لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۵

مسی در وقت‌اضافه، آرژانتین را از مخمصه ایران نجات داد


اشکان دژاگه بازیکن تیم ملی فوتبال ایران (راست) و لیونل مسی (وسط) ستاره تیم آرژانتین - ۳۱ خرداد ۱۳۹۳
اشکان دژاگه بازیکن تیم ملی فوتبال ایران (راست) و لیونل مسی (وسط) ستاره تیم آرژانتین - ۳۱ خرداد ۱۳۹۳

تیم ملی فوتبال ایران در دومین بازی خود در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، روز شنبه در مقابل تیم ملی آرژانتین قرار گرفت و با ارائه یک بازی تدافعی، اما منطقی، توانست نه تنها قهرمان دو دوره این رقابت‌ها را در طول ۹۰ دقیقه متوقف کند، بلکه چند بار هم دروازه آن تیم را با خطر جدی روبرو کرد.

نود دقیقه تلاش بازیکنان آرژانتینی برای رسیدن به گل بی‌نتیجه ماند تا آن که در اولین دقیقه وقت اضافی، لیونل مسی ستاره آن تیم، با یک ضربه دقیق از پشت محوطه جریمه، ناجی آن تیم شد و تک گل پیروزی‌بخش آرژانتین را به ثمر رساند.

آرژانتینی‌ها که در نیمه اول توپ و میدان را در اختیار داشتند، چندین بار بر روی دروازه ایران هجوم آوردند و خطراتی را ایجاد کردند. یکی از مهم‌ترین حملات آرژانتین در دقیقه ۲۳ رخ داد که آنخل دی‌ماریا از روی نقطه کرنر توپ را روی دروازه ایران ریخت و ضربه سر مارکوس روخو مدافع پیش تاخته آن تیم، با اختلاف اندکی از دروازه ایران به خارج رفت.

در دقیقه ۳۴ نیز بازیکنان آرژانتینی صاحب یک ضربه ایستگاهی شدند که این بار نیز ضربه سر فدریکو فرناندز از بالای دروازه به بیرون رفت.

تیم ایران در نیمه اول تنها توانست یک موقعیت خطرناک روی دروازه آرژانتین خلق کند، که آن هم در دقیقه ۴۱ وقتی صاحب یک ضربه کرنر از جناح راست شد و جلال حسینی توپ ارسالی توسط اشکان دژاگه را با ضربه سر، با فاصله اندکی از بالای دروازه آرژانتینی‌ها به خارج زد تا دو تیم نیمه اول را با تساوی بدون گل به رختکن بروند.

نیمه دوم نیز همانند نیمه نخست، با حملات بازیکنان تیم ملی آرژانتین آغاز شد و تفاوت چندانی در نحوه بازی آنها ندیده نشد. دفاع منطقی ملی‌پوشان ایران در این نیمه هم، آنها را از خلق موقعیت خطرناک و رسیدن به گل ناکام گذاشت. ایرانی‌ها در این نیمه، صاحب موقعیت‌های بیشتری شدند و دو بار نیز، دروازه‌بان آرژانتین با واکنش بموقع خود، ایران را از رسیدن به گل محروم کرد.

ایران در نیمه دوم حتی می‌تواست به خاطر خطا روی اشکان دژاگه در محوطه جریمه آرژانتین، صاحب یک ضربه پنالتی شوند، اما روخو میلوراد مازیچ، داور صربستانی بازی، معتقد به خطا نبود و از آن گذشت.

تیم ایران در دقیقه ۶۷ روی یک ضد حمله از جناح راست صاحب یک موقعیت خوب شد که دژاگه توپ ارسالی را با ضربه سر محکمی به سمت دروازه آرژانتین کوبید و رومرو دروازه‌بان آرژانتین را به واکنش واداشت و او هم به سختی و با نوک انگشتان خود، توپ را با فاصله کمی از بالای دروازه به کرنر فرستاد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، کارلوس کی‌روش سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال ایران، پس از پایان بازی از لیونل مسی و داور مسابقه به عنوان دو شخصیت متفاوت، که در بازی نقش داشتند، یاد کرد.

