لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۷

کاخ سفید جزئیات ممنوعیت سرمایه‌گذاری‌های فن‌آوری ایالات متحده در چین را اعلام می‌کند 


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا

کاخ سفید، روز چهارشنبه ۱۸ مرداد، قصد دارد جزئیات بیشتری در مورد ممنوعیت برخی سرمایه‌گذاری‌های ایالات متحده در فناوری‌های حساس در چین را اعلام کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به گفته یک مقام ارشد آگاه، هدف این طرح‌ جلوگیری از دخالت سرمایه و تخصص ایالات متحده در توسعه فناوری‌هایی است که می‌تواند از مدرن‌سازی نظامی چین حمایت کرده و امنیت ملی ایالات متحده را تهدید کند.

به نوشته رویترز، انتظار می‌رود جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، به زودی فرمانی اجرایی را برای «بررسی سرمایه‌گذاری‌های خارجی در فناوری‌های حساس به چین» صادر کند.

به گفته این مقام آگاه، انتظار می‌رود این دستور روز چهارشنبه صادر شود. کاخ سفید هنوز در این باره اظهار نظری نکرده است.

مقامات دولت بایدن پیش از این بارها تاکید کرده‌اند که هرگونه محدودیت بر سرمایه‌گذاری ایالات متحده در چین، «به صورت محدود» اعمال خواهد شد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، در ماه آوریل گفته بود: این‌ها تدابیر مناسبی هستند و آنطور که پکن می‌گوید، «محاصره فناوری» نیست.

همچنین، جینا ریموندو، وزیر بازرگانی ایالات متحده، در ماه مارس گفت که دولت نمی‌خواهد «بیش از حد فراگیر عمل کند، هر اقدام بیش از حد، به کارگران و اقتصاد آمریکا آسیب می‌زند.»

انتظار می‌رود دولت سرمایه‌گذاری‌های فعالی مانند سهام خصوصی ایالات متحده، سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر و سرمایه‌گذاری‌های مشترک در زمینه نیمه‌رساناها، محاسبات کوانتومی و هوش مصنوعی در چین را هدف قرار دهد.

پیش‌تر نیز اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، هشدار داده بود که اتحادیه اروپا باید برای حفاظت از تجارت و سرمایه‌گذاری خود در مقابل چین که ممکن است از آنها برای اهداف امنیتی و نظامی خود استفاده کند، آماده باشد.

XS
SM
MD
LG