لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۷

پس از شکست همه‌پرسی در ایتالیا٬ پائولو جنتیلونی مامور تشکیل کابینه شد


رئیس جمهوری ایتالیا٬ یکی از وزرای کابینه نخست وزیر مستعفی را مامور تشکیل کابینه جدید کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس٬ «پائولو جنتیلونی» ۶۲ ساله که در دولت «ماتیو رنتزی» وزیر خارجه بود٬ از سوی «سرجیو ماتارلا» رئیس جمهوری ایتالیا به عنوان نخست وزیر انتخاب شد.

نخست وزیر انتخاب شده از سوی رئیس جمهوری باید بتواند نظر مثبت پارلمان را کسب کند.

هفته گذشته رای دهندگان ایتالیایی در یک همه پرسی به افزایش اختیارات نخست وزیری این کشور رای منفی دادند و ماتیو رنتزی نخست وزیر این کشور و حامی همه پرسی٬ همان طور که وعده داده بود استعفا کرد.

در این همه پرسی، ۶۷ درصد واجدین شرایط رای دادند و بیش از نیمی از آنها به پیشنهاد رنتزی برای افزایش اختیارات نخست وزیری، پاسخ نه دادند. رنتزی این نتیجه را به منزله رای عدم اعتماد به خود تلقی کرده است.

با این حال احزاب مخالف چندان از انتخاب نخست وزیر جدید راضی نیستند. آنها از رئیس جمهوری ایتالیا خواسته بودند تا انتخابات زودهنگام برگزار کند. با این حال آقای ماتارلا ترجیح داد تا ماموریت تشکیل کابینه را به یکی از وزرای کابینه رنتزی بسپارد.

پائولو جنتیلونی که یک سیاستمدار باسابقه است باید موفق شود تا حمایت جناح‌های مختلف سیاسی را برای تشکیل دولت جدید به دست بیاورد و اگر ناکام بماند رئیس جمهوری نخست وزیر جدیدی معرفی خواهد کرد. اما در صورتی که باز هم احزاب مخالف تن به همکاری ندهند برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در ایتالیا دور از ذهن نیست.

XS
SM
MD
LG