لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۰

وزیر بهداشت آمریکا: ناکامی سازمان بهداشت جهانی در واکنش مناسب به همه‌گیری کرونا به قیمت جان انسان‌ها تمام شد


الکس ایزار، وزیر بهداشت ایالات متحده با انتقاد صریح از سازمان بهداشت جهانی گفت که این سازمان در واکنش مناسب به همه گیری بیماری کووید۱۹ناکام بود و این ناکامی به قیمت جان بسیاری تمام شد.

به گزارش ان پی آر، رادیو ملی آمریکا، او عصر دوشنبه ۲۹ اردیبهشت در گردهمایی بهداشت جهانی گفت: ما باید درباره یکی از دلایل اولیه که این بحران را از کنترل خارج کرد، رک باشیم؛ این سازمان در به دست آوردن اطلاعاتی که دنیا به آن نیاز داشت ناکام بود.

وزیر بهداشت آمریکا اضافه کرد: «این اتفاق نباید دوباره رخ دهد. وضع موجود غیرقابل تحمل است. سازمان بهداشت جهانی باید تغییر کند، و باید بسیار شفاف تر و بسیار پاسخگوتر بشود.»

آقای ایزار تاکید کرد که ایالات متحده از بررسی مستقل همه ابعاد واکنش سازمان بهداشت جهانی به این بیماری عالم‌گیر، پشتیبانی می‌کند.

دهها کشور با این نظر آمریکا که واکنش سازمان بهداشت جهانی به همه گیری ویروس کرونا باید مورد بررسی قرار گیرد موافق هستند. با این حال، قطعنامه ای که از حمایت اتحادیه اروپا برخوردار است، بیشتر بر ارتقای نظام بهداشت کشورها تمرکز دارد تا تحقیقات از سازمان بهداشت جهانی.

پیش از این رئیس جمهوری آمریکا با انتقاد از عملکرد سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده بود که دستورالعمل تعلیق کمک های آمریکا به این سازمان را صادر کرده است.

پرزیدنت ترامپ گفته بود: «سازمان بهداشت جهانی واقعا اشتباه بزرگی کرد. [این سازمان] که بودجه اش عموما توسط ایالات متحده تامین می شود، به دلایلی بسیار چین‌محور است. ما این مساله را به دقت مد نظر قرار می دهیم. خوشبختانه من توصیه آن‌ها را مبنی بر بازگذاشتن مرزهایمان بر روی چین در همان آغاز رد کردم. چرا به ما چنین توصیه اشتباهی کردند؟»

رئیس جمهوری ایالات متحده سپس از احتمال تامین بخشی از بودجه سازمان بهداشت جهانی خبر داد و عنوان کرد که هنوز تصمیم نهایی در این‌باره گرفته نشده است.​


پرزیدنت ترامپ انتقاد کرده بود که چرا چین با جمعیتی بسیار بیشتر از آمریکا برای دهه‌ها مبلغ «بسیار اندکی» از بودجه سازمان بهداشت جهانی، سازمان ملل، و بدتر از همه، سازمان تجارت جهانی، را می پردازد؟​

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG