لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

درخواست از سازمان جهانی بهداشت برای مقابله سریع با ویروس زیکا


ویروس زیکا که از راه نیش پشه منتقل می‌شود و ممکن است عامل یک ناهنجاری مادرزادی خطرناک در نوزادان شود.
ویروس زیکا که از راه نیش پشه منتقل می‌شود و ممکن است عامل یک ناهنجاری مادرزادی خطرناک در نوزادان شود.

پژوهشگران آمریکایی از سازمان جهانی بهداشت خواسته اند برای مقابله با ویروس زیکا به سرعت عمل کند.

این ویروس را در نمونه های خون چند مسافری که به برزیل و کشورهای آلوده سفر کرده بودند، شناسایی کرده اند و در آمریکای لاتین و کارائیب گسترش پیدا کرده است.

به گزارش رویترز، پژوهشگران دانشگاه جرج تاون روز چهارشنبه مدیرکل سازمان جهانی بهداشت را تشویق کردند با توجه به تجریه های ایبولا، برای نبرد با زیکا، که از طریق پشه منتقل می شود، عمل کتد.

ویروس زیکا به آسیب مغزی هزاران توزاد در برزیل ارتباط داده شده است. واکسن یا درمانی برای آن هنوز وجود ندارد. از علایم آن تب ملایم، کهیر و قرمزی چشم است.

مشکل این است که در حدود ۸۰ درصد مبتلایان هیچ عارضه ای از قبل دیده نشد، بنابراین برای زنان باردار دشوار است که بفهمند آلوده شده اند یانه.

یک کارشناس بیماری های عفوی در مقاله ای در نشریه جاما می نویسد مدل های اخیر در مورد چگونگی شیوع ییماری،گسترش عمده آن را توسط مسافران از برزیل به بقیه کشوهای آمریکای، اروپا و آسیا پبش بینی می کند.

درخواست ورود از سازمان جهانی بهداشت در حالی طرح می شود که رهبری این سازمان، پیش از این، اشتباهات جدی را که سال پیش در برخورد با بحران ایبولا صورت گرفت قبول کرد. ایبولا بر سه کشور افریقای غربی متمرکز بود و بیش از ۱۰ هزار تن را کشت.

در نشانی دیگر از نگرانی از گسترش بیماری، پرزیدنت اوباما روز سه شنبه از مقامات سازمان های مسئول خواست در آزمایش، تهیه واکسن و یافتن راه های درمان برای مبارزه با ویروس زیکا که امکان دارد در ماه های گرمتر به آمریکا حمله کند، شتاب کنند.

XS
SM
MD
LG