لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۵

فینال جام جهانی؛ باز هم آلمان و آرژانتین به هم رسیدند


آرژنتینی ها در ضربات پنالتی هلند را شکست دادند و راهی فینال شدند
آرژنتینی ها در ضربات پنالتی هلند را شکست دادند و راهی فینال شدند

تیم فوتبال آرژانتین در شبی که دروازه‌بان آن، سرجیو رومرو، همه را یاد گویگوچه‌آ دروازه‌بان این تیم در جام جهانی ۹۰ می‌انداخت، هلند را در نیمه نهایی با ضربات پنالتی شکست داد.

آرژانتینی‌ها که در این مسابقه دی‌ماریا را به دلیل مصدومیت در اختیار نداشتند، حملات خود را بیشتر از جناح راست خود طراحی میکردند. بازی در نیمه اول متعادل دنبال شد. شوت اسنایدر در دقیقه ۱۳ که با اختلاف کمی از بالای دروازه آرژانتین رد شد و ضربه ایستگاهی مسی که در دستان سیلسن دروازه‌بان هلند جای گرفت، مهمترین صحنه‌های بازی در نیمه اول بود.

دقیقه ۳۰ بازی، سر ماسکرانو، هافبک آرژانتین در یک درگیری هوایی به سر مدافع هلند برخورد کرد. ماسکرانو تلو تلو کنان به زمین افتاد و همه را در یک لحظه نگران و بهت زده کرد. نگرانی طولی نکشید وهافبک آرژانتینی بعد از مداوایی کوتاه، به بازی برگشت.

دو تیم بازی محتاطانه‌ای را از خود به نمایش گذاشتند؛ مهاجمان هلند بارها در تله آفساید آرژانتینی‌ها گیرافتادند و ارسال‌های بازیکنان آرژانتین هم در دست دروازه‌بان هلند جای می‌گرفت.

در این نیمه، لاوتزی از جناح راست آرژانتین بارها روی دروازه هلند سانتر کرد و مدافعان هلند را آزار داد.

در نیمه دوم هم بازی متعادل دنبال شد. دقیقه ۷۲ ، ضربه برگردان فن‌پرسی مهاجم هلند روی ارسال خطرناک داخل محوطه ۱۸ قدم آرژانتین از کنار دروازه به اوت رفت. فن پرسی دراین صحنه هم مثل بیشتر موقعیت‌های قبلی‌اش، در آفساید بود.

خطرناکترین صحنه روی دروازه هلند را هیگوآین به گل تبدیل کرد اما داور آن را آفساید اعلام کرد. ۶ دقیقه بعد، هیگوآین جای خود را به آگوئرا داد و از زمین خارج شد.

هلند هم دقیقه ۹۱ بازی مهمترین موقعیت گل خود را به دست آورد. آریل روبن با یک و دو با اسنایدر داخل محوطه ۱۸ قدم آرژانتین صاحب توپ شد و در حالیکه همه برای دیدن گل نیم‌خیز شده بودند، تکل بلند ماسکرانو دروازه آرژانتین را نجات داد.

بازی در وقت اضافه هم صحنه‌های حساس زیادی نداشت. هانتلار، مهاجم سرزن هلند که به جای کاپیتان فن‌پرسی وارد زمین شد موقعیتی به دست نیاورد. حملات هلند بیشتر به حرکات پا به توپ روبن و اسنایدر محدود میشد. روبن دقیقه ۹۹ یک تنه به قلب دفاع آرژانتین زد و 3 مدافع را دریبل کرد اما دوباره این تکل ماسکرانو بود که توپش را به کرنل فرستاند.

در نیمه دوم وقت اضافه، هلند تک حمله‌های آرژانتین را با دفاع پرتعداد دفع میکرد. مهمترین خطر روی دروازه هلند در این نیمه، دقیقه ۱۱۶ اتفاق افتاد. این، موقعی بود که بالاسیو که روی یک پاس عمقی صاحب توپ شده بود در موقعیت تک به تک با دروازه‌بان آرژانتین، توپ را از بالای دروازه به بیرون فرستاد. چند دقیقه بعد شوت ماکسی رودریگز آرژانتینی در دستان سیلسن جای گرفت. بازی در وقت اضافه هم بدون گل به پایان رسید.

ضربات پنالتی در حالی آغاز شد که هلند اینبار دروازه‌بان ذخیره و پنالتی‌گیر خودش را وارد زمین نکرد. این بار نوبت درخشش رومرو بود تا با درخشش خودش همه را یاد گویگوچه‌آ، دروازه‌بان پنالتی‌گیر آرژانتین در جام جهانی ۱۹۹۰، بیندازد. او پنالتی ولار هلندی را گرفت. مسی و آریل روبن پنالتی‌ها خود را گل کردند. اما دوباره رومرو درخشید و پنالتی اسنایدر را گرفت. هلند با از دست دادن این دو پنالتی، نتیجه بازی را واگذار کرد.

هلندی‌ها باز هم در حسرت فتح جام ماندند و باید در رده‌بندی به دیدار برزیل بروند. در فینال اما، آلمان و آرژانتین بار دیگر به هم رسیدند تا خاطره بازی های ۱۹۸۶ و ۱۹۹۰ را زنده کنند.

XS
SM
MD
LG