لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۸

«لحظه‌ای تاریخی» در مبارزه با مالاریا؛ ده‌ها هزار کودک با واکسن تاییدشده نجات می‌یابند


سازمان بهداشت جهانی اولین واکسن مالاریا در جهان را برای تزریق گسترده به کودکان آفریقایی تایید و ابراز امیدواری کرد که این اقدام بتواند به ازسرگیری تلاش‌های متوقف شده برای مهار این انگل کشنده کمک کند.

تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی، پس از جلسه‌ای که در آن دو گروه مشاوره تخصصی این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد استفاده از واکسن را توصیه کردند، این اقدام را «لحظه‌ای تاریخی» توصیف کرد.

مالاریا، سالانه جان حدود ۵۰۰ هزار نفر را می‌گیرد که حدود نیمی از آنها کودکان آفریقایی هستند.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است این تصمیم تا اندازه زیادی بر اساس نتایج تحقیقات جاری در غنا، کنیا و مالاوی گرفته شده است؛ بیش از ۸۰۰ هزار کودک واکسن در این کشورها از سال ۲۰۱۹ این واکسن را دریافت کرده‌اند.

واکسن ماسکیریکس (Mosquirix) توسط شرکت «گلاکسو اسمیت‌ کلاین» و در سال ۱۹۸۷ ساخته شد.

هر چند این، نخستین واکسن مالاریا است که به صورت گسترده استفاده خواهد شد، اما با کاستی‌هایی روبرو است. از جمله این که تنها ۳۰ درصد مؤثر است، نیاز به چهار دز دارد و میزان محافظتی که ایجاد می‌کند پس از چند ماه کاهش پیدا می‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، آزرا غنی رئیس بخش بیماریهای عفونی کالج امپریال لندن و همکارانش تخمین زده‌اند که تزریق واکسن مالاریا به کودکان در آفریقا ممکن است به کاهش ۸ میلیون مورد ابتلا و ۴۰ هزار مورد مرگ در هر سال منجر شود.

دانشمندان می گویند این واکسن که اکنون از سوی سازمان بهداشت جهانی تایید شده می تواند نقش مهمی در ریشه‌کن کردن بیماری مالاریا به ویژه در آفریقا، که بیشترین موارد ابتلا و مرگ در آنجا گزارش شده است، ایفا کند.

جولیان راینر، مدیر مؤسسه تحقیقات پزشکی کمبریج می‌گوید این گامی بزرگ و رو به جلو است و هر چند واکسن بی نقصی نیست، اما می‌تواند ده‌ها هزار کودک را از مرگ ناشی از این بیماری انگلی نجات دهد.

XS
SM
MD
LG