لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۳

هلند ٬۷۴ چهل سال بعد


لوئیس ون خال، سرمربی تیم ملی فوتبال هلند
لوئیس ون خال، سرمربی تیم ملی فوتبال هلند

هلندی‌ها درعین شایستگی و با دراختیار داشتن معروف‌ترین شماره ۱۴ تاریخ فوتبال جهان٬ یوهان کرایوف٬ فینال جام جهانی ۱۹۷۴ را به آلمان باختند.

فوتبال هلند فوتبالی بود که همه بازیکنان، هم در حمله و هم در دفاع شرکت داشتند، که اصطلاحاً Total Football را به نمایش گذاشتند. استخوان‌بندی این تیم را بازیکنان تیم آژاکس آمستردام تشکیل می‌داد که سه سال پیاپی از ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۳ قهرمان باشگاه‌های اروپا شده بود. شاید غیر از آلمانی‌ها، اکثریت فوتبال‌دوستان جهان می‌خواستند هلند برنده بازی باشد٬ چرا که همه عاشق بازی هجومی هلند بودند؛ اما هلند بازی را باخت.

چهار سال بعد باز هم فینالیست جام جهانی شد٬ بازهم در مقابل میزبان بازی‌ها، آرژانتین؛ هلند این بار نیز بازی را باخت و فوتبال کرایوف٬ نسکنس٬ برادران کرکوف و رنسن برینگ تمام شد.

فوتبال هلند باز هم خوب بود٬ اما نه درسطح فینال جام جهانی٬ تا این که سال ۲۰۱۰ در آفریقای جنوبی دوباره فینالیست شد. این بار اکثر فوتبال‌دوستان طرفدار حریف هلند بودند، یعنی اسپانیا که خود مبتکر فوتبال تازه‌ای شده بود٬ تی کی تاکا. هلند برای سومین بار فینال جام جهانی را باخت. شاید بتوان گفت هلن شایسته‌ترین تیمی است که هیچگاه جام را نبرده است.

دیدار هلند و آرژانتین در مرحله نیمه نهایی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، با توجه به سبک بازی دو تیم می‌تواند از جذابیت خاصی برخوردار باشد، و شاید فرصتی هم باشد برای نارنجی‌پوشان هلند که این طلسم کهنه را بشکنند.

XS
SM
MD
LG