لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۷

گوریل خوش شانسی که صاحب یک جنگل می شود


آلبا
آلبا

یک گروه حمایت از حیوانات در اندونزی ، می گوید تصمیم دارد یک «جزیره جنگلی »برای تنها اوران گوتان آلبینو (زال) دنیا، بوجود آورد. این تنها اوران گوتان «آلبینو» دنیاست که اوایل امسال از دست یک گروه از روستائیان ، نجات داده شد.

«بنیاد نجات اوران گوتان بورنئوئی» اعلام کرد که اوران گوتان ۵ ساله، که نامش آلباست، به دلیل مسائل بهداشتی وابسته به آلبینیسم نمی تواند به سلامتی به محیط وحش بازگردانده شود. از جمله این مسائل، بینائی و شنوائی ضعیف، و خطر ابتلاء به به سرطان پوست در سال های بعدی حیاتش است.

«نیکو هرمانو» سخنگوی بنیاد گفت که در حال آغاز یک طرح روابط عمومی برای گرد آوردن ۸۰ هزار دلار برای خریدن قطعه زمینی برای پناهگاه ویژه آلبینو، در کالیمانتان مرکزی، در جزیره بزرگ بورنئو است.

گفته می شود آلبا پناهگاه محافظت شده با خندق را با سه اوران گوتان دیگر که با آنها روابط نزدیک دارد، تقسیم خواهد کرد. اینها دوستان آلبا از هنگام نجاتش از جزیره «تانجیران»در کالیمانتان مرکزی و جدائی او از مادرش هستند. در آن هنگام ، این اوران گوتان بزرگ در وضع سلامتی نامناسبی به سر می برد.

اوران گوتان ها پوست قهوه ای متمایل به سرخ رنگ دارند ، با هوش هستند و رفتاری ملایم دارند. نسلشان به صورت وخیمی رو به انقراض است ،و فقط به صورت وحشی، در جزایر سوماترا و بورنئو پراکنده اند که تحت مالکیت مشترک اندونزی، مالزی و بورنئوست.

اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت، که پارسال اعلام کرد نوع بورنئوئی اورانگوتان، در خطر فوری انقراض است، می گوید شمار این گوریل ها، از اوایل دهه ۱۹۷۰، تقریباً دو سوم کاهش یافته. و علت آن هم از میان رفتن مزارع کشاورزی و در نتیجه عادات جنگل نشینی است.

اوران گوتان سوماترا گونه دیگری است که نسل آن هم از سال ۲۰۰۸ در حال انقراض است.

«آلبا» در زبان لاتین، به معنای سپید است و در ماه مه، پس از دریافت هزاران پیشنهاد از سراسر دنیا، در ماه مه انتخاب شد.

XS
SM
MD
LG