لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۷

نیمه پنهان استراتژی تیمی کی روش چیست


عکس آرشیوی
عکس آرشیوی
آخرین بازی های دوستانه تیم ملی فوتبال ایران پیش از سفر به برزیل، هیجانی در دل هواداران بر نیانگیخت. هواداران و البته برخی از کارشناسان فوتبال ایران نگران بازی سرد و کاملا دفاعی ایران هستند، اما این نکته ای است که حشمت مهاجرانی آن را بهترین ویژگی تیم ملی فوتبال ایران می داند.

تیم ملی فوتبال ایران، که در جام جهانی باید با حریفان قدرتمندی چون آرژانتین و نیجریه بازی کند، در آخرین بازی های دوستانه خود پیش از سفر به برزیل، به تساوی رضایت داد. دیگر حریف تیم ایران، بوسنی و هرزگوین، در آخرین بازی دوستانه خود، مکزیک را شکست داد تا ثابت کند که نباید دست کم گرفته شود.

رویارویی با چنین حریفان قدرتمندی باعث شده است تا حشمت مهاجرانی، سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران، از شیوه بازی ایران دفاع کند. او شیوه بازی ایران را دقیقا همان چیزی میداند که این تیم به آن نیاز دارد. مهاجرانی در این باره به وبسایت خبرآنلاین گفت: «استراتژی که کارلوس کی روش برای تیمش دارد استراتژی است که هر تیمی که بخواهد مقابل آرژانتین و نیجریه بازی کند از آن استفاده می کند؛سیستم دفاعی».

به گفته سرمربی سابق تیم ملی، تیم ایران یک ویژگی بزرگ دارد. مهاجرانی در تشریح این ویژگی گفت: «در سه بازی دوستانه ای که از تیم ملی دیده ام متوجه شدم که بازیکنان به محض از دست دادن توپ تلاش می کنند تا آن را پس بگیرند. بازیکنان بسته بازی می کنند، خوب می دوند و سعی می کنند تا به حریف فضای کافی را ندهند. این سیستم درستی است و اگر بازیکنان آن را درست اجرا کنند حتی بازیکنانی مثل مسی هم در آن گیر می افتند. کی روش به آنها گفته که در کمتر از ده ثانیه باید توپ را پس بگیرند و بازی را قطع کنند، حتی اگر شده با خطا.»

این مربی با تجربه سپس به نکته ای اشاره کرد که موجب نگرانی بسیاری از هواداران و کارشناسان نیز هست. او بعد از اینکه ویژگی های مثبت بازی دفاعی تیم ایران را برشمرد، گفت: «من فقط یک چیز را نمی دانم و ندیده ام، اینکه اگر تیم ما در دقایق ابتدایی گل بخورد چه تدبیری برای آن اندیشیده شده است؟ کی روش در این زمینه نقشه اش را رو نکرده است».

این همان نیمه پنهانی است که کی روش در تمرین های تیم پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران دنبال می کند؛ شیوه ای که به نوشته یکی از نویسندگان وبسایت ورزشی آی اسپورت، برای گلزنی در جام جهانی احتمالا چشم به ضدحمله ها و ضربات ایستگاهی دوخته است.

نویسنده آی اسپرت در این باره نوشته است: «...واقعيت تلخ اين است كه ما براي دفاع به برزيل رفته ايم، براي شكست ابرومندانه، شانس گلزني تيم ملي در جام جهاني همچنان بر پايه ضربه ايستگاهي و ضد حمله خواهد بود، ... به ياد داشته باشيم كه اتلتيكو مادريد هم با همين روش به فينال ليگ قهرمانان اروپا رسيد. در همين حال امكان معجزه وجود دارد، مثلا دو مساوي بدون گل مقابل نيجريه و بوسني، منتظر گلزني نباشيم. برزيل جاي دفاع است تا سر حد مرگ».
XS
SM
MD
LG