لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۴

کمک ویکیپدیا به رهگیری آنفلوانزا


دانشمندان می گویند شاید بهترین راهی که فعلاً برای ردگیری گسترش آنفلوانزا وجود دارد این است که ببینیم چند نفر به سایت ویکیپدیا مراجعه کرده و مقالات مربوط به آنفلوانزا و علائم بالینی این بیماری را در آن خوانده اند.

پژوهشگران بیمارستان کودکان بوستون وابسته به دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد می گویند استفاده از اطلاعات مربوط به میزان بازدید از مطالب مربوط به آنفلوانزا بهترین تکنیکی است که مرکز کنترل بیماری ها برای برآورد میزان شیوع آنفلوانزا در یک دوره دوهفته ای به کار می گیرد. بررسیها نشان می دهد که برآورد گسترش آنفلوانزا با توجه به میزان مراجعه افراد به ویکیپدیا حتی از داده های مربوط به این بیماری روی وبسایت گوگل ۱۷% دقیقتر بوده است.

دکتر دیوید مک آیور یکی از نویسندگان مقاله پژوهشی در این باره می نویسد «در اختیار داشتن برآورد به موقعی از بیماری ای که در بین جمعیت شایع شده، برای برنامه ریزی دقیق استراتژی های مایه کوبی، هماهنگی در بهداشت عمومی و پرسنل بخش پزشکی نقش حیاتی دارد. هر چه زودتر که از میزان شیوع آنفلوانزا خبردار شویم، سریعتر می توانیم منابع لازم را توزیع کنیم و جلوی گسترش بیماری را بگیریم.»

مرکز کنترل بیماری ها برآورد کرده است که آنفلوانزا هر سال تنها در آمریکا جان ۳،۰۰۰ تا ۴۹،۰۰۰ نفر را می گیرد.

گروه پژوهش در بیانیه ای نوشته: «هر سال در فصل آنفلوانزا، مردم و دست اندرکاران بهداشت جامعه با چالش ها و تردیدهای تازه ای رو به رو می شوند.امیدواریم با این روش جدید نظارت و بررسی آنفلوانزا که در دسترس همگان قرار دارد، بتوانیم به مردم کمک کنیم تا داده های دقیق و سروقتی درباره میزان شیوع آنفلوانزا در جامعه به دست آورند.

گروه پژوهش دکتر مک آیور و دکتر جان براونشتاین برای به دست آوردن داده ها، «تعداد دفعاتی را محاسبه کرد که برخی از مقالات ویکیپدیا در فاصله سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ مورد بازدید قرار گرفته بود.»

به گفته دکتر مک آیور، این دو پژوهشگر رویهم ۳۵ مقاله ویکیپدیا را بررسی کردند، از جمله چندین مقاله که به عنوان راهنمای ترافیک این وبسایت مورد استفاده قرار گرفت – مثل صفحه اصلی.

به گفته پژوهشگران، در «اوج فصل آنفلوانزا» و زمان شیوع ویروس اچ۱ان۱ در سال ۲۰۰۹، این الگو به خوبی کار کرد.

هرچند داده های ویکیپدیا به پیش بینی شیوع آنفلوانزا سرعت بخشید، دکتر مک آیور می گوید به نظر او نباید داده های ویکیپدیا جایگزین داده های مرکز کنترل بیماری ها یا وبسایت گوگل شود:
«مشکل بتوان گفت که داده های ویکیپدیا از داده های مرکز کنترل بیماری ها بهتر است – این ها دو منبع اطلاعاتی کاملاً متفاوت هستند. هر یک روش های برآورد عملکرد آنفلوانزا موافقان و مخالفانی دارد. بهترین ابزار برای بررسی میزان شیوع این نوع بیماری احتمالاً روشی است که از انواع مختلف داده ها بهره می گیرد، تا به این ترتیب دیدی کلی از آنچه که واقعاً در جامعه اتفاق می افتد داشته باشیم.»
XS
SM
MD
LG