لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۸

بوسنی ایران را حذف کرد، خودش هم حذف شد


رضا قوچان نژاد زننده تگ گل ایران در بازی مقابل بوسنی هرزه‌گوین در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ برزیل - ۴ تیر ۱۳۹۳
رضا قوچان نژاد زننده تگ گل ایران در بازی مقابل بوسنی هرزه‌گوین در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ برزیل - ۴ تیر ۱۳۹۳

تیم ملی فوتبال ایران روز چهارشنبه در سومین بازی خود در مرحله گروهی رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، با قبول شکست ۳ بر ۱ مقابل بوسنی هرزه‌گوین، از دور رقابت‌ها حذف شد و از جام جهانی خداحافظی کرد.

ایران که در دو بازی نخست خود توانسته بود با کسب یک تساوی برابر نیجریه و قبول شکست ۱ بر صفر مقابل تیم قدرتمند آرژانتین، ۱ امتیاز کسب کند، در بازی سوم خود محکوم به پیروزی بود، تا شاید با شکست نیجریه برابر آرژانتین، به مرحله بعد صعود کند.

گل نخست این بازی، که در ورزشگاه «فونته نوا» در شهر سالوادور برزیل برگزار شد، توسط ادین ژکو برای تیم ملی بوسنی هرزه‌گوین رقم خورد که این بازیکن در نهایت به عنوان بهترین بازیکن میدان هم انتخاب شد.

یک دقیقه بعد، مسعود شجاعی فرصت گلزنی داشت که ضربه سنگین او به تیر افقی دروازه بوسنی برخورد کرد و کنار خط گل فرود آمد، اما وارد دروازه نشد.

گل دوم بوسنی را میرالم پیانیچ در دقیقه ۵۹ به ثمر رساند و ۲۳ دقیقه بعد، رضا قوچان نژاد تک گل تیم ملی ایران را در دقیقه ۸۲ به ثمر رساند تا اختلاف را به حداقل برساند.

اما امید بازکنان تیم ملی ایران و طرفداران آن تیم، دوام زیادی نداشت و یک دقیقه بعد، ورشاویچ گل سوم بوسنی را وارد دروازه ایران کرد و این نتیجه تا پایان بازی بدون تغییر ماند تا هر دو تیم پیروز و بازنده، از جام جهانی خداحافظی کنند.

در دیگر بازی همزمان گروه F این رقابت‌ها، دو تیم آرژانتین و نیجریه به مصاف هم رفتند که نتیجه تلاش دو تیم در پایان ۹۰ دقیقه، ۳ بر ۲ به سود تیم ملی آرژانتین بود.

با این حساب، آرژانتین با ۹ امتیاز کامل از مجموع ۳ بازی به عنوان صدرنشین گروه، و نیجریه با ۴ امتیاز در رده دوم جدول قرار گرفت و هر دو به مرحله یک هشتم نهایی صعود کردند. بوسنی با ۳ امتیاز سوم شد و ایران هم با ۱ امتیاز در انتهای جدول جای گرفت.

این چهارمین حضور تیم ملی فوتبال ایران در مرحله نهایی جام جهانی فوتبال بود. ایران تا کنون موفق به صعود به مرحله بعد نشده است و تنها پیروزی آن در این رقابت‌ها، در بازی‌های سال ۱۹۹۸ فرانسه، مقابل تیم ملی فوتبال ایالات متحده بود.

XS
SM
MD
LG