لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۹

نخست وزیر ژاپن با حسن روحانی دیدار می‌کند؛ خبرگزاری کیودو: آمریکا موافق این دیدار است


دیدار شینزو آبه نخست وزیر ژاپن با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در تهران - ۲۲ خرداد ۱۳۹۸
دیدار شینزو آبه نخست وزیر ژاپن با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در تهران - ۲۲ خرداد ۱۳۹۸

شینزو آبه نخست وزیر‌ ژاپن اعلام کرد مذاکراتی در جریان است و ممکن است در ماه جاری حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به این کشور سفر کند.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۱۸ آذر با اعلام این خبر گفت نخست وزیر ژاپن همچنین گفته از هر اقدام ممکن برای گسترش صلح در خاورمیانه،‌ استفاده می‌کند.

پیشتر، خبرگزاری ژاپنی کیودو روز یکشنبه ۱۷ آذر ماه از قول برخی منابع دیپلماتیک که هویت آنها را مشخص نکرد، نوشت که ایالات متحده با برنامه دولت ژاپن برای دعوت از رئیس جمهوری ایران جهت سفر به این کشور شرق آسیا موافق است.

صدای آمریکا نمی‌تواند صحت این خبر را به طور مستقل تایید کند. مقامات دولت آمریکا نیز هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده‌اند.

بر اساس این گزارش، از توکیو همچنین خواسته شده است نتایج دیدار شینزو آبه نخست وزیر ژاپن با حسن روحانی را با واشنگتن در میان بگذارد.

به نوشته کیودو، یک مقام ارشد دولت آمریکا این پیغام را به دولت ژاپن منتقل کرده است.

مقام‌های ژاپنی و ایرانی در حال برنامه ریزی برای سفر روحانی به توکیو در اواخر آذر امسال هستند. شینزو آبه اواخر بهار گذشته به تهران رفته بود. پرزیدنت ترامپ میانه خرداد به تهران پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط را داد، اما علی خامنه ای در دیدار با نخست وزیر ژاپن این پیشنهاد را رد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG