لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۱

داروی جدید هپاتیت سی، مؤثر ولی بسیار گران


داروهای قبلی هپاتیت سی هم بسیار گران بودند، ولی نه به گرانی داروی جدید
داروهای قبلی هپاتیت سی هم بسیار گران بودند، ولی نه به گرانی داروی جدید
پزشکانی که بیماران مبتلا به هپاتیت از نوع سی را تحت درمان دارند، از تولید داروهای جدید برای ریشه کن کردن عفونتی که سبب اصلی سیروز کبد و سرطان کبد در سراسر جهان است، بسیار خرسندند. اما در حالی که ۸۰% مبتلایان به هپاتیت سی در کشورهای رو به رشد زندگی می کنند، تلاش تولیدکنندگان معطوف به کاستن از هزینه سرسام آور این داروهاست، به نحوی که بیماران قادر به تهیه آن باشند.

برآورد شده است که بین ۱۵۰ تا ۱۸۵ میلیون نفر در سراسر جهان به هپاتیت نوع سی مبتلا هستند ولی عده زیادی از آنها از بیماری خود بی خبرند، چون ویروس هپاتیت سی تا زمان بروز نشانگان بیماری – عمدتاً نهفته است. زمانی که علائم بیماری خود را نشان می دهد، دیگر برای معالجه فرصت چندانی نیست. علائم بیماری شامل خستگی مفرط، درد مفاصل، درد ناحیه شکم و یرقان یا زردی پوست و چشم هاست.

داروهای جدید که در کشورهای پیشرفته تولید شده، قادر است تا ۹۰% عفونت های منجر به بیماری هپاتیت سی را در یک دوره کوتاه مصرف داروهای خوراکی از میان ببرد.

اما یک دوره سه ماهه داروی ضدویروس بین ۸۵،۰۰۰ تا ۹۰،۰۰۰ دلار هزینه بر می دارد. سازمان بهداشت جهانی رهنمودهایی برای پایین آوردن هزینه تولید این دارو در کشورهای فقیر و متوسط ارائه کرده است. این سازمان از شرکت های داروسازی و دولت ها هم درخواست کمک کرده است.
XS
SM
MD
LG