لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۷

میزان تلفات ناشی از کرونا در جهان از مرز ۵ میلیون نفر گذشت؛ ۷۰۰ هزار جان‌باخته در آمریکا


یک قربانی کرونا در یک سردخانه در لس آنجلس، آمریکا - آرشیو
یک قربانی کرونا در یک سردخانه در لس آنجلس، آمریکا - آرشیو

آمار مرگ‌و‌میر ناشی از همه‌گیری کرونا در جهان روز جمعه ۹ مهر از مرز ۵ میلیون نفر گذشت. در همین روز شمار جان‌باختگان این همه‌گیری در ایالات متحده نیز به بیش از ۷۰۰ هزار نفر رسید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این در حالی است که نرخ تلفات در ماه‌های اخیر با توجه به شمار بالای افراد واکسینه نشده‌ای که در معرض گونه بسیار مسری دلتا قرار گرفته‌اند، افزایش چشم‌گیری داشته است.

دلتا، سویه جهش یافته ویروس کرونا، شکاف بزرگ موجود بین کشورهای ثروتمند و کشورهای فقیر در زمینه میزان واکسیناسیون را آشکار کرد و در عین حال نشان داد که تردید در دریافت واکسن در کشورهای غربی چه نتیجه‌ای می‌تواند داشته باشد.

میانگین یک هفته‌ای میزان مرگ و میر در جهان نشان می‌دهد که بیش از نیمی از این موارد در ایالات متحده آمریکا، روسیه، برزیل، مکزیک، و هند روی داده است.

این در حالی است که با عبور شمار جان‌باختگان کرونا در ایالات متحده از مرز ۷۰۰ هزار نفر، این کشور بیشترین موارد تلفات از کرونا را در مقایسه با بقیه کشورها داشته است.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، بر اساس آمار مرکز اطلاعات کرونای دانشگاه جانز هاپکینز، تعداد موارد مرگ و میر در آمریکا در جمعه شب، به ۷۰۰٫۲۵۴ تن رسید.

بنا بر این آمار، برزیل با ۵۹۷٫۲۵۵ مورد مرگ و میر بعد از آمریکا بیشترین تلفات از کووید۱۹ را داشته است. هند با بیش از ۴۴۸ هزار، مکزیک با بیش از ۲۲۷ هزار، و روسیه با بیش از ۲۰۴ هزار به ترتیب در رده‌های بعدی بیشترین موارد مرگ و میر ناشی از همه‌گیری کرونا قرار دارند.

مقامات بهداشت آمریکا می‌گویند، با وجود افزایش موارد کرونا در سراسر کشور، به ویژه برخی ایالات شمالی، میزان مرگ و میر در چند هفته اخیر کاهش یافته است.

بنا بر بررسی‌های رویترز، در حالی که کمی بیش از یکسال طول کشید تا تعداد موارد مرگ و میر ناشی از کرونا در جهان به ۲.۵ میلیون نفر برسد، طی تنها هشت ماه گذشته ۲.۵ میلیون مرگ دیگر ثبت شده است.

در یک هفته گذشته حدود ۸ هزار مورد مرگ و میر، یعنی ۵ مرگ در دقیقه، در سراسر جهان گزارش شده است. هر چند، میزان تلفات ناشی از کرونا در جهان، در کل نسبت به دوران اوج خود کاهش یافته است.

XS
SM
MD
LG