لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۱

انتقاد کنگره از سرویس مخفی در پی دو مورد ورود غیرمجاز به کاخ سفید


جولیا پیرسون، رئیس سرویس مخفی به پرسش های کمیته نظارت بر امنیت ملی مجلس نمایندگان پاسخ گفت - واشنگتن، هشتم مهر
جولیا پیرسون، رئیس سرویس مخفی به پرسش های کمیته نظارت بر امنیت ملی مجلس نمایندگان پاسخ گفت - واشنگتن، هشتم مهر

رئیس سرویس مخفی آمریکا در برابر نمایندگان کنگره از بابت قصور در حفاظت از امنیت کاخ سفید عذرخواهی کرد و قول داد که چنین اشتباهی در آینده رخ نخواهد داد.

جولیا پیرسون، رئیس سرویس مخفی آمریکا روز سه‌شنبه در کنگره هدف پرسش‌ها و انتقادهای شدید نمایندگان درباره ورود غیرمجاز دو نفر به کاخ سفید در کمتر از بیست و چهار ساعت بود.

خانم پیرسون در برابر کمیته فرعی نظارت بر امنیت ملی مجلس نمایندگان اذعان کرد که سازمانی که مأموریت حفاظت از کاخ ریاست جمهوری را برعهده دارد در روز ۲۸ شهریور که عمر گونزالس بی اجازه وارد کاخ سفید شد، در انجام وظایف خود کوتاهی کرده است:

«این اتفاق پذیرفتنی نیست و من مسئولیت کامل آن را برعهده می‌گیرم. همه ما در سرویس مخفی از این اتفاق شگفت‌زده و خشمگین هستیم، و این نشان می‌دهد که اشتباهاتی در کار ما هست.» وی قول داد که در آینده چنین اشتباهی روی نخواهد داد.

یک نماینده کنگره آمریکا گفته آقای گونزالس با پریدن از روی نرده‌های کاخ سفید خود را به داخل کاخ رساند، به چندین اتاق در طبقه همکف ساختمان سر زده و بیش از آنچه که قبلاً گفته شده بود در محل اقامت رئیس جمهوری گشته است.

جیسون چافتز، معاون کمیته فرعی نظارت بر امنیت ملی در مجلس نمایندگان، روز دوشنبه به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت زنگ هشداری که نزدیک به در ورودی اصلی ساختمان قرار دارد خاموش شده بود و پرسنل امنیتی داخل کاخ از ورود غیرمجاز عمر گونزالس خبردار نشده بودند تا این که او از درِ ورودی جلوی ساختمان که باز بود، بیرون رفت.

آقای چافتز به سی‌ان‌ان گفته «عمیقاً نگران آن هستم که رئیس جمهوری آن قدر که لازم است و ما می‌خواهیم، امنیت نداشته باشد.»

عمر گونزالس ۴۲ ساله، سرباز جنگ عراق که با مدال‌های متعدد از ارتش بازنشسته شد، متهم است که بدون مجوز وارد محوطه کاخ سفید شده و چاقوی ضامن‌دار همراه داشته است.

جزئیات جدید از ورود غیرمجاز آقای گونزالس، که برای اولین بار روز دوشنبه، پیشاپیش استماع کمیته نظارت و اصلاحات دولتی، در روزنامه واشنگتن پست منتشر شد، تفاوت اساسی با بیانیه سرویس مخفی دارد که یک روز بعد از این رویداد انتشار یافت. پیشتر سرویس مخفی گفته بود «فرد مظنون پس از ورود به سرسرای اصلی ردگیری شد.»

آقای چافتز گفته اطلاعات مربوط به تعقیبِ کورِ یک بیگانه در محل اقامت رئیس قوه مجریه کشور را هنگامی که کنگره روی این موضوع تحقیق می‌کرد از یکی از افراد مصاحبه شده شنیده است:

برایان لیری، سخنگوی سرویس مخفی گفته در حالی که تحقیقات در این باره در جریان است، راجع به خبر منتشر شده در واشنگتن پست نظری نمی‌دهد.

یک دادرس هفته گذشته در دادگاه گفت در اتوموبیل آقای گونزالس بیش از هشتصد فقره گلوله و مهمات، دو تبر کوچک و یک کارد بزرگ پیدا شده. آقای گونزالس در تیرماه در حالی دستگیر شد که یک تفنگ نشانه‌گیری دقیق و نقشه‌ای همراه داشت که محل کاخ سفید روی آن علامت زده شده بود.

به نوشته واشنگتن پست، آقای گونزالس بی‌ معطلی از کنار یک مأمور محافظت خود را به داخل کاخ رساند و از کنار پلکانی که به طبقه بالا و محل سکونت رئیس جمهوری و خانواده‌اش می‌رسد گذشت و به سمت اتاق شرقی – که برای مراسم تشریفاتی و پذیرایی از آن استفاده می‌شود – رفت و بالاخره در سه کنج آن اتاق یکی از مأموران امنیتی او را به دام انداخت.

XS
SM
MD
LG