لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۷

زن زیست شناس می‌گوید توسط یک نهنگ از حمله یک کوسه مصون ماند


عکس تزئینی - نهنگ گوژپشت
عکس تزئینی - نهنگ گوژپشت

یک زیست شناس دریایی در ایالت «مین» در شمال شرقی آمریکا می گوید یکی از ویدیوهایی که از خود در حال شنا کردن با یک نهنگ گوژ پشت گرفته است، نشان می دهد که این پستاندار عظیم الجثه او را از حمله یک کوسه ببری محفوظ نگه داشته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، نن هائوزر، رئیس «مرکز تحقیقات و حفاظت سیتیشن» که ساکن شهر «برانزویک» ایالت مین است گفت او ویدیویی که از این برخورد با نهنگ ضبط شده بود را روز دوشنبه آنلاین آپلود کرد و سریع در اینترنت پخش شد.

خانم هائوزر به روزنامه محلی «پورتلند پرس هرالد» گفت که در آبهای جزایر «کوک» بود که ناگهان با یک نهنگ گوژپشت ۲۵ تنی رو در رو شد. نهنگ به او نزدیک شد و شروع به حرکات عجیبی کرد؛ انگار بخواهد به او خطری را هشدار دهد. خانم هائوزر گفت این نهنگ همینطور با باله اش او را مثل یک سپر پوشاند.

هائوزر گفت بعداً متوجه شد که یک کوسه ببری در نزدیکی شنا می کرد.

البته برخورد او با نهنگ در ماه اکتبر رخ داد ولی او این ویدیو را تا روز دوشنبه آپلود نکرده بود. حتی در این ویدیو صدای خانم هائوزر شنیده می شود که به نهنگ می گوید دوستت دارم.

شریک پژوهش خانم هائوزر، دوربین زیر آب خود را خاموش کرد چون که ترسیده بود که شاهد تکه تکه شدن شریکش به مرگ شود. ولی خود هائوزر به فیلمبرداری ادامه داد.

خانم هائوزر افزود که نهنگ یک موجود «نوع دوست» است و اغلب خوک های آبی را از موجودات صیاد و درنده محفوظ نگه می دارد، ولی تا کنون چنین چیزی را ندیده و تجربه نکرده بود.

با وجود این که هائوزر زنده ماندش را مدیون نهنگ گوژپشت می داند ولی او نمی تواند مطمئن باشد که نهنگ در آن لحظه چه فکر می کرده است.

جیمز سالیکاوسکی، زیست شناس دریایی و استاد دانشگاه «نیو اینگلند» بر روی کوسه های ببری مطالعه کرده است، و نمی تواند بپذیرد که نهنگ جان خانم هائوزر را نجات داده است. او گفت: «شاید این کوسه تنها آن دور و بر شنا می کرده است. و هیچ راهی نیز برای فهمیدن انگیزه نهنگ نیست.»

خانم هائوز در اثر اصابت با نهنگ دچار چندین خراش و کبودی شده بود ولی به غیر از آن سالم بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG