲۹ میلیون نفر که بالای چهل سال سن دارند در آمریکا به صورت روزانه آسپیرین مصرف می کنند که سابقه بیماری قلبی ندارند.

از این تعداد بیش از شش میلیون نفر بدون توصیه پزشک و به صورت خودسرانه آسپرین مصرف می کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پورتوریکو صحنه برپایی تظاهرات گسترده؛ معترضان: فرماندار باید برود

بخش انگلیسی صدای آمریکا - دهمین روز تظاهرات در پورتوریکو علیه «ریکاردو روسلو» فرماندار آن جزیره، دوشنبه شب در میان تلاش پلیس برای متفرق کردن معترضان در برابر ساختمان فرمانداری در «سن خوآن» با پرتاب گاز اشک آور توسط نیروهای پلیس به پایان رسید.

جمعیت عظیمی بالغ بر ۵۰۰ هزار نفر شامل ریکی مارتین و دیگر هنرمندان پورتوریکویی خیابان های پایتخت را با درخواست استعفای روسلو پر کردند.

حدود دو هفته پیش «مرکز روزنامه‌نگاری تحقیقی» پورتوریکو حدود ۹۰۰ صفحه مکاتبات گروهی آنلاین بین فرماندار و چند دستیار ارشدش را منتشر کرد که در آن بی حرمتی‌هایی به قربانیان توفان دریایی ماریا در سال ۲۰۱۷ و مخالفان سیاسی فرماندار شده بود. توفان ماریا موجب مرگ ۳ هزار نفر شد و پورتوریکو را ماه ها در تاریکی فرو برد.

روسلو در یک سخنرانی تلویزیونی از رهبری «حزب پیشرو نو» استعفا داد و گفت در انتخابات ۲۰۲۰ رقابت نخواهد کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز دوشنبه در کاخ سفید روسلو را به خاطر «رهبری همراه با بی‌کفایتی کامل» به باد انتقاد گرفت. پرزیدنت ترامپ پیشتر نیز از روسلو و سایر مقامات پورتوریکو در ارتباط با واکنش‌شان به طوفان دریایی ماریا، انتقاد کرده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فرانسه، بریتانیا و آلمان برای نظارت بر امنیت کشتیرانی در خلیج فارس همکاری می‌کنند

ژان-ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه - آرشیو

وزیر خارجه فرانسه می گوید کشورش با بریتانیا و آلمان برای بهبود امنیت در خلیج فارس همکاری می کند؛ اما از اعلام حمایت از درخواست بریتانیا برای تشکیل یک نیروی دریایی به منظور تامین امنیت کشتیرانی در منطقه خودداری کرد.

به گزارش رویترز، ژان-ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، روز سه شنبه اول مرداد، چند روز پس از آن که نیروهای ایرانی یک نفتکش که با پرچم بریتانیا در حرکت بود را در تنگه هرمز توقیف کردند، به قانونگذاران گفت که کاهش تنش‌ها امری ضروری است.

وزیر خارجه فرانسه گفته است کشورش با بریتانیا و آلمان برای نظارت و رصد امنیت دریایی در منطقه خلیج فارس همکاری می کند.

لندن اقدام ایران در توقیف این نفتکش را «دزدی دریایی در سطح حکومتی» توصیف کرده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز روز دوشنبه ۳۱ تیرماه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز در مورد اقدامات ایران در نزدیکی تنگه هرمز و توقیف این نفتکش گفت که ایران حالا دیگر دست به راهزنی دریایی در سطح حکومتی زده و یک کشتی که در آب‌های بین‌المللی در حال حرکت بود را توقیف کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مارک اسپر با رای سنا وزیر دفاع ایالات متحده شد

مارک اسپر ۵۴ ساله، پیشتر به عنوان معاون وزیر دفاع بود.

مجلس سنای آمریکا با مجموع ۹۰ رای موافق در برابر هشت رای مخالف، صلاحیت مارک اسپر را برای احراز سمت وزیر دفاع ایالات متحده تایید کرد. وزارت دفاع آمریکا در هفت ماه گذشته زیر نظر دو سرپرست اداره شده بود.

جیم متیس، وزیر دفاع سابق آمریکا در دسامبر ۲۰۱۸ از سمت خود کنار رفت. بعد از آن پاتریک شاناهان به عنوان سرپرست، اداره امور پنتاگون را برعهده گرفت. قرار بود آقای شاناهان به عنوان وزیر معرفی شود. ولی از پرزیدنت ترامپ درخواست کرد تا از فهرست کنار گذاشته شود.

مارک اسپر حدود یک ماه پیش به سرپرستی پنتاگون منصوب شده و پس از مدتی از سوی پرزیدنت ترامپ به عنوان نامزد به مجلس سنا معرفی شد. مارک اسپر پیش از این رئیس نیروی زمینی ایالات متحده آمریکا بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رئیس جمهوری آمریکا با حضور غیرمنتظره خود در یک عروسی، مهمانان را شگفت‌زده کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به صورت غیرمنتظره به یک جشن عروسی رفت و عروس و داماد را که از هواداران پر و پا قرص او بودند، هیجان زده کرد.

به گزارش فاکس نیوز، این جشن عروسی چند روز پیش در باشگاه گلف ترامپ در ایالت نیوجرسی برپا شده بود.

عروس می گوید چندین درخواست برای رئیس جمهوری فرستاده بود و از او خواهش کرده بود در مراسم آنها شرکت کند؛ ولی انتظار نداشت او به درخواستش عمل کند.

پرزیدنت ترامپ در گذشته نیز هوادارانش را به همین شکل شگفت‌زده کرده است. در ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ او به همراه شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، به یک مراسم عروسی که در باشگاه «مارِلاگو» فلوریدا برگزار شده بود، سر زد.

در ماه مارس نیز پرزیدنت ترامپ به آرزوی مردی که در بستر مرگ بود، جامه عمل پوشاند و به او تلفن کرد. این مرد، چند روز پس از این تلفن به یادماندنی، از دنیا رفت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ انتخاب بوریس جانسون به مقام نخست وزیری بریتانیا را تبریک گفت

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پیامی در توئیتر، انتخاب بوریس جانسون به مقام نخست وزیری بریتانیا را تبریک گفت.

آقای ترامپ در این پیام که روز سه‌شنبه یکم مرداد منتشر شده نوشته است: «شادباش به بوریس جانسون برای رسیدن به مقام نخست وزیری جدید بریتانیا. [عملکرد] او عالی خواهد بود!»

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، هم به بوریس جانسون بابت مقام جدیدش شادباش گفت.

ایوانکا ترامپ، مشاور رئیس جمهوری آمریکا، هم در پیامی در توئیتر، انتخاب آقای جانسون را به او تبریک گفت.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و اسرائیل کاتز و وزیر خارجه اسرائیل، نیز در پیام‌هایی در توئیتر، انتخاب بوریس جانسون به مقام نخست وزیری بریتانیا را شادباش گفتند.

رقیب اصلی جانسون در حزب محافظه کار بریتانیا، جرمی هانت وزیر خارجه این کشور بود.

جانسون دو سوم آراء حدود ۱۶۰ هزار عضو حزب محافظه کار را از آن خود کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سازمان ملل می‌گوید توقف جنگ در یمن امکان پذیر است

مارتین گریفیث، فرستاده سازمان ملل در امور یمن - آرشیو

مارتین گریفیث، فرستاده سازمان ملل در امور یمن، می گوید از آنجا که طرفین درگیر در یمن همچنان از توافق صلحی که با میانجیگری سازمان ملل متحد در ماه سپتامبر گذشته در استکهلم به دست آمد، دفاع می کنند، می توان جنگ یمن را متوقف کرد.

به گزارش رویترز، گریفیث روز سه شنبه اول مردادماه در ژنو به خبرنگاران گفت که معتقد است توقف جنگ در یمن کاملا امکان پذیر است.

جنگ چهار ساله در یمن که میان حوثی های همپیمان ایران و ائتلاف مورد حمایت عربستان که از دولت یمن پشتیبانی می‌کند، جریان دارد، باعث کشته شدن ده ها هزار نفر شده و میلیون ها نفر را در معرض قحطی قرار داده است.

ایالات متحده بارها اقدامات مداخله‌جویانه و سیاست‌های توسعه‌طلبانه و بی‌ثبات‌کننده رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده است. از جمله مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، که ماه گذشته حملات حوثی‌های مورد حمایت رژیم جمهوری اسلامی به فرودگاه‌های عربستان را غیرقابل قبول خواند و از حوثی‌ها خواست تا «این حملات خطرناک و تحریک‌آمیز» از طرف رژیم ایران را متوقف کنند، به طور سازنده با روند سیاسی به رهبری سازمان ملل برای پایان دادن به درگیری کار کنند، و چارچوب توافق سوئد را دنبال کنند.

وی همچنین تاکید کرد که رژیم ایران سال‌ها پول نقد، جنگ‌افزار، و حمایت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در اختیار حوثی‌های یمن قرار داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سئول می‌گوید روسیه حریم هوایی کره جنوبی را نقض کرده است

تصویر آرشیوی از نیروی هوایی کره جنوبی

مقامات کره جنوبی می گویند جت های نیروی هوایی این کشور پس از آن که یک هواپیمای نظامی روسیه دو بار به حریم هوایی کره جنوبی در سواحل شرقی آن کشور تعرض کرد، ۳۶۰ تیر هشدار شلیک کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، مقامات سئول این موضوع را روز سه شنبه ۱ مرداد ماه اعلام کردند.

آسوشیتدپرس می گوید که مقامات روسیه با رد بیانیه مقامات کره ای، گفته اند که هواپیماهای روسیه وارد حریم هوایی کره جنوبی نشده اند.

به نوشته آسوشیتدپرس، وزارت خارجه کره جنوبی و رئیس ستاد مشترک این کشور، سفیر موقت و وابسته نظامی روسیه را فراخوانده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کاخ سفید: پرزیدنت ترامپ پیامی واضح در مورد فعالیت‌های بدخواهانه ایران داده است

کلی‌آن کانوی، مشاور رئیس جمهوری آمریکا

«کلی‌آن کانوی» مشاور رئیس جمهوری آمریکا، در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفت که پرزیدنت ترامپ، وزیر خارجه، و دیگران آشکارا گفته‌اند که رفتارهای بدخواهانه ایران نمی تواند ادامه داشته باشد.

خانم کانوی افزود: «[رژیم] ایران پیشینه‌ای طولانی از دروغگویی دارد و پرزیدنت ترامپ ادعای آنها مبنی بر مختل کردن فعالیت یک شبکه جاسوسی وابسته به سیا را تکذیب کرده است.»

خانم کانوی گفت که پرزیدنت ترامپ در زمینه خارج کردن ایالات متحده از برجام بسیار قاطعانه عمل کرده و روشن کرده است که «ما از دوستانمان در منطقه - و به ویژه بهترین هم‌پیمانمان، یعنی اسرائیل - دفاع خواهیم کرد.»

کلی‌آن کانوی گفت که جمهوری اسلامی از این که دیگر نمی‌تواند روی بسته های پول نقدی که از آن توافق بد به دست آورده بود حساب کند، راضی نیست.

مشاور پرزیدنت ترامپ افزود که دولت قبلی آمریکا رفتار خیلی دوستانه‌تری با جمهوری اسلامی داشت و خود را با رفتارهای بدخواهانه آن‌ها، تطبیق داده بود.

توافق اتمی موسوم به برجام در سال ۲۰۱۵ و در زمان دولت قبلی آمریکا به ریاست جمهوری باراک اوباما، با ایران منعقد شد.

اما دولت کنونی ایالات متحده به ریاست پرزیدنت ترامپ اردیبهشت ماه سال گذشته و با اعلام این‌که توافق هسته‌ای نتوانسته مانع فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی در منطقه شود، از برجام خارج شد. به دنبال آن در دو نوبت تحریم‌‌ها علیه ایران هم از سوی دولت ایالات متحده بازگردانده شد که از جمله شامل تحریم نفت ایران است.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.​

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نتانیاهو: اگر اسرائیل نبود، خاورمیانه زیر فشار عوامل اسلام افراطی خرد می‌شد

نخست وزیر اسرائیل در کنفرانس خبری مشترک با ریک پری، وزیر انرژی ایالات متحده

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز سه‌شنبه یکم مرداد در یک کنفرانس خبری مشترک با ریک پری وزیر انرژی آمریکا، گفت: «با اطمینان می‌گویم، اگر اسرائیل نبود خاورمیانه زیر فشار عوامل اسلام افراطی - عوامل شیعه به رهبری رژیم ایران یا سنی به رهبری داعش - خُرد می‌شد.»

آقای نتانیاهو گفت: «وجود اسرائیل، اقدامات ما، گام‌های بزرگ و همکاری‌های ما جلوی فروپاشی خاورمیانه در برابر اسلام رادیکال را می‌گیرد.»

نخست وزیر اسرائیل افزود: «نیروهایی هم هستند که می‌خواهند ما را به عقب برانند، اما ما به جلو پیشرفت می‌کنیم.»

ریک پری، وزیر انرژی ایالات متحده، برای مذاکرات پیرامون همکاری‌هایی در حوزه انرژی، در اسرائیل به سر می‌برد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان راهی قطر می‌شود

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، در چارچوب تلاش های مربوط به فراهم کردن زمینه یک روند صلح و پایان دادن به جنگ، راهی افغانستان و قطر می‌شود.

بنا بر یک بیانیه منتشره در تارنمای وزارت خارجه آمریکا، این سفر از ۳۱ تیرماه شروع شده و تا ۱۰ مرداد ادامه خواهد داشت.

در این بیانیه آمده است که آقای خلیل‌زاد در این سفر ابتدا به کابل می رود تا با مقامات دولت افغانستان دیدار و رایزنی کند. وی سپس از کابل راهی قطر خواهد شد تا مذاکرات با نمایندگان طالبان را پی‌گیری کند.

آخرین نشست مذاکرات با طالبان که در دوحه و حدود دو هفته پیش برگزار شد،‌ با توافق برای رسیدن به یک «نقشه راه صلح» پایان یافت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بوریس جانسون از سوی حزب حاکم محافظه‌کار به عنوان نخست وزیر بعدی بریتانیا انتخاب شد

بوریس جانسون

بوریس جانسون روز سه شنبه ۱ مرداد به عنوان رهبر جدید حزب محافظه کار بریتانیا انتخاب شد و به عنوان نخست وزیر جدید این کشور فعالیت خود را آغاز می کند.

جانسون از مدافعان سرسخت کارزار خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است.

رقیب اصلی جانسون در حزب محافظه کار بریتانیا، جرمی هانت وزیر خارجه این کشور بود. جانسون دو سوم آراء حدود ۱۶۰ هزار عضو حزب محافظه کار را از آن خود کرد.

روز چهارشنبه، ترزا می به طور رسمی مقام نخست وزیری را به جانسون واگذار می کند.

به گزارش اسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ، رئیس چمهوری ایالات متحده، در یک توئیت پیروزی بوریس جانسون را شادباش گفت و نوشت که جانسون در کارش «عالی» خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو: پرزیدنت ترامپ مصمم به تغییر دادن رفتار رهبران ایران است

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، می گوید که پرزیدنت ترامپ در رسیدن به هدف تعیین شده مبنی بر تغییر دادن رفتار رهبران جمهوری اسلامی ایران، مصمم و جدی است و آن‌ها باید بسیار محتاط باشند.

وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «دبلیو‌اف‌تی‌وی» که روز دوشنبه ۳۱ تیرماه انجام شده است، افزود: «ما می‌خواهیم ایران مثل یک کشور عادی رفتار کند. برای مثال مانند کشوری مثل نروژ یا هر کشور دیگری که در نقاط مختلف جهان کارزار تروریستی به راه نمی‌اندازد.»

آقای پمپئو گفت: «آنها [...] بیش از ۵۰۰ آمریکایی را با بمب‌های کنار جاده‌ای ساخت ایران کشته‌اند. این وحشتناک است. و واکنش به این کار آنها نیز بسیار محدود بوده است. من فکر می کنم که [سران حکومت ایران] این را دیده اند و به همین خاطر است که گمان می کنند اقدامات این روزهایشان، پیامدی نخواهد داشت؛ ولی آنها باید بسیار محتاط باشند. پرزیدنت ترامپ در تغییر رفتار رهبران ایران، جدی است.»

در دو ماه اخیر تنش بین ایران و آمریکا افزایش یافته است.

رئیس جمهوری ایالات متحده عصر پنجشنبه خبر داد یک پهپاد ایران بعد از نزدیک شدن به فاصله «بسیار نزدیک» یک ناوچه آمریکایی در حریم هوایی بین المللی در تنگه هرمز سرنگون شد.

جمهوری اسلامی در گذشته نیز بارها تهدید کرده بود که چنانچه قادر به صدور نفت خود نباشد، تنگه هرمز - جایی که یک پنجم نفت جهان از آن می‌گذرد - را خواهد بست. به دنبال حملات انجام شده به نفتکش‌ها در ماه‌های مه و ژوئن در منطقه خلیج فارس، و شناسایی ایران به عنوان مظنون اصلی این حملات، ایالات متحده از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی خبر داده است.

بعد از اینکه جمهوری اسلامی در تاریخ ۳۰ خرداد/۲۰ ژوئن یک پهپاد آمریکا را بر فراز حریم بین المللی در منطقه خلیج فارس سرنگون کرد، رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که قرار بود به سه مکان در ایران حمله نظامی شود، اما تنها ده دقیقه قبل از حمله از این کار منصرف شد.

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد.

ایران تهدید به بستن تنگه هرمز کرد و در دو حادثه نیز جمهوری اسلامی به خرابکاری در نفتکش های دیگر کشورها متهم شد. ایالات متحده شواهد حمله ایران به نفتکش ها در دریای عمان و همچنین حمله به پهپاد آمریکا در حریم بین المللی را به شورای امنیت سازمان ملل در ابتدای تیرماه گزارش کرد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است. برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرد که آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است، اما جمهوری اسلامی تاکنون هرگونه مذاکره را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

خواست عجیب و جدید یک نماینده مجلس: برای ورود زنان به ورزشگاه ها دیوار شیشه‌ای تعبیه شود 

پس از پایان ضرب الاجل فیفا برای حضور بانوان در ورزشگاه های فوتبال، این بار یک نماینده مجلس گفته است که برای عملی شدن این موضوع، یک دیوار شیشه‌ای در اطراف جایگاه بانوان تعبیه شود.

الیاس حضرتی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، روز سه‌شنبه یکم مردادماه به خبرگزاری خانه ملت گفت: «به وزیر ورزش گفتم هزینه این امر یک مبلغ جزئی است؛ یک دیوار شیشه‌ای در اطراف جایگاه خانمها تعبیه کنید صرفا از این باب که یک جوان ناپخته بطری یا شیئی به سمت خانم‌ها پرت نکند؛ یک جایگاه بسیار شیک برای حداقل هزار خانم با صندلی‌های مبلمان و با احترام زیاد و به مراتب بهتر از وی آی پی.»

