لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۶

تصویب قطعنامه نحوه واکنش بین المللی در همه‌گیری کرونا؛ عملکرد سازمان بهداشت جهانی ارزیابی می شود


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

مجمع بهداشت جهانی قطعنامه‌ای را درباره نحوه واکنش بین‌المللی به همه‌گیری کووید ۱۹، از جمله عملکرد سازمان بهداشت جهانی، تصویب کرد.

این قطعنامه که روز سه‌شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه به تصویب بیش از ۱۳۰ کشور رسیده است، خواستار افزایش تلاش ها برای کنترل بیماری کرونا، دسترسی و توزیع عادلانه همه فناوری ها و امکانات ضروری سلامت برای مبارزه با این ویروس است.

همچنين این قطعنامه خواستار «ارزیابی مستقل و جامع» واکنش بین المللی از جمله عملکرد سازمان بهداشت جهانی شده است.

عملکرد سازمان بهداشت جهانی در روزهای گذشته مورد انتقاد شدید پرزیدنت ترامپ و مقامات آمریکا قرار گرفته است.

رئیس جمهوری ایالات متحده با ارسال نامه‌ای به سازمان بهداشت جهانی و تعیین فرصت ۳۰ روزه برای «تغییرات اساسی» در این سازمان، اعلام کرد که در غیر این صورت آمریکا به طور دائم کمک‌های مالی خود به این سازمان را قطع کرده و همچنین در مورد عضویت آمریکا در این سازمان، تجدید نظر می‌کند.

پرزیدنت ترامپ پیشتر گفته بود: «سازمان بهداشت جهانی واقعا اشتباه بزرگی کرد. [این سازمان] که بودجه اش عموما توسط ایالات متحده تامین می شود، به دلایلی بسیار چین‌محور است. ما این مساله را به دقت مد نظر قرار می دهیم. خوشبختانه من توصیه آن‌ها را مبنی بر بازگذاشتن مرزهایمان بر روی چین در همان آغاز رد کردم. چرا به ما چنین توصیه اشتباهی کردند؟»

همچنین الکس ایزار، وزیر بهداشت ایالات متحده عصردوشنبه ۲۹ اردیبهشت در مجمع بهداشت جهانی گفته بود که سازمان بهداشت جهانی در واکنش مناسب به همه‌گیری بیماری کووید۱۹ناکام بود و این ناکامی به قیمت جان بسیاری تمام شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG