لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۴

مهلت ۳۰ روزه پرزیدنت ترامپ به سازمان بهداشت جهانی برای تغییرات اساسی، پیش از قطع کمک‌ مالی آمریکا


رئیس جمهوری ایالات متحده با ارسال نامه‌ای به سازمان جهانی بهداشت و تعیین فرصت ۳۰ روزه برای «تغییرات اساسی» در این سازمان، اعلام کرد که در غیر این صورت آمریکا به طور دائم کمک‌های مالی خود به این سازمان را قطع کرده و همچنین در مورد عضویت آمریکا در این سازمان، تجدید نظر می‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا در توئیتر خود تصویر نامه به «تدروس آدانوم گبریسوس» مدیر کل سازمان بهداشت جهانی را منتشر کرد و این سازمان را به مشاوره بد، توصیه‌های وحشتناک و «طرفداری از چین» متهم کرد و در این نامه تنها راه پیش روی این سازمان را نشان دادن استقلال خود از چین دانست.

ایالات متحده سالانه ۴۵۰ میلیون دلار در اختیار سازمان بهداشت جهانی قرار می دهد. پیش از انتشار این نامه پرزیدنت ترامپ اعلام کرده بود که دستورالعمل تعلیق کمک های آمریکا به این سازمان را صادر کرده است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر با انتقاد از سازمان بهداشت جهانی گفته بود: «سازمان بهداشت جهانی واقعا اشتباه بزرگی کرد. [این سازمان] که بودجه اش عموما توسط ایالات متحده تامین می شود، به دلایلی بسیار چین‌محور است. ما این مساله را به دقت مد نظر قرار می دهیم. خوشبختانه من توصیه آن‌ها را مبنی بر بازگذاشتن مرزهایمان بر روی چین در همان آغاز رد کردم. چرا به ما چنین توصیه اشتباهی کردند؟»

رئیس جمهوری آمریکا همچنین یادآور شده بود که چرا چین با جمعیتی بسیار بیشتر از آمریکا برای دهه‌ها مبلغ «بسیار اندکی» از بودجه سازمان بهداشت جهانی، سازمان ملل، و بدتر از همه، سازمان تجارت جهانی، را می پردازد؟​

همچنین الکس ایزار، وزیر بهداشت ایالات متحده عصردوشنبه ۲۹ اردیبهشت در مجمع بهداشت جهانی گفته بود که سازمان بهداشت جهانی در واکنش مناسب به همه‌گیری بیماری کووید۱۹ناکام بود و این ناکامی به قیمت جان بسیاری تمام شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG