لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۲

تیم ملی فوتبال آلمان قهرمان جام جهانی ۲۰۱۴ شد


شادی بازیکنان تیم ملی فوتبال آلمان پس از شکست دادن آرژانتین و قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل - ۲۲ تیر ۱۳۹۳
شادی بازیکنان تیم ملی فوتبال آلمان پس از شکست دادن آرژانتین و قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل - ۲۲ تیر ۱۳۹۳

تیم ملی فوتبال آلمان، روز یکشنبه در بازی فینال جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ در برزیل، با برتری یک بر صفر مقابل تیم ملی آرژانتین، به مقام قهرمانی جهان دست یافت.

تک گل بازی را ماریو گوتزه، بازیکن ۲۲ ساله تعویضی آلمان، در دقیقه ۱۱۳ و دقایق پایانی وقت‌های اضافه، برای آلمان به ثمر رساند و تلاش آرژانتین برای جبران گل خورده تا پایان ۱۲۰ دقیقه بی‌نتیجه ماند.

بدین ترتیب آلمان موفق شد نخستین تیم اروپایی باشد که جام قهرمانی مسابقات جهانی فوتبال که در قاره آمریکا برگزار شده است را با خود به خانه می‌برد. آلمان با این قهرمانی، پس از برزیل که سابقه ۵ بار قهرمانی دارد، به همراه ایتالیا هر کدام با ۴ بار قهرمانی، در رده دوم پرافتخارترین تیم‌های ملی فوتبال جهان است.

آلمان که در میان تیم‌های اروپایی در مرحله انتخابی جام بیستم بیشترین تعداد گل زده را در کارنامه خود داشت و در مرحله نهایی این رقابت‌ها در برزیل نیز با ۱۷ گل زده، در میان ۳۲ تیم حاضر، بهترین آمار گل زده را داشت، نتوانست در پایان ۹۰ دقیقه وقت قانونی گلی را به ثمر برساند.

آرژانتین نیز که لیونل مسی، بهترین بازیکن فوتبال جهان، را در اختیار خود داشت نیز نتوانست دروازه آلمانی‌ها را باز کند و مسی که فقط قهرمانی جام جهانی را در کارنامه پرافتخار خود کم داشت، برای رسیدن به این آرزو ناکام ماند.

هر دو تیم فرصت‌های زیادی برای رسیدن به گل داشتند و مهم‌ترین فرصت آرژانتین در دقیقه ۳۰ بدست آمد که ضربه هیگوائین وارد دروازه امانوئل نوئر شد، اما به تشخیص داور، در آفساید قرار داشت و گل او مورد قبول قرار نگرفت.

مهم‌ترین فرصت آلمان تا پیش از گل پیروزی‌بخش گوتزه، در دقیقه ۴۷ بود که هوودز توپ ارسالی از جناح چپ را با سر به سمت دروازه رومرو شلیک کرد، اما به تیر عمودی برخورد کرد و گل نشد.

در نهایت بازی به وقت‌های اضافه کشیده شد و تعویض طلایی یوآخیم لو در دقیقه ۸۸، که گوتزه را جایگزین میروسلاو کلوزه کرده بود، در اواسط ۱۵ دقیقه دوم وقت‌های اضافه نتیجه داد و او توپ ارسالی آندره شورله از جناح چپ را به زیبایی با سینه مهار کرد و با یک ضربه دقیق با پای چپ، توپ را به تور دروازه آرژاتین دوخت.

این سومین رویارویی آرژانتین و آلمان در فینال جام‌های جهانی فوتبال بود. نخستین آن در سال ۱۹۸۶ با برد آرژانتین به پایان رسید و دومین آن ۴ سال بعد بود که آلمان انتقام باخت دوره قبل را گرفت و قهرمان جهان شد.

XS
SM
MD
LG