لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۲

کاخ سفيد: آشفتگی اقتصادی ايران ناشی از تحريم ها است


کاخ سفيد: آشفتگی اقتصادی ايران ناشی از تحريم ها است
کاخ سفيد: آشفتگی اقتصادی ايران ناشی از تحريم ها است

با تحريم بانک مرکزی ايران از سوی آمريکا و کشورهای غربی، معاملات تجاری ايران با ديگر کشورها روز به روز دشوارتر می شود.

گزارش های روز سه شنبه نشان می دهد ايران حدود ۱۴۴ ميليون دلار بابت واردات برنج به هند بدهکار شده است. در همين حال پيش بينی می شود در ماه های آينده معاملات تجاری ايران با کشورهای آسيايی کاهش يابد.

نگرانی از کاهش صادرات نفت، افت ارزش ريال و دشواری معاملات خارجی، از جمله چالش های پيش روی اقتصاد ايران است. چالش هايی که در پی دور تازه تحريم های اروپا و آمريکا عليه ايران پديد آمده است.

خبرگزاری رويترز روز سه شنبه گزارش داد در پی کاهش ارزش ريال، ايران حدود ۱۴۴ ميليون دلار به هند بدهکار شده است. اين بدهی بابت خريد حدود ۲٠٠ هزار تن برنج از هند است.

کاهش ارزش ريال، باعث افزايش قيمت کالاهای وارداتی شده است. تحريم ها عليه شرکت هايی که با ايران معامله می کنند نيز افزايش يافته است و اين امر ارتباط مالی ايران با کشورهايی همچون هند را با چالش های جديدی، روبرو کرده است.

اين هفته رييس جمهوری آمريکا، تحريم های مالی جديدی را عليه ايران، به امضا رساند. بر اساس فرمان اجرايی جديد پرزيدنت اوباما، تمامی موسسات مالی که در داخل آمريکا فعاليت می کنند ملزم هستند معاملاتی را که با ايران مرتبط باشد، متوقف کنند. مقام های کاخ سفيد آشفتگی اقتصادی ايران را ناشی از تحريم ها می دانند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفيد، می گويد: شکی نيست که تحريم های اقتصادی و انزوای بين المللی جمهوری اسلامی به آشفتگی در ايران افزوده است. اقتصاد و پول ايران بيشترين تاثير را ديده است.

مقام های کاخ سفيد می گويند تحريم های جديد از سويی بر وضعيت اقتصادی ايران تاثيرات بيسابقه ای گذاشته و از سوی ديگر به شکاف و رويايی در ميان مقامات نظام جمهوری اسلامی انجاميده است.

نيويورک تايمز روز سه شنبه نوشت نگرانی ها از وضعيت اقتصادی در ايران در افزايش انتقادها از آيت الله خامنه ای منعکس شده است. خبرنگار نيويورک تايمز در تهران می نويسد برخی از نخبگان سياسی ايران سياست های رهبری را عامل افزايش فشارها و مشکلات اقتصادی می دانند.

اما اين روزنامه می افزايد تاثير تحريم ها را، بيش از هر کس، طبقه متوسط در ايران احساس می کند. افزايش قيمت دلار در بازار ارز ايران تجار ايرانی را برای داد و ستد با مشتريان خارجی شان بيش از پيش با چالش، روبرو کرده است.

به گزارش خبرگزاری رويترز، در ماه های آينده احتمالا معاملات تجاری ايران با کشورهای آسيايی کاهش خواهد يافت. چين با تحريم های جديد عليه ايران همراهی نکرده است اما انتظار می رود متحدان آسيايی واشنگتن، در همراهی با تحريم ها، داد و ستد خود با تهران را کاهش دهند.

XS
SM
MD
LG