لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۰

شرایط بسیار سخت در سال آینده؛ دستمزد کارگران با ۳۰ درصد افزایش از نرخ تورم هم پایین‌تر است


کارگران و دیگر مزدبگیران در سالیان گذشته در اعتراض به پایین بودن دستمزدها تجمع یا اعتصاب کرده اند
کارگران و دیگر مزدبگیران در سالیان گذشته در اعتراض به پایین بودن دستمزدها تجمع یا اعتصاب کرده اند

وب سایت «تجارت نیوز» روز جمعه دهم آذر،‌ در گزارشی نوشت که سال سختی پیش روی طبقات متوسط و ضعیف جامعه خواهد بود. رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگری در ایران نیز گفت: «افزایش حتی ۳۰درصدی دستمزد باز هم از نرخ تورم پایین تر است و جواب گوی هزینه مردم نیست.»

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ سمیه گلپور با اشاره به افزایش هزینه های زندگی گفت: دستمزد کارگران به قدری پایین است که کفاف زندگی آنها را نمی دهد و برای تأمین هزینه های خود مجبور به شغل دوم و سوم هستند.

او اشاره کرد که بازنشستگان نیز اوضاع بدتری دارند چرا که هزینه های درمان هم حتی بیشتر از حقوق شان است و اکثر بازنشستگان با وجود اینکه سن آنها بالا است اما به سمت مشاغل کاذب و یا رانندگی با تاکسی یا تاکسی های اینترنتی رجوع کرده اند.

سمیه گلپور همچنین از سخنان رئیس سازمان برنامه و بودجه در مورد موضوع دستمزد انتقاد کرد.

داود منظور گفته است که «اگر می‌خواستیم گشاده‌دستی کنیم،‌ باید نرخ دستمزد را ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش می‌دادیم اما دولت به دنبال محبوبیت کاذب نیست. این سخنان در شرایطی ابراز شده است که نرخ تورم در ایران در ماه های اخیر حدود ۴۰ درصد بوده است.

پیش از این نیز وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی بارها با افزایش دستمزد کارگران در سال جاری مخالفت کرده بود.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگری در ایران با اشاره به ماده ۴۱ قانون کار اضافه کرد: دستمزد باید مطابق نرخ تورم و هزینه های سبد معیشت تعیین شود و این حق و خواسته قانونی کارگران است.

در این ارتباط،‌ تشکل های مستقل کارگری و بازنشستگان بارها با اشاره به هزینه زندگی در شهرهای ایران که به گفته برخی از نمایندگان مجلس بین ۲۰ میلیون تا ۳۰ میلیون تومان است،‌ خواستار افزایش دستمزد تمامی کارگران شده اند.

این در شرایطی است که دولت به دنبال افزایش ۱۸ درصدی حقوق کارمندان است و کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند با توجه به اصرار دولت بر کاهش بودن روند تورم،‌ خروجی جلسات تعیین دستمزد کارگران ،‌ در همین حد و یا احتمالا ۲۰درصد افزایش دستمزد برای سال آینده خواهد بود.

در همین حال،‌ وب سایت «تجارت نیوز» روز جمعه در گزارشی نوشت که مقایسه اعداد پیشنهادی در لایحه بودجه سال آینده با میزان واردات کالاهای اساسی در سال‌های گذشته، نشان می‌دهد احتمالا سال سختی پیش روی طبقات متوسط و ضعیف جامعه است.

این وب سایت اقتصادی ضمن مرور قیمت ارز کالاهای اساسی و روند تامین افزود که لایحه بودجه ۱۴۰۳ بندهایی دارد که نشان می‌دهد دولت برای تامین درآمدهای خود از طریق مالیات، عمدتا طبقات میانی و پایین جامعه را هدف قرار داده است.

تجارت نیوز در این گزارش به موضوع مالیات بر حقوق و افزایش مالیات بر ارزش افزود اشاره کرده و نوشته است که قیمت تمام کالاها و خدمات تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و برای کل جامعه بار تورمی خواهد داشت.

پیش‌بینی بدتر شدن وضعیت اقتصادی مردم،‌ به خصوص کارگران در سال آینده در شرایطی است که در نخستین روز آذر سال جاری،‌ خبرگزاری تسنیم از دو شغله بودن ۷۰ درصد کارگران برای تداوم زندگی خبر داده بود.

آن طور که گزارش‌ها نشان می‌دهند،‌ در حال حاضر نزدیک به ۵۰ درصد مردم زیر «خط فقر» قرار گرفته‌اند و ۳۰ درصد با «خط مطلق فقر» دست به گریبان هستند.

خبرگزاری «ایلنا» نیز «خط فقر» حداقلی در تهران را ۳۰ میلیون تومان و در شهرستان‌ها حداقل ۲۳ میلیون تومان گزارش داده است. در حال حاضر،‌ یک کارگر متاهل دارای فرزند حدود ۸ میلیون تومان دریافتی دارد.

XS
SM
MD
LG