لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۷

سازمان جهانی بیهداست نسبت به شیوع ویروس زیکا هشدار داد


سازمان جهانی بهداشت نسبت به گسترش ویروس زیکا هشدار داده و می گوید امکان دارد حدود چهار میلیون نفر به آن مبتلا شده باشند.

روز سه شنبه شمار کشورهای و سرزمین هایی در آمریکا که موارد مرتبط با ویروس را گزارش داده اند، به ۲۲ منطقه رسید.

سازمان جهانی بهداشت می گوید شیوع ویروس، بخش های بزرگی از آمریکای لاتین و کارائیب را فرا می گیرد و احتمالا به تمام کشورهای قاره آمریکا، با استثنای کانادا و شیلی،گسترش خواهد یافت.

ویروس نخستین بار در سال ۱۹۴۷ در اوگاندا شناسایی شد و تا سال ۲۰۱۴ در کشورهای آمریکایی ناشناس بود.

بیماری ناشی از ویروس نسبتا ملایم است، اما به گفته سازمان جهانی بهداشت و شاخه منطقه ای آن در آمریکا، ممکن است به موارد آسیب مغزی به نوزادان در برزیل ارتباط داده شود.

زیکا از طریق نیش پشه آلوده به انسان سرایت می کند. ناراحتی های پوستی مانند کهیر، تب، درد ماهیچه و مفاصل، از جمله عوارض آن است که بالغ بر هفت روز طول می کشد. واکسنی برای آن وجود ندارد، و نیاز به بستری شدن مبتلایان در بیمارستان عمومیت نداشته است.

مقامات سازمان جهانی بهداشت می گویند تاکنون شاهدی که ویروس زیکا بتواند موجب مرگ شود دیده نشده است، اما موارد پیچیدگی های جدی تر در افراد مبتلا به بیماری های دیگر ، که باعث مرگ شود، گزارش شده است.

پژوهشگران در برزیل و در سازمان جهانی بهداشت می گویند شواهد فزاینده ای وجود دارد که زیکا را به میکروسفالی ارتباط می دهد – یک نارسایی مرتبط با اعصاب که در آن نوزادان با سرها و مغزهای کوچکتر از اندازه عادی متولد می شوند . اما اطلاعات در مورد امکان انتقال زیکا از مادران آلوده به بچه در دوره بارداری یا موقع تولد بسیار محدود است.

برزیل بالا ترین موارد عفونت را داشته است، پس از آن کلمبیا قرار دارد.

شیوع زیکا همچنین در کشورهای دیگر از جملهاکوادور، السالوادور، گواتمالا، هائیتی، هوندوراس، مکزیک ، پاناما، پاراگوئه ، پورتو ریکو، و ونزوئلا گزارش شده است.

XS
SM
MD
LG