لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۱

واکنش رهبران جهان به پیروزی حسن روحانی در انتخابات


A supporter of moderate cleric Hassan Rohani celebrates his victory in Iran's presidential election along a street in Tehran, June 16, 2013.
A supporter of moderate cleric Hassan Rohani celebrates his victory in Iran's presidential election along a street in Tehran, June 16, 2013.
ایالات متحده آمریکا به مردم ایران جهت شهامت در شرکت در انتخابات ریاست جمهوری تبریک گفت. جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفت دولت باراک اوباما به رای مردم ایران احترام می گذارد. او افزود برغم محدودیتی که دولت بر فرایند سیاسی انتخابات تحمیل کرده بود مردم مصمم بودند صدای خود را به گوش حاکمیت برسانند.

جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز با ستایش از مردم ایران گفت آقای روحانی رییس جمهوری منتخب مکررا در کمپین انتخاباتی خود به اعاده و بسط آزادی تمامی ایرانیان تعهد کرده است و او در ماه های آینده این فرصت را دارد که به تعهدش عمل کند.

دفتر بان گی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی با اشاره به رضایت از شمار زیاد رای دهندگان ایرانی به حسن روحانی تبریک گفت. در این بیانیه آمده است بان گی مون همچنان ایران را تشویق خواهد کرد نقش سازنده ای در مسائل منطقه و بین المللی ایفا کند.

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه روز یکشنبه ضمن تبریک به حسن روحانی از او خواست رابطه نزدیک تری را با مسکو برقرار کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که به نتایج انتخابات ایران خوشبین نیست خواستار ادامه فشار‌های بین‌المللی بر ایران شد. بنیامین نتانیاهو گفت: جامعه جهانی نباید تسلیم افکارخوشبینانه شده و از فشار بر ایران به منظور توقف برنامه هسته‌ای آن کشور بکاهد. وزیر اطلاعات اسرائیل نیز گفته است نتیجه این انتخابات تغییری در برنامه هسته‌ای ایران ایجاد نمی‌کند.

وزیر امور خارجه ژاپن ابراز امیدواری کرد ایران تحت رییس جمهوری جدید گفتگو های جدی تری را به جامعه بین المللی جهت یافتن یک راه حل مسالمت آمیز برای مساله برنامه هسته ای تهران دنبال کند.

وزارت امور خارجه بریتانیا بدنبال انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران در بیانیه ای از او خواست از این فرصت برای قراردادن ایران بر مسیر متفاوتی استفاده کند.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان ولی در بیانیه ای به نمایندگی از مردم آن کشور روز یکشنبه انتخاب آقای روحانی را به عنوان رهبر جدید کشور و یک صدای میانه رو به مردم و دولت ایران تبریک گفت. آقای کرزی در این بیاینه ابراز امیدواری کرده است دو کشور بتوانند روابط خود را مستحکم تر کنند.

کاترین اشتون نماینده عالی اتحاديه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا در بیانیه ای برای آقای روحانی در انتخاب دولت جدید آرزوی موفقیت کرد. خانم اشتون اظهار داشته او همچنان به کار با رهبران ایران به منظور یافتن یک راه حل دیپلماتیک برای مساله هسته ای آن کشور متعهد است

حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان در نامه ای به حسن روحانی نوشته است حزب الله به همراهی تمامی مجاهدین آن در لبنان به او در بدست آوردن اعتماد مردم ایران تبریک می گوید.
XS
SM
MD
LG