چندی پیش جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا، در نامه‌ای خطاب به مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران، از او خواست تا زمان برگزاری دور مقدماتی مسابقه‌های انتخاباتی ‌جام‌جهانی شرایط حضور زنان در ورزشگاه‌ها را فراهم کند. در این نامه تاریخ ۲۴ تیرماه به عنوان ضرب‌الاجل به فدراسیون ایران داده شده بود.

پس از آن خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، نوشت که فدراسیون فوتبال ایران به این نهاد اطلاع داده است که موافق حضور زنان در استادیوم‌های فوتبال است، اما دولت هم باید موافقت خود را در این زمینه اعلام کند.

جمهوری اسلامی در نزدیک به چهار دهه گذشته ورود زنان به ورزشگاه‌ها را برای تماشای مسابقات فوتبال مردان ممنوع کرده است. این در حالی است که فیفا در اصول خود هر گونه تبعیض جنسیتی را ممنوع کرده است.

با این حال در موارد معدودی و برای جلوگیری از محرومیت‌های احتمالی، اجازه حضور محدود و گزینشی زنان در استادیوم‌ها صادر شده است، که از آن جمله می توان به بازی برگشت فینال جام قهرمانان باشگاه‌های آسیا میان پرسپولیس و کاشیما آنتلرز ژاپن که سال گذشته در استادیوم آزادی برگزار شد، اشاره کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دستگاه قضایی به بهانه حکم قبلی، از آزادی محسن افشانی بازیگر ایرانی خودداری کرد

انتشار این ویدئو از افشانی و همسرش در حالی که سلاح به دست دارد، بهانه بازداشت او شد.

در پی انتشار اخباری مبنی بر آزادی محسن افشانی، سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد که این بازیگر در حال گذراندن محکومیت خود است.

به گزارش ایسنا، غلامحسین اسماعیلی روز سه‌شنبه یکم مرداد گفت که محسن افشانی غیر از پرونده اخیر، از پرونده سابق خود محکومیت زندان داشته و در حال تحمل آن است.

این مقام قضایی اشاره ای به موضوع پرونده قبلی و میزان محکومیت این بازیگر در این پرونده نکرده است.

پیش از این نیز خبرگزاری فارس به نقل از دادستان تهران گزارش داده بود که افشانی «در دادسرا دو پرونده دارد؛ یکی از پرونده‌های وی در دادسرای فرهنگ و رسانه و دیگری در دادسرای امنیت مفتوح است.»

محسن افشانی روز چهارشنبه ۵ تیرماه بازداشت شد. دلیل بازداشت او انتشار ویدئویی عنوان شد که در ماشین در کنار همسرش، در حالی‌که اسلحه به دست دارد، یک ترانه را می خواند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرونده اتهام تجاوز کریستیانو رونالدو به دلیل نبود مدارک کافی بسته می‌شود

پرونده «کریستیانو رونالدو» ستاره پرتغالی فوتبال که در لاس‌وگاس به تجاوز جنسی متهم شده بود، به دلیل نبود شواهد کافی بسته خواهد شد.

به گزارش رویترز، دفتر دادستانی منطقه در بیانیه‌ای اعلام کرده است که در حال حاضر و با توجه به اطلاعات ارائه شده، امکان پیگیری این پرونده ده ساله به دلیل کمبود شواهد و مدارک امکان‌پذیر نیست.

کاترین مایورگا، مهمان‌دار سابق هتلی در لاس‌وگاس، سپتامبر سال گذشته گفته بود که کریستیانو رونالدو در سال ۲۰۰۹ و در اتاق هتل رفتار ناشایستی داشته و با خشونت با او رابطه جنسی برقرار کرده است.

نشریه آلمانی اشپیگل که نخستین بار این خبر را منتشر کرده بود، آن زمان نوشت این زن که در زمان وقوع حادثه پس از خروج از هتل برای شکایت به اداره پلیس رفته بود، نام فرد متجاوز را اعلام نکرده و پیگیری این پرونده در میانه راه متوقف شده بود.

گفته می شود مایورگا ابتدا با تیم وکلای رونالدو به توافق رسیده بود تا در ازای دریافت مبلغ ۳۷۵ هزار دلار این مسئله را پیگیری نکند، اما در شکایت خود گفت که دچار «تروما» شده بود.

رونالدو که به عنوان یکی از بزرگترین بازیکنان فوتبال تاریخ شناخته می شود همواره این اتهام‌ها را تکذیب و بر بیگناهی خود تاکید کرده است.

مطرح شدن این اتهام باعث شده بود که ارزش سهام باشگاه یوونتوس ایتالیا به میزان ۱۵ درصد کاهش پیدا کند.

پیشتر اعلام شده بود که مقام‌های لاس‌وگاس خواهان انجام آزمایش DNA از رونالدو شده‌اند تا مشخص شود آیا این نمونه با نمونه‌ای که روی لباس کاترین مایورگا در سال ۲۰۰۹ بوده و پلیس به آن دست پیدا کرده، مطابقت دارد یا نه.

چند ماه پیش روزنامه نیویورک تایمز نوشته بود که تیم فوتبال یوونتوس به دلیل هراس از امکان بازداشت ستاره خود، در تابستان سال جاری برای برگزاری اردوی آمادگی به ایالات متحده نخواهد رفت.

هفته جاری پترونلا اکروت، بازیکن سوئدی سابق تیم زنان یوونتوس، گفته بود با دستور مسئولان این تیم «در خصوص پرونده تجاوز کریستیانو رونالدو، حق صحبت نداشتیم. باید درباره این مسئله ساکت می‌ماندیم و اشاره‌ای به این موضوع نمی‌کردیم.»

رونالدو که تابستان سال گذشته و در ازای مبلغ ۱۰۵ میلیون یورو از رئال مادرید به یوونتوس منتقل شده بود، زمستان گذشته هم به دلیل فرار مالیاتی به ۱۸ میلیون و ۸۰۰ هزار یورو جریمه نقدی و ۲۳ ماه زندان تعلیقی هم محکوم شده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ژاپن جنگنده‌های خود را برای رهگیری هواپیماهای روسی و چینی به پرواز درآورد

آرشیو

ژاپن می گوید روز سه شنبه اول مرداد، جنگنده‌های خود را برای رهگیری هواپیماهای روسی و چینی به پرواز در آورد.

به گزارش رویترز، یکی از هواپیماها، یک هواپیمای نظارتی بود که کره جنوبی نیز به سمت آن تیر هشدار شلیک کرد.

به گزارش رویتز، هواپیماهای چینی و روسی در نزدیکی حریم هوایی جزیره ای که هم کره جنوبی و هم ژاپن بر آن ادعای مالکیت دارند، پرواز کرده بودند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گروه موسیقی «کوبانگ» با استفاده از اشعار طاهره قرة العین کنسرت جدیدی در لس آنجلس برگزار کرد

گروه موسیقی «کوبانگ» به سرپرستی و آهنگسازی دو برادر ایرانی، «متین» و «میثاق» اسحاقی، پروژه موسیقی جدیدی را با عنوان «مهر به مهر» در لس آنجلس برگزار کرد.

این کنسرت در تالار «گیندی» در دانشگاه «یهودیان آمریکایی» لس آنجلس ترتیب یافت و گروه کوبانگ با همراهی رقص شاهرخ مشکین قلم و گویندگی گردآفرید، قطعات متنوعی براساس اشعار «طاهره قرةالعین» اجرا کرد.

