لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۰

صدها تن از کارگران پیمانی وزارت نفت در مقابل دفتر ریاست جمهوری تجمع کردند


در سالیان اخیر، اعتراض های بسیاری از سوی کارگران و کارکنان بخش های مختلف وزارت نفت انجام گرفته است. آرشیو
در سالیان اخیر، اعتراض های بسیاری از سوی کارگران و کارکنان بخش های مختلف وزارت نفت انجام گرفته است. آرشیو

صدها تن از کارگران پیمانی ارکان ثالث وزارت نفت روز شنبه ۱۷ تیر، در تجمعی در مقابل دفتر ریاست جمهوری در تهران به حذف نشدن شرکت های پیمانکاری اعتراض کردند.

به گزارش کانال تلگرامی ارکان ثالث وزارت نفت، حدود ۶۰۰ تجمع کننده ضمن آنکه مهمترین خواست خود را حذف این شرکت ها و امضای قرارداد مستقیم نفت اعلام کردند، خواستار نظام عادلانه در پرداخت دستمزدها، اصلاح ساختاری طرح طبقه بندی مشاغل و استفاده کارگران و کارکنان از امکانات رفاهی - اجتماعی وزارت نفت شدند.

آنها شعار دادند: «رئیسی رئیسی - وعده هات رو عمل کن»

خبرگزاری ایلنا هم به نقل از شماری از تجمع کنندگان نوشت که نزدیک به ۱۰۵ هزار تن به صورت شرکتی (ارکان ثالث حجمی و غیرحجمی) در شرکت‌های دولتی تابعه وزارت نفت، اعم از شرکت گاز، نفت، حفاری، پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، مشغول کار هستند که درخواست همه آن‌ها، خروج شرکت های پیمانکاری و امضای قرارداد مستقیم با وزارت نفت است.

آن‌ها با انتقاد از عملکرد دولت برای تحقق مطالبات کارگران شرکتی صنعت نفت افزودند: موضوع خروج پیمانکاران از صنعت نفت، چندین سال است که از سوی دولت، به ویژه در سفرهای استانی رئیس جمهور به مناطق نفت‌خیز جنوب مطرح می‌شود اما تاکنون کاری برای اجرای این مطالبه کارگران انجام نشده است.

به گزارش کانال تلگرامی ارکان ثالث وزارت نفت، ابراهیم رئیسی در مراسم روز جهانی کارگر، اول ماه مهُ سال های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ قول حذف شرکت های پیمانکاری را به کارگران داده بود.

به نوشته ایلنا ، کارگران تجمع کننده با اشاره به اینکه با رفع مشکلات کارگران پیمانکاری ارکان ثالث بخش زیادی از مشکلات در حوزه کارگری نفت مرتفع می‌شود، گفتند: «سال هاست ما کارگران ارکان ثالث، تحت مسئولیت شرکت‌های واسطه‌ای مشغول کار هستیم؛ شرکت‌هایی که به بهانه تامین نیرو عملا هیچ نقشی در ارائه خدمات ندارند.»

بر اساس این گزارش، کارگران ارکان ثالث از ابراهیم رئیسی خواستند «موضوع حذف شرکت های پیمانکاری تامین نیرو را با جدیت پیگیری کند و هزاران کارگر متخصص را از بلاتکلیفی و آینده‌ مبهم شغلی» نجات دهد.

این آخرین اعتراض در بخش انرژی ایران به شمار می رود.

در سالیان اخیر، اعتراض های بسیاری از سوی کارگران و کارکنان بخش های مختلف وزارت نفت انجام گرفته است. در پی این اعتراض ها، بخشی از مطالبات معترضان تحقق یافته است.

XS
SM
MD
LG