لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۳

حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد


روحانی با کسب بیش از۱۸ میلیون رای در دور اول انتخابات به اکثریت مطلق دست یافت و به عنوان رئیس دولت یازدهم جمهوری اسلامی ایران اعلام شد

حسن روحانی، در دور اول انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران به پیروزی نهایی دست یافت. آقای روحانی با کسب بیش از نصف به علاوه یک کل رای های اخذ شده توانست با اکثریت مطلق بر رقیبان انتخاباتی خود پیروز شود.
مصطفی محمد نجار، وزیر کشور جمهوری اسلامی، دقایقی پیش از تلویزیون جمهوری اسلامی اعلام کرد که حسن روحانی با به دست آوردن ۱۸ میلیون و ۶۱۳هزار و ۳۲۹ رای از کل رأی های اخذ شده اکثریت مطلق آرا را به دست آورده است.

روحانی، کاندیدای میانه رو و نزدیک به اصلاح طلبان که حمایت محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی را پشت سر داشت، در پی انصراف محمدرضا عارف، نامزد اصلاح طلبان توانست به عنوان تنها نماینده اصلاح طلبان و اصول گرایان میانه رو، به اکثریت آرا دست یابد.

شورای اصلاح طلبان به رهبری محمد خاتمی، در پی نظر سنجی های گسترده و گردآوری یافته های گوناگون از نقاط مختلف کشور و با توجه به ضرورت حضور کاندیدای واحد برای جلوگیری از تقسیم آرا از محمدرضا عارف خواست به نفع روحانی کناره گیری کند.

پذیرش این درخواست از سوی عارف، که دو روز پیش از انتخابات اعلام شد، علاوه بر استقبال گسترده اصلاح طلبان از تصمیم عارف، سبب روانه شدن آرای همه طیف های اصلاح طلب و میانه رو به سوی حسن روحانی گردید.

سیاست های نادرست اقتصادی، سیاسی و دیپلماتیک و نیز سوءمدیریت اجرایی دولت احمدی نژاد، که به عنوان رئیس جمهوری که نظر رهبری به او نزدیک تر است، شناخته شده است، در کنار سیاست های سختگیرانه اصولگرایان بر سر قدرت در زمینه مسائل اجتماعی، نیز در پیروزی نامزدی که حمایت دو رهبر دولت های سازندگی و اصلاحات را در پشت سر داشت تاثیر مهمی داشت.

فهرست کامل تعداد آرای شمرده شده در خبرهای بعدی تکمیل می شود.
XS
SM
MD
LG