لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۹

قیمت نفت در پی مذاکرات اتمی ژنو به ٩٤ دلار رسید


پس از پایان مذاکرات نمایندگان کشورهای غربی با ایران پیرامون برنامه اتمی تهران قیمت نفت خام روز دوشنبه (١١ نوامبر) در شرایطی به رقمی نزدیک به بشکه ای ٩٤ دلار رسید.

قیمت نفت خام معیار آمریکا در معاملات نفتی اروپا بعد از ظهر روز دوشنبه برای تحویل در ماه دسامبر ٣٩ سنت کاهش یافت و به بشکه ای ٩٤ دلار و ٢١ سنت رسید. انتظار می رود به دلیل تعطیلی روز دوشنبه به مناسبت روز یادبود سربازان جنگ میزان تبادلات نفتی چندان قابل توجه نباشد.

قیمت نفت از اوایل ماه اکتبر به حال از بشکه ای تقریباً ١٠٤ دلار کاهش یافته است و تحلیلگران این امر را به دلیل افزایش سطح تولید در ایالات متحده عنوان کرده اند. قیمت اوراق بهادار نفت خام روز ١ نوامبر سال جاری ١١ و ٦ دهم درصد بالاتر از معدل قیمت پنج ساله بود.

فواد رزاق زاده، تحلیلگر تارنمای «Forex.com» در لندن به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است «تداوم نگرانی ها در مورد وفور منابع نفتی در آمریکای شمالی به افزایش قیمت ها کمک کرده است و فقدان داده های اقتصادی جدید و تعطیلی روز یادبود سربازان جنگی نیز سبب شده که قیمت ها در سراسر روز ثابت بمانند».

از سویی دیگر خبرگزاری رویترز گزارش داده است قیمت نفت خام برنت پس از مذاکرات شش قدرت جهانی با نمایندگان ایران که برای دستیابی به توافق نهایی ناکام ماندند، به بیش از ١ دلار به ازای هر بشکه منتهی شد.

تحریم های کشورهای غربی و اتحادیه اروپا علیه ایران سبب شده تا بازارهای نفت جهانی از بیش از ١ میلیون بشکه در روز صادرات نفت ایران محروم بماند.

تحلیلگران معتقدند هر اقدامی به هدف افزایش تولید نفت از سوی ایران سبب کاهش قیمت نفت جهانی خواهد شد.
XS
SM
MD
LG