از نکات جالب برنامه، حضور یک خواننده غیرایرانی بود، «ناتالیا اسپادینی» ترجمه اشعار طاهره قرة العین را به انگلیسی می خواند و متین اسحاقی ضمن نواختن تار، قسمت های فارسی را اجرا می کرد.

متین اسحاقی در گفتگو با صدای آمریکا درباره این کنسرت می گوید: «یکی از تفاوتهای عمده این کنسرت با کنسرت های گذشته گروه کوبانگ، حضور خواننده غیر ایرانی بود که اشعار طاهره قرة العین را به زبان انگلیسی می خواند، روی تمامی این قطعات نیز آهنگسازی شده بود. برای درک بهتر اشعار، قبل از اجرای هر قطعه، اشعار توسط گردآفرید دکلمه میشد و با رقص شاهرخ مشکین قلم شور حال بیشتری پیدا می کرد. »

گروه موسیقی کوبانگ چندی پیش و پس از مهاجرت برادارن میثاقی به آمریکا شکل گرفت و آنها فعالیت های هنری خود را با انتشار چند آلبوم موسیقی و برگزاری کنسرت به صورت رسمی در لس آنجلس آغاز کردند.

آنها با خلاقیت و نوآوری، نوع تازه ای از موسیقی ایرانی را در چهارچوب دستگاههای سنتی ارائه می دهند که در برخی از موارد با سازهای غربی همراه می شود و به سمت موسیقی تلفیقی می رود.

میثاق اسحاقی که در این کنسرت نوازنده کمانچه نیز بود به صدای آمریکا گفت: «در این کنسرت علاوه بر نادیا ثابت نوازنده دف و تنبک، چند نوازنده غیر ایرانی نیز کوبانگ را همراهی می کردند و هماهنگی خوبی میان اعضای گروه وجود داشت. مهر به مهر سومین پروژه بزرگ گروه کوبانگ در آمریکا است به زودی به صورت یک آلبوم در اختیار علاقمندان قرار می گیرد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جزئیات واردات مفتول برق به جای استنت قلب | یک مقام وزارت بهداشت: دو متخلف این ماجرا خارج از ایران هستند

یک نمونه استنت قلب. (عکس: AP)

پس از آن که وزیر بهداشت اعلام کرد به جای «استنت» قلب با ارز دولتی کابل برق به کشور وارد شده است،‌ این بار یک مقام وزارت بهداشت گفت که کالای وارد شده مفتول برق بوده است و دو نفر در این باره تحت پیگیرد هستند.

حسین صفوی، مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو، روز سه شنبه یکم مرداد به ایسنا در این باره گفت: «نمونه‌ها در گمرک که باز شد، مشاهده شد که به جای اینکه داخل بسته‌بندی استنت، استنت قلبی باشد، در آن مفتول است و تخلف به این صورت اتفاق افتاده بود، نه اینکه خودِ کابل برق را وارد کنند و مفتول‌ها در بسته‌بندی استنت قلبی بوده‌اند.»

استنت یا فنر قلب لوله توری مصنوعی از جنس فنر است که در محل انسداد عروق قرارداده می شود و برای برخی بیماران حیاتی است.

به گفته این مقام مسئول، متخلفین این ماجرا یکی دو نفر هستند که تحت پیگرد قرار دارند و ظاهرا از کشور خارج شده‌اند.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران در ۲۴ تیرماه از واردات کابل برق به جای استنت قلب از سوی برخی افراد خبر داده بود.

فساد در بخش درمان و دارو در شرایطی از سوی مقامات جمهوری اسلامی اطلاع رسانی می شود که ایران در ماه‌های اخیر با کبود و گرانی دارو مواجه است. دکتر محمدرضا دری، دبیر انجمن داروسازان تهران، در اسفند ۹۷ گفته بود که داروخانه‌ها تنها می‌توانند برای دو تا سه‌ماه دارو ذخیره کنند. کمبود دارو همچنین منجر به گران شدن آن در شهرهای مختلف ایران شده است.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG