لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۱

برندگان جایزه پولیتزر ۲۰۲۳ معرفی شدند؛ ساناز طوسی برنده بخش نمایشنامه‌نویسی شد


برندگان جایزه پولیتزر ۲۰۲۳ ساناز طوسی برنده بخش نمایشنامه‌نویسی شد
برندگان جایزه پولیتزر ۲۰۲۳ ساناز طوسی برنده بخش نمایشنامه‌نویسی شد

اسامی برندگان جایزه پولیتزر ۲۰۲۳در بخش‌های مختلف از سوی سایت این جایزه اعلام شد. در بخش نمایشنامه، «انگلیسی» نوشته ساناز طوسی، موفق به کسب جایزه شد. کمیته داوران، این اثر را «نمایشنامه‌ای آرام و قدرتمند» خواند.

«انگلیسی» درباره چهار بزرگسال ایرانی است که در یک مدرسه کوچک در نزدیکی تهران برای آزمون زبان انگلیسی آماده می‌شوند. جایی که جدایی از خانواده و محدودیت های مسافرتی، آنها را به یادگیری زبان جدیدی می کشاند که ممکن است هویت آنها را تغییر دهد.

این نمایش که محصول مشترک شرکت‌های تئاتر آتلانتیک و راندابوت است، در کلاسی در ایران در سال ۲۰۰۸ روی می‌دهد.

ساناز طوسی دانش‌آموخته دانشگاه کالیفرنیا، سانتا باربارا است. خانواده او پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران از کشور خارج شد و در ایالت کالیفرنیا سکونت گزید.

او یک نمایشنامه دیگر نیز با عنوان «کاش اینجا بودی» نگاشته که در سال ۲۰۲۲ منتشر شده است.


همچنین در بخش خدمات عمومی،کمیته پولیتزر با استناد به گزارش شجاعانه «آسوشیتدپرس» از شهر محاصره شده «ماریوپل» اوکراین، از «مستیسلاو چرنوف»، «اوگنی مالولتکا»، «واسیلیسا استپاننکو» و «لوری هینانت»، تقدیر کرد.

در بخش خبر فوری، کارکنان لس‌آنجلس تایمز نیز به دلیل «پرده‌برداری از یک مکالمه ضبط‌ شده مخفیانه بین مقامات شهری که حاوی نظرات نژادپرستانه بود»، به علاوه پوشش‌های بیشتر و مقالات عمیقی که به مسائل نژادی در سیاست‌های محلی پرداختند، موفق به کسب جایزه شدند.

از کارکنان نیویورک تایمز نیز به خاطر گزارش بین‌المللی برای «پوشش بی‌وقفه تهاجم روسیه به اوکراین»، از جمله تحقیقات عمیق گزارش شده درباره کشته‌های اوکراینی در شهر بوچا، تقدیر شد.

در بخش وقایع اجتماعی الی ساسلو از واشنگتن پست نیز برای مقالاتی در مورد «افرادی که با بی خانمانی، اعتیاد، نابرابری و همه گیری کرونا دست و پنجه نرم می کنند»، مورد تقدیر قرار گرفت.

بیش از ۱۰۰ سال است که جوایز پولیتزر توسط دانشگاه کلمبیا به منظور تجلیل از دستاوردهای آمریکایی در رشته های روزنامه نگاری، نمایشنامه و موسیقی اهدا شده است. پولیتزرها به عنوان معتبرترین جوایز در حوزه خود در ایالات متحده شناخته می شوند.

XS
SM
MD
LG