کی‌روش در ادامه با بیان این که آرژانتین بهترین بازیکنان را داشت و آنها بارها تلاش کردند که گل بزنند، گفت «شخصیت بعدی داور بود که پنالتی واضح ما را نگرفت ... قابل قبول نیست که داور فقط ۵ متر با صحنه فاصله داشته باشد و پنالتی را نگیرد.»

جاناتان ماهلر در گزارشی در وبسایت روزنامه نیویورک تایمز، بازی امروز ایران و آرژانتین در بلو هوریزانته را «سخت و یکنواخت» توصیف کرد و گفت هرچند توپ و میدان در دست آرژانتین بود و دائم حمله می‌کرد و ایران هم سراسر دفاعی بود، اما در کل، شاهد بازی «شگفت‌آوری» بودیم.

وی در ادامه نوشت پس از پایان بازی، شاید شور و شوقی که بین مردم در بوئنوس آئرس بود، در تهران نبود، اما عملکرد ایران حقیقتاً «درخشان» بود. بازیکنان ایران نه تنها ستاره‌های جهانی تیم ملی آرژانتین را در وقت قانونی متوقف کردند، بلکه در لحظاتی، حتی می‌توانستند صاحب ۳ امتیاز بازی شوند.

علیرضا حقیقی (دروازه‌بان) ، جلال حسینی، مهرداد پولادی، پژمان منتظری، امیرحسین صادقی، مسعود شجاعی (خسرو حیدری از دقیقه ۷۵)، احسان حاج صفی (رضا حقیقی از دقیقه ۸۸)، آندرانیک تیموریان، جواد نکونام، اشکان دژاگه (علیرضا جهانبخش از دقیقه ۸۴) و رضا قوچان نژاد، در ترکیب تیم ملی ایران حضور داشتند.

تیم ملی آرژانتین نیز شامل سرخیو رومرو، فرناندو گاگو، پابلو زابالتا، فدریکو فرناندز، ازکوئل گارای، خاویر ماسکرانو، آنخل دی ماریا، لیونل مسی، گونزالو هیگوایین (پالاسیو از دقیقه ۷۶)، سرجیو آگوئرو (لاتزی از دقیقه ۷۶) و مارکوس بود.

ایران در چهارمین حضور خود در جام جهانی، به همراه آرژانتین، نیجریه و بوسنی هرزه‌گوین در گروه F بازی‌های ۲۰۱۴ برزیل قرار دارد و در بازی نخست خود مقابل نیجریه، به تساوی بدون گل رسید.

در دیگر بازی این گروه، عصر شنبه دو تیم نیجریه و بوسنی ‌هرزه‌گوین به مصاف هم رفتند که آن بازی در پایان ۹۰ دقیقه، با نتیجه ۱ بر صفر به سود نیجریه به پایان رسید.

با این حساب آرژانتین با ۶ امتیاز در صدر جدول قرار دارد و نیجریه با ۴ امتیاز در رده دوم ایستاده است. ایران با تک امتیازی که در بازی نخست برابر نیجریه کسب کرد، در مکان سوم و بوسنی بدون امتیاز در قعر جدول جای گرفته است.

ایران هنوز از بخت صعود به مرحله دوم رقابت‌ها برخوردار است، تنها در صورتی که نیجریه در مقابل آرژانتین شکست بخورد و ایران در بازی سوم خود در مقابل بوسنی پیروز شود؛ در آن صورت مجموع امتیاز هر کدام از تیم‌های ایران و نیجریه برابر با ۴ خواهد شد و تنها، تفاضل گل بهتر یا گل زده بیشتر است که معیار صعود برای دو تیم خواهد بود. امری که با وجود دشواری، دور از دسترس نخواهد بود.

بازی ایران برابر بوسنی هرز‌ه‌گوین، روز ۴ تیرماه برگزار خواهد شد.
XS
SM
MD
LG