لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۳

تاکید کاخ سفید بر تعهد خود به عراق


افزایش خشونت ها و تنش های فرقه ای در عراق باعث نگرانی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا شده است که به گفته سخنگوی او، زمان رو به افزایشی را صرف تمرکز بر عراق کرده است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید می گوید رئیس جمهوری آمریکا خواهان ارسال کمک های نظامی به عراق در سریع ترین زمان ممکن است. این کمک ها ممکن است شامل یک صد موشک هلفایر، هواپیماهای بدون سرنشین تجسسی و هلیکوپتر های تهاجمی آپاچی شود.

اما از زمان سفر نوری المالکی، نخست وزیر عراق به آمریکا در نوامبر گذشته، قانونگذاران کنگره نسبت به تعهد رهبر عراق برای رسیدن به آشتی سیاسی بدبین است و اطمینان ندارند که کمک ها چگونه استفاده خواهد شد. آنها ارسال هلیکوپتر ها به عراق را متوقف کرده اند.

رابرت مندز، سناتور دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی سنا، از جمله مخالفان است. جان بینر، رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان نیز روز پنجشنبه گفت رئیس جمهوری آمریکا شخصا به طور کامل به موضوع عراق نمی پردازد.
جان مک کین، سناتور سرشناس جمهوری خواه روز پنجشنبه گفت بازگرداندن سربازان آمریکا از عراق در سال ۲۰۱۱ باعث شد آمریکا کمتر بتواند بر دولت مالکی نفوذ کند.
مک کین نخست وزیر عراق را مسئول می داند و وی را متهم می کند که تنش ها ناشی از رفتار او با سنی ها است. جان مک کین گفت: «اما ما آنجا نیستیم که او را تحت نفوذ قرار دهیم.»

جان بینر در پاسخ به پرسش خبرنگاران که نظر او را درباره فرستادن سربازان آمریکایی به عراق پرسیدند، گفت فکر نمی کند که چنین چیزی درخواست شده باشد.

باراک اوباما اعزام سربازان آمریکایی به عراق را رد کرده است.
XS
SM
MD
LG