لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۳

احتمال تمدید تعطیلی سراسری در ایران؛ نارضایتی کارگران نفت و گاز از تصمیم دولت


یکی از مطالبات کارگران صنعت نفت و گاز در اعتصاب‌های سالیان اخیر، برخورداری از دستمزد و مزایای مرتبط با بدی آب و هوا بوده است. آرشیو
یکی از مطالبات کارگران صنعت نفت و گاز در اعتصاب‌های سالیان اخیر، برخورداری از دستمزد و مزایای مرتبط با بدی آب و هوا بوده است. آرشیو

کانال‌های تلگرامی کارگران و کارکنان نفت و گاز در واکنش به تصمیم دولت برای تعطیلی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه و نیز احتمال تمدید آن گفتند که این تعطیلی، شامل نیروهای شاغل در واحدهایی مانند دکل و حفاری نشده است.

یکی از این کانال‌ها نیز نوشته که «افزایش حقوق سالیانه و میزان کسور مالیاتی کارگران و کارکنان در مناطق نفتی با سایر کارکنان دستگاه های اجرایی در مناطق خوش آب و هوا یکسان است.»

پیش از این، سخنگوی دولت در توئیتی از موافقت دولت با تعطیلی این دو روز خبر داده بود.

علی بهادری جهرمی نوشته بود: «با توجه به گرمای بی‌سابقه هوا در روزهای جاری و به‌منظور حفظ سلامت شهروندان، هیئت دولت با پیشنهاد وزارت بهداشت مبنی بر تعطیلی چهارشنبه و پنج‌شنبه در سراسر کشور موافقت کرد.»

پس از آن، احمد وحیدی، وزیر کشور جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه ۱۱ مرداد، گفت که احتمال دارد تعطیلی‌ها «به دلیل گرمای هوا» و «برای حفظ سلامت شهروندان» ادامه داشته باشد و البته این تصمیم را به «تشخیص وزارت بهداشت» منوط کرد.

در این ارتباط، سخنگوی وزارت بهداشت نیز روز چهارشنبه گفت که «در دو تا سه هفته گذشته، مراجعه بیماران قلبی و فشار خون ۱۰ درصد افزایش یافته که بی ارتباط با افزایش دمای هوا نبوده است.»

پدرام پاک‌آیین تاکید کرد که اگر دمای هوا از دامنه مشخصی بالاتر رود؛ «به طوری که برای سلامت مردم مخاطره آمیز باشد، باز هم پیشنهاد تعطیلی مطرح خواهد بود.»

خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه دهم مرداد، گزارش داده بود که دمای هوای ۴ شهر در استان خوزستان به بالای ۵۰ درجه رسیده است و اشاره کرده بود که دمای هوا در آبادان در همان روز، بیش از ۵۰ درجه سانتیگراد بوده است.

تصمیم دولت ابراهیم رئیسی با واکنش هایی مواجه شده است؛ از جمله اینکه برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی اشاره کردند که در زمانی که تعطیلی دو روزه اعلام شد، دمای هوا در برخی از شهرهای ایران زیر ۲۰ درجه سانتیگراد بوده است.

اما مهمترین واکنش‌ها؛ البته واکنش‌های انتقادی، از سوی کانال‌های تلگرامی کارگران و کارکنان نفت و گاز ابراز شد.

کانال تلگرامی افکار نفت نوشت: «همکاران عملیاتی، این تعطیلی‌ها برای شما نیست» و خطاب به آنان افزود: «زیر تیغ خورشید مقاومت کنید.»

کانال تلگرامی ارکان ثالث وزارت نفت هم نوشت که «دو روز، کل ایران را تعطیل کردند، به جز ما که باید زیر آفتاب سوزان زجر بکشیم.»

همچنین وب‌سایت نفت آنلاین نوشت: «شاید تعطیل ناپذیر بودن عملیات نفت و حفاری با توجه به ضرورت تولید نفت منطقی به نظر برسد، اما مدیران ارشد صنعت نفت باید پاسخ دهند چه راهکاری برای افزایش انگیزه پرسنل عملیاتی که در گرمای بی سابقه این روزهای کشور در حال کار و تلاش هستند اندیشیده اند؟»

بر اساس این گزارش، افزایش حقوق سالیانه و میزان کسور مالیاتی کارگران و کارکنان در مناطق نفتی با سایر کارکنان دستگاه های اجرایی در مناطق خوش آب و هوا یکسان است. این وب‌سایت اشاره کرد که تا به امروز، هیچ مقام مسئولی، پاسخ روشنی به این موضوع نداده است.

به نوشته نفت آنلاین، «سال‌ها است که بسیاری از روزهای سال، به علت گرد و غبار شدید یا گرمای بی‌سابقه، ادارات و دستگاه‌های اجرایی تعطیل می‌شوند اما پرسنل عملیاتی صنعت نفت و حفاری، همچنان در مناطق عملیاتی و در گرمای بی‌سابقه و آب و هوای بسیار بد در حال کار و تلاش هستند.»

در این حال، به گزارش خبرگزاری ایلنا، مصدق کشاورزی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر، روز چهارشنبه گفت: «با توجه به افزایش شدت گرما و دمای هوا همراه با رطوبت و شرجی کارفرمایان ضمن مراعات کارگران ساعات کاری آنان را تغییر دهند.»

او افزود: «در فصل گرم سال، سیستم‌های کنترلی از قبیل وسایل خنک کننده، سایبان، شیلدهای محافظ، هواکش و دیگر امکانات از جمله تجهیزات کنترلی در نوع استرس است.»

این مقام دولتی گفت: «هوای محیط کار باید به نحوی که از هر لحاظ قابل تحمل باشد و میزان لباس که فرد می‌پوشد بایستی متناسب با نوع فعالیتی که فرد در محیط انجام می‌دهد باشد.»

تاکنون خبری در مورد اقدامات وزارت نفت و یا شرکت‌های پیمان‌کاری برای تغییر ساعات کاری کارگران و کارکنان نفت و گاز و نیز تامین سیستم‌های کنترلی در مناطق گرمسیر منتشر نشده است. پیش از این، کارگران و کارکنان در اعتراض‌ها و اعتصاب‌های خود ضمن درخواست برای افزایش دستمزد و مزایا، خواستار برخورداری از امکانات لازم رفاهی و بهداشتی شده بودند.

در این میان، کارگران و کارکنان نفت و گاز، در انتقاد از تصمیم دولت تنها نیستند.

کانال تلگرامی اتحادیه راهبران متروی تهران هم نوشته است: «به خاطر گرما، تمام مملکت تعطیل شد و گویا پوست ما ضد آفتاب است و بازهم سر پرسنل عملیات و راهبری قطار بی کلاه ماند.»

XS
SM
MD